Zaburzenia układu nerwowego u niemowląt – 10 objawów u dziecka, które powinny zaniepokoić rodzica
Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego niemowlę rozwijało się prawidłowo – to jest oczywiste! Tempo rozwoju naszych pociech jest kwestią bardzo indywidualną. Można jednak wyróżnić pewne symptomy i zachowania świadczące o zaburzeniach układu nerwowego u niemowlęcia.
Na co zwrócić szczególną uwagę? Kiedy rozpocząć diagnostykę w kierunku chorób układu nerwowego u dziecka?
Zapraszamy do umówienia się na rozmowę ze specjalistą w sprawie badań genetycznych:
Niedojrzały układ nerwowy u niemowląt objawy – co jest normą?
Za okres niemowlęcy uważa się wiek między drugim, a dwunastym miesiącem życia dziecka. Niedojrzały układ nerwowy u niemowląt jest naturalną kwestią. Wynika on z tego, że przez pierwszy rok życia dziecka układ nerwowy dopiero się kształtuje, dzięki czemu dziecko może osiągać kolejne 'kamienie milowe’ rozwoju.
Niedojrzały układ nerwowy u niemowląt sprawia, że u dziecka mogą się pojawić poniższe objawy:
- Drżenia brody i kończyn w pierwszym miesiącu życia (w momencie kiedy dziecko jest głodne lub płacze), które powinny zaniknąć po przytrzymaniu dziecka.
- Tzw. odruch MORO w pierwszym miesiącu życia – czyli reakcji zazwyczaj na głośny dźwięk. Dziecko charakterystycznie nagle prostuje kończyny, a następnie je przyciąga do ciała.
- Możliwość utrzymania przedmiotu tylko przez chwilkę – z czasem czas ten się wydłuża
- Wkładanie rączek do buzi i ślinienie się – które jest pierwszym krokiem do nauki samodzielnego jedzenia.
- Prężenie się i próba wykonania 'mostka’, co stanowi ćwiczenie mięśnie przed nauką chodzenia.
Powyższe objawy są dowodem na naturalny proces dojrzewania układu nerwowego u niemowlęcia. Jeżeli jednak jakikolwiek objaw u niemowlęcia wzbudza w rodzicu niepokój, należy go skonsultować z pediatrą lub położną. Niedojrzały układ nerwowy u niemowląt pozwala bowiem na skorygowanie wielu zaburzeń – wraz z jego rozwojem.
Co może powodować uszkodzenia układu nerwowego u niemowląt i dzieci?
Niedojrzały układ nerwowy u niemowląt jest bardzo wrażliwy na wpływ wszelkich czynników środowiskowych, a także na zaburzenia funkcjonowania innych układów i narządów wewnątrz organizmu. Uszkodzenia układu nerwowego u niemowląt i dzieci mogą nastąpić jeżeli:
Mama miała problemy zdrowotne jeszcze w ciąży, np. chorowała na zatrucie ciążowe, czy infekcje wirusowe jak różyczka, czy toksoplazmoza. Wirusy te uszkadzają układ nerwowy płodu.
Wystąpiły powikłania w trakcie porodu i dziecko zostało narażone na 'mechaniczne’ uszkodzenia mózgu (np. poród był kleszczowy lub pośladkowy). W takiej sytuacji uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego u niemowlęcia mogą być nieodwracalne i rzutować na całe życie dziecka.
Wystąpiło niedotlenienie mózgu – z różnych przyczyn, np. z powodu odklejenia się łożyska, przedłużającego się porodu, owinięcia pępowiny w okół szyi.
Dziecko uległo wypadkowi (np. zostało upuszczone) i nastąpiło uszkodzenie 'mechaniczne’ mózgu lub rdzenia nerwowego.
Dziecko cierpi na nowotwór mózgu, który uciska jego obszary i nie pozwala na prawidłową pracę.
Dziecko cierpi na zaburzenia metaboliczne o podłożu genetycznym. Na prawidłowy rozwój psychomotoryczny Twojego dziecka ma wpływ wiele czynników. Jednym z kluczowych jest poprawność przemian, które odbywają się we wszystkich komórkach jego organizmu. Dotyczy to oczywiście także – a może przede wszystkim – komórek ośrodkowego układu nerwowego (w tym mózgu), które odpowiadają za prawidłowy rozwój psychoruchowy. Takie przemiany nazywa się metabolizmem. Nieprawidłowy metabolizm może doprowadzić do zaburzeń układu nerwowego u niemowląt.
👉 Metabolizm kojarzy nam się głównie z odchudzaniem i spalaniem kalorii. Tymczasem za tym pojęciem kryje się tak naprawdę całokształt wszystkich reakcji chemicznych zachodzących w komórkach ciała. Dzięki metabolizmowi dostarczone do organizmu substancje pokarmowe mogą być wykorzystane do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju dziecka. Co dzieje się, gdy któraś z nich nie przebiega prawidłowo? Zachodzące w organizmie reakcje chemiczne nie są przypadkowe. Są zorganizowane w całe szlaki metaboliczne, które tworzą szereg następujących po sobie reakcji. O tym, jak szybko (i czy prawidłowo) przebiega dana reakcja, decydują enzymy – duże, w większości białkowe cząsteczki. To za sprawą enzymów jedna substancja (substrat) może się przekształcić w drugą (produkt). O aktywności enzymów w dużej mierze decydują natomiast geny. Dostarczają one bowiem instrukcji do ich budowy.
❗ Niemowlę z wrodzoną chorobą metaboliczną wymaga specjalistycznej diety lub suplementacji od pierwszych tygodni życia. W zależności od rodzaju wykrytej choroby metabolicznej zalecenia dietetyczne mogą się różnić – dlatego tak ważne jest odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza choroby metabolicznej, która może uratować rozwój i życie dziecka❗
Do chorób metabolicznych powodujących uszkodzenia układu nerwowego u niemowląt należą m.in. fenyloketonuria, kwasice, homocystynuria i setki innych.
>> Dowiedz się więcej 👉 Choroby metaboliczne u dzieci <<
Dziecko cierpi na zaburzenia genetyczne. Zmiany w genach, z którymi dziecko przychodzi na świat mogą niestety wpływać na jego rozwój oraz powodować poważne zaburzenia układu nerwowego już u niemowląt. W większości chorób wrodzonych ten układ jest najbardziej narażony na uszkodzenia, w związku z tym chore dziecko cierpi na niepełnosprawność intelektualną, mogą się także pojawić objawy autyzmu. Jakie zaburzenia genetyczne mogą powodować choroby układu nerwowego u dzieci? Są to m.in.:
- mikrodelecjei mikroduplikacje, czyli zmiany na chromosomach
- zespół łamliwego chromosomu X
- stwardnienie guzowate
- zespół Sotosa
- Zespół Cowdena
- Zespół Smitha Lemliego i Opitza
- Neurofibromatoza typu1
- Zespół Jouberta
- Zespół Timothy
- Zespół DiGeorge`a
- Zespół Williamsa i Beurena
- Zespół Cri Du Chat
- Zespół Charge
> Dowiedz się więcej 👉 Badanie WES – genetyczne przyczyny zaburzeń rozwoju układu nerwowego <<
Zaburzenia układu nerwowego u niemowląt – 10 niepokojących objawów
Jeżeli zauważasz niepokojące objawy u Twojego maluszka, nie zwlekaj i udaj się do lekarza pediatry.
1. Drżenia rąk, nóg i innych części ciała.
Szczególnie jeśli się powtarzają i nie przemijają po przytrzymaniu dziecka, a także występują u niemowlęcia po ukończeniu pierwszego miesiąca życia. Drgawki u dziecka zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem. Mogą one bowiem oznaczać początek padaczki, która musi być bardzo szybko zdiagnozowana i leczona. Padaczka u niemowląt najczęściej występuje ze względu na zaburzenia genetyczne, z którymi dziecko przychodzi na świat. Jedną z częstszych przyczyn padaczki u niemowląt jest zespół Dravet – choroba, która wymaga bardzo szybkiego wprowadzenia dobrze dobranego leczenia farmaceutycznego.
>> Dowiedz się więcej 👉 Padaczka u niemowlaka – objawy <<
2. Wiotkość ciała
Która może sugerować zaburzenia napięcia mięśniowego, w tym przypadku jego osłabienie. Osłabienie napięcia mięśniowego jest najczęściej efektem zaburzenia układu nerwowego u niemowląt. Maluchy z osłabionym napięciem mięśniowym rzadko płaczą, są wiotkie, a podnoszone wręcz przelewają się przez ręce. Obniżone napięcie mięśniowe może zostać wyeliminowane dzięki rehabilitacji, może też jednak być objawem zaburzeń genetycznych, jak np. wrodzonych chorób metabolicznych, zespołu Patau, czy zespołu Pradera – Willego.
>> Dowiedz się więcej 👉 Diagnostyka chorób metabolicznych <<
3. Brak odruchu ssania i trudności ze ssaniem piersi
Brak odruchu ssania może wynikać z niedojrzałości układu nerwowego niemowlęcia. Może być jednak również objawem obniżonego napięcia mięśniowego, czy nieprawidłowości w budowie jamy ustnej. Pomóc może neurologopeda lub doradca laktacyjny. W niektórych przypadkach konieczna będzie również konsultacja z neurologiem, który oceni, czy przyczyn nie należy szukać w uszkodzeniu układu nerwowego u dziecka.
4. Prężenie, wyginanie i napinanie całego ciała
I znowu możemy mieć do czynienia z zaburzeniami napięcia mięśniowego, tym razem z nadmiernym napięciem mięśniowym. Dziecko może mieć tendencję do mocnego zaciskania piąstek oraz do prężenia i napinania ciała. Nadmierne napięcie mięśniowe świadczy o tym, że układ nerwowy dziecka nie działa prawidłowo. Objaw ten występuje również w przebiegu wielu wrodzonych chorób metabolicznych
5. Układanie główki tylko na jedną stronę
Objaw ten może świadczyć o asymetrii urodzeniowej – szczególnie jeśli jest on ciągle obecny po 3 miesiącu życia dziecka. Niemowlę powinno być rehabilitowane i na co dzień odpowiednio pielęgnowane tak, aby asymetrię zlikwidować. Asymetria urodzeniowa może być spowodowana ułożeniem dziecka w życiu płodowym, może jednak też świadczyć o uszkodzeniu np. obręczy barkowej, nieprawidłowym napięciem mięśniowym czy problemie ze słuchem.
6. Brak osiągania kolejnych 'kamieni milowych’
Zaburzenia układu nerwowego, mogą sprawiać, że dziecko nie osiąga kolejnych 'kamieni milowych’, czyli kolejnych etapów rozwoju.
Oznacza to, że rozwój dziecka jest opóźniony: dziecko nie siada, nie podnosi główki, nie przewraca się na boki, nie wykonuje czynności charakterystycznych dla danego wieku, nie interesuje się otoczeniem, nie mówi, nie chodzi, nie raczkuje.
Mówiąc o opóźnionym rozwoju dziecka należy wspomnieć zarówno o jego zdolnościach motorycznych (ruchowych), jak i o rozwoju umysłowym. Okres niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa to czas, w którym malec stopniowo nabywa kolejne umiejętności. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie. Jeśli jednak widzimy, że maleństwo nie podnosi główki, nie przewraca się z brzuszka na plecy, nie siada, pomimo że już dawno powinno wykonywać wszystkie te czynności, to jest to pierwszy znak, że jego rozwój psychoruchowy nie przebiega prawidłowo.
👉 Co będzie przyczyną zaburzonego rozwoju dziecka? Na przykład uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, do którego doszło w trakcie ciąży lub porodu. Nieprawidłowości tego typu mogą być również efektem wrodzonych zaburzeń metabolizmu.
>> Dowiedz się więcej 👉Jak wygląda badanie neurologiczne niemowlaka <<
7. Nadmierna nerwowość
Jeśli niemowlę przeraźliwie płacze, reaguje nerwowo na zabawki, osoby w jego otoczeniu, przejawia tzw. niepokój ruchowy może to oznaczać, że jest nadpobudliwe, a jego układ nerwowy jest nadwrażliwy. Przyczyn nadpobudliwości psychoruchowej u dziecka może być wiele – od zaburzeń neurologicznych, przez błędy wychowawcze i opiekuńcze, a skończywszy na chorobach zakaźnych przebytych przez mamę jeszcze w okresie ciąży.
8. Zaburzenia rozwoju mowy
Opanowanie mowy jest jednym z najważniejszych kamieni milowych w rozwoju małego człowieka. Aby dziecko mogło sprawnie funkcjonować, musi w jakiś sposób komunikować się z otoczeniem. Nic więc dziwnego, że rodzice niepokoją się, gdy widzą, że ich pociecha pomimo ukończonego 2 roku życia nie wypowiada jeszcze pierwszych wyrazów. Przyczyn opóźnionego rozwoju mowy może być wiele – od niedosłuchu i uszkodzenia aparatu mowy, po zaburzenia autystyczne i błędy opiekuńcze. Brak mowy może być również sygnałem, że dochodzi uszkodzenia układu nerwowego dziecka na tle genetycznym.
9. Słabe zainteresowanie otoczeniem
Już 4. tygodniowe dziecko będzie próbowało nawiązać kontakt z otoczeniem. Zacznie płakać, gdy poczuje głód, albo przestanie, gdy mama weźmie je na ręce. Z każdym kolejnym miesiącem życia maluszek będzie też coraz bardziej zainteresowany otaczającym go światem – zacznie wodzić wzrokiem za przedmiotami, odwracać głowę w kierunku zasłyszanego dźwięku itp. Tego typu zachowania świadczą o tym, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Gdy jest inaczej, tzn. jeśli dziecko sprawia wrażenie, jakby było kompletnie niezainteresowane tym co dzieje się wokół, może to oznaczać, że jego rozwój jest zaburzony. Brak zainteresowania otoczeniem jest objawem występującym m.in. u noworodków autystycznych, a także w przebiegu wielu zaburzeń wrodzonych.
10. Nadmierna ospałość/ senność
Powód nadmiernej senności u dziecka może być całkiem prozaiczny. Najczęściej jest ona po prostu efektem zbyt małej ilości snu. Inną przyczyną może być brak określonego składnika w diecie, np. żelaza, albo choroba taka jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Dziecko może być również ospałe z powodu zmiany w genach, która zaburza metabolizm jakiejś substancji w jego organizmie.
Porozmawiaj o objawach swojego dziecka!
Skontaktuj się z naszymi konsultantami:
Niepokojące objawy u niemowląt – na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Słabe przybieranie na wadze, powolny wzrost
Przyczyn niskiej masy ciała oraz powolnego wzrostu u dziecka może być wiele. Czasem problemy te wynikają z błędów żywieniowych – rodzic nie dostarcza dziecku wystarczającej ilości składników odżywczych w diecie. Czasem dziecko dziedziczy drobną budowę ciała po rodzicach, którzy sami są szczupli i niewysocy. Dziecko może mieć też trudności z przybraniem na wadze z powodu jakiegoś zaburzenia metabolizmu. Jeżeli dieta dziecka jest optymalna a mimo tego nadal słabo rośnie to warto wykonać badanie kontrolne sprawdzające czy problem nie leży w genach dziecka.
2. Częste przeziębienia i infekcje
Wszystkie dzieci chorują. Niektórym maluchom zdarza się złapać infekcje nawet kilka razy w ciągu roku. Gdy liczba infekcji zwiększa do 8-10 razy na rok, możemy już jednak mówić o obniżonej odporności. Może mieć ona wiele przyczyn. Dziecko będzie częściej chorować z powodu braku witamin w diecie, niskiej aktywności fizycznej czy braku snu. Zaburzenia odporności mogą mieć również związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego i wrodzonymi niedoborami odporności.
3. Intensywne biegunki, kolki, wymioty, ulewanie
Biegunki, kolki, ulewanie to dolegliwości występujące u większości niemowląt. Ich obecność wynika z niedojrzałego układu pokarmowego, który dopiero przystosowuje się do trawienia pokarmu. Bywa jednak, że dolegliwości żołądkowe u dziecka są następstwem zatrucia pokarmowego, infekcji wirusowej lub bakteryjnej.
4. Brak apetytu/ słaby apetyt
Zmuszanie do jedzenia, monotonna dieta, infekcje czy alergie pokarmowe – to tylko niektóre spośród wielu powodów, dla których dziecko może unikać jedzenia.
Aby sprawdzić genetyczne przyczyny powyższych zaburzeń warto wykonać szerokie badania genetyczne dziecka, takie jak test WES.
Badanie WES – indywidualna analiza 23 000 genów dziecka!
To najszersze badanie genetyczne dzieci dostępne obecnie na rynku. Pozwala na sprawdzenie wszystkich znanych na ten moment genów dziecka.
❗ Szczególne wskazania do wykonania badania WES mają noworodki i dzieci:
z zaburzeniami układu nerwowego,
padaczką,
innymi niezdiagnozowanymi dotąd objawami.
Oferujemy trzy rodzaje badań WES:
Badanie WES STANDARD, BADANIE WES PREMIUM oraz badanie WES COMPLEX. Jaka jest różnica między tymi badaniami?
👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.
👉Badania WES PREMIUM oraz WES COMPLEX to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.
Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.
👉Badanie WES COMPLEX to innowacja na rynku badań diagnostycznych. Jest to pierwsze dostępne w Polsce badanie o podejściu tzw. multiomicznym. W trakcie jednej analizy, z jednej pobranej próbki wykonywane jest zarówno bardzo szerokie badanie WES oraz kariotyp molekularny (mikromacierze), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genach, które mogą odpowiadać za chorobę metaboliczną przeprowadzane jest również badanie biochemiczne. To badanie z kolei umożliwia określenie, czy choroba metaboliczna „jest aktywna” i jak bardzo jest zaawansowana. Widzimy to po poziomie metabolitów we krwi pacjenta.
👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Przeczytaj więcej o istotności certyfikatów oraz na jakie zwrócić uwagę na stronie: https://badamydzieci.pl/porady/certyfikaty-badanie-wes/
Jak zamówić badanie WES?
On-line, poprzez sklep: wybierz badanie
W przypadku badań wymagających pobrania krwi oddzwonimy do Państwa w celu umówienia dogodnego terminu i miejsca pobrania.
Telefonicznie: 576 997 525 Rejestracja telefoniczna czynna 7 dni w tygodniu
Pisemnie: biuro@badamydzieci.pl Pisemnie: Facebook MessengerCzęsto zadawane pytania o badania genetyczne dzieci:
W DOMU:
- Próbkę do badania (krew żylną, suchą kroplę krwi lub wymaz z policzka) może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta.
- Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
- W przypadku WYMAZU Z POLICZKA oraz SUCHEJ KROPLI KRWI próbką można pobrać samodzielnie, bez pomocy personelu medycznego.
W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE
- Współpracujemy z ponad 300 placówkami medycznymi na terenie całek Polski, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
W Laboratorium testDNA dostępne są następujące badania WES:
- Badanie WES COMPLEX
- Badanie WES PREMIUM
- Badanie WES PREMIUM TRIO
- Badanie WES STANDARD
- Badanie WES STANDARD TRIO
- Badanie WES PREKONCEPCJA
- Badanie WES PROFILAKTYKA
- Badanie na Łamliwy Chromosom X (Fra-X)
- Badanie Mikromacierzy (kariotyp molekularny)
- Badania genetyczne płodu po poronieniu
- Badanie na trombofilię wrodzoną
- Badanie na hemochromatozę
- Badanie mutacji czynnika V Leiden
- Badanie wrażliwości na marihuanę leczniczą
- Badanie genu CFTR
- Badanie kariotypu
- Badanie KIR
- Badanie HLA-C
- Badanie PAI-1
- Badanie mutacji genu protrombiny
- Badanie na celiakię
- Badanie na nietolerancję laktozy
- Badanie polimorfizmów w genie MTHFR
- Badanie immunofenotypu
- Badanie Nifty
- Badania na ojcostwo
- Badania na pokrewieństwo
Najpopularniejszymi próbkami są wymaz z policzka, sucha kropla krwi i krew żylna.
Dotyczy to zarówno próbki krwi, wymazu z policzka i suchej kropli krwi.
Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.
Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka). Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia. Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Istnieje również możliwość płatności odroczonej do 54 dni – PayPo.
SUCHA KROPLA KRWI – tak, ponieważ sucha kropla krwi jest idealnym nośnikiem DNA. Próbka może być przechowywana nawet przez kilkanaście dni w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak podczas analiz okazałoby się, że materiał DNA nie jest wystarczający aby na jego podstawie wydać wynik, oferujemy Państwu ponowne darmowe pobranie próbki.
Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko i są raczej związane z nieprawidłowym pobraniem, aniżeli uszkodzeniem próbki podczas transportu.
WYMAZ Z POLICZKA – tak, ponieważ wymaz z policzka jest bardzo dobrym nośnikiem DNA. Podczas nawet dalekiej podróży (transportem lotniczym) próbka nie traci na jakości. Jeśli jednak podczas analiz okazałoby się, że materiał DNA nie jest wystarczający aby na jego podstawie wydać wynik, oferujemy Państwu ponowne darmowe pobranie próbki.
Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko i są raczej związane z nieprawidłowym pobraniem, aniżeli uszkodzeniem próbki podczas transportu.
PRÓBKA KRWI – tak, jeżeli zostanie dostarczona do Laboratorium w przeciągu 72 godzin. Do momentu wysyłki próbki powinna być ona przechowywana w lodówce.
Nie. Wiele chorób genetycznych powstaje 'spontanicznie’ – podczas podziałów komórek zarodka po zapłodnieniu. Na ich powstanie nie można mieć wpływu – jest to sytuacja zupełnie losowa.
Aby zachorować na większość chorób dziedzicznych dziecko musi odziedziczyć 'komplet’ wadliwych genów – od mamy i taty. W przypadku niektórych chorób wystarczy wadliwa kopia genu tylko jednego rodzica. Rodzice jednak nie muszą wiedzieć, że są 'nosicielami’ – mogą być zupełnie zdrowi. Jest to więc również kwestia losowa – nie wolno obwiniać się za chorobę dziecka, na którą nie miało się żadnego wpływu.
W przypadku wykrycia mutacji u dziecka, która może być odpowiedzialna za jego objawy często zleca się badanie rodziców pod kątem tej mutacji. W przypadku badania WES TRIO (włączający do badania rodziców) taka informacja będzie od razu widoczna. Jest ona bardzo istotna z kilku względów. Po pierwsze pomaga ustalić jaki wpływ dana mutacja ma na zdrowie dziecka. Ale również jest ważna jeżeli rodzice planują potomstwo – można świadomie podejść do tej decyzji. Jeżeli w rodzinie jest drugie dziecko to wiedza o dziedziczeniu choroby może pomóc w określeniu ryzyka czy ono również zachoruje. Poznanie takiej informacji to bardzo odpowiedzialne podejście do zdrowia całej rodziny i nie warto się tego obawiać.
NIE MOŻNA SIĘ JEDNAK OBWINIAĆ!
Ważne jest, że w przypadku chorób dziedzicznych żadne z rodziców nie ma wpływu na przekazanie dziecku choroby – jest to sytuacja czysto LOSOWA. Nie można za nią obwiniać ani siebie ani partnera/partnerkę.
Warto jednak jeszcze przed wykonaniem badania porozmawiać na ten temat – co jeżeli jedno z nas lub oboje okażemy się nosicielami wadliwego genu? Jak do tego podejdziemy? Jak zareagujemy? Warto szczerze o tym porozmawiać – również o tym jakie emocje może wywołać taka sytuacja. Pozwolić sobie na ich spokojne przeżycie, w taki sposób, aby nie zaszkodziło to związkowi. Od początku należy mieć świadomość, że NIKT NIE MA NA TO WPŁYWU.
Jeżeli obawiacie się reakcji rodziny/otoczenia można ustalić już przed badaniem, że taka informacja pozostanie między Wami – rodzicami. Nie macie obowiązku dzielić się nią ze światem. Jeżeli jednak postanowicie poinformować o tym rodzinę i boicie się niezrozumienia, ustalcie w jaki sposób ta informacja zostanie przekazana, przygotujcie się na reakcję i odparcie nieprzyjemnych komentarzy.
Zobacz też:
💜Badania genetyczne na padaczkę