Diagnostyka chorób metabolicznych

Diagnostyka chorób metabolicznych

Diagnostyka chorób metabolicznych – dlaczego jest tak istotna? Wrodzone choroby metaboliczne u dzieci to grupa chorób genetycznych, których przebieg może być bardzo podstępny. Mogą się rozwijać bezobjawowo przez pierwsze miesiące, a nawet lata życia. Mogą się też ujawnić dopiero pod wpływem konkretnych czynników jak nowe produkty w diecie, a nawet znieczulenie!  Dziecko po porodzie może się wydawać całkowicie zdrowe. Niepokojące objawy mogą pojawić się w pierwszych godzinach po porodzie, ale również w każdym innym momencie i niestety często nie są poprawnie diagnozowane. 

1. Diagnostyka chorób metabolicznych – dlaczego poprawna diagnoza jest tak ważna?

2. Choroby metaboliczne – badania

3. Diagnostyka chorób metabolicznych – pewne są badania genetyczne

4. Diagnostyka chorób metabolicznych – jakie objawy wymagają diagnostyki metabolicznej?

5. Wywiad na temat wrodzonych chorób metabolicznych z dr n. med. Magdaleną Anną Janeczko – pediatrą i genetykiem

6. Choroby metaboliczne a bezpieczeństwo szczepień

Diagnostyka chorób metabolicznych – dlaczego poprawna diagnoza jest tak ważna?

❗Rozróżniamy około 600 rodzajów wrodzonych chorób metabolicznych u dzieci. Brak pewnej diagnozy choroby metabolicznej, a co za tym idzie – brak odpowiedniego leczenia niosą za sobą ogromne ryzyko dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Nieleczone choroby metaboliczne często prowadzą do uszkodzenia układu nerwowego i mogą skończyć się ciężką niepełnosprawnością intelektualną lub fizyczną dziecka.

👉 Wrodzone choroby metaboliczne mogą powodować objawy gastryczne, objawy ze spektrum autyzmu, padaczkę, a nawet śpiączkę. Natomiast prawidłowo poprowadzona diagnostyka chorób metabolicznych daje szansę na dokładne określenie na co tak naprawdę cierpi dziecko i co za tym idzie – wprowadzenie leczenia.

Jeżeli diagnostyka chorób metabolicznych jest rozpoczęta odpowiednio wcześnie, w wielu przypadkach oznacza normalny dalszy rozwój dziecka, a nawet uratowanie jego życia. 

❗ Diagnostyka chorób metabolicznych powinna doprowadzić do jasnego określenia z jakim rodzajem choroby metabolicznej mamy do czynienia. Tylko na tej podstawie można wprowadzić indywidualne leczenie. Leczenie choroby metabolicznej opiera się na szczegółowo dobranej, restrykcyjnej diecie eliminacyjnej lub suplementacji. To jakie składniki powinny być wykluczone z diety oraz jaka suplementacja powinna być wdrożona, zależy od rodzaju choroby na jaką cierpi dziecko.

🍎 Przykładowo – fruktozemię leczy się poprzez wykluczenie fruktozy (rodzaju cukru) z diety – oznacza to wykluczenie owoców i niektórych warzyw.

Diagnostyka chorób metabolicznych

👉 Inna choroba metaboliczna – fenyloketonuria wymaga na spożywania wyłącznie pokarmów nie zawierających fenyloalaniny.

🍗 Leczenie wielu chorób metabolicznych wymaga wykluczenia białka zwierzęcego z diety dziecka.

Istnieje grupa chorób wymagająca wprowadzenia wczesnej suplementacji (np. niedobór karnityny, czy biotynidazy), np. karnityną czy biotyną. Taka suplementacja wprowadzona odpowiednio wcześnie ratuje rozwój intelektualny i fizyczny dziecka❗

WAŻNE – dobór diety odbywa się pod opieką lekarza prowadzącego. Nigdy nie należy eksperymentować z wykluczaniem składników z diety dziecka 'na własną rękę’ (np. dieta dla dzieci z autyzmem ’3XBEZ’). Może się to skończyć poważnymi niedoborami.

Choroby metaboliczne – badania

👉  Choroby metaboliczne – badania, które są najczęściej wykonywane na NFZ to badania kierunkowe – z krwi i moczu (czasami z potu lub płynu rdzeniowego). Są to tzw. badania biochemiczne. Takie badania w diagnostyce metabolicznej sprawdzają poziom danej nagromadzonej niebezpiecznej substancji w organizmie dziecka. W zależności od podejrzenia danego rodzaju choroby metabolicznej, sprawdza się inne rodzaje substancji.

Dlatego są to badania 'kierunkowe’ (możliwe, że trzeba je będzie wykonywać kilkukrotnie – w kierunku różnych chorób). Za ich pomocą trudno wykluczyć wszystkie 600 chorób metabolicznych w krótkim czasie. Nie zawsze też badania biochemiczne są wymierne – poziom danej substancji w organizmie dziecka może się wahać pod wpływem różnych czynników środowiskowych (np. temperatury ciała), jest to więc badanie na 'tu i teraz’. Nie pokazuje przyczyny zaburzeń – a ta leży w genach.

❗WAŻNE – każde dziecko w Polsce jest objęte programem badań przesiewowych noworodków. Są to badania wykonywane w pierwszych dobach życia (pobranie krwi z piętki dziecka). Sprawdzają one przesiewowo czy dziecko cierpi na jedną z 29 badanych chorób. Trzeba pamiętać o tym, że prawidłowy wynik badań przesiewowych nie oznacza, że dziecko nigdy nie zachoruje na wrodzoną chorobę metaboliczną! Dlaczego?

 • ❗ zakres badania jest bardzo ograniczony i sprawdza jedynie ok.  5% możliwych do zdiagnozowania chorób metabolicznych!
 • ❗ są to badania biochemiczne (nie genetyczne!) oznaczające poziom danej substancji we krwi noworodka. Nie zawsze musi być on nieprawidłowy w momencie pobrania próbki do badania, co oznacza że część wyników może być fałszywie ujemnych

Diagnostyka chorób metabolicznych – pewne są badania genetyczne

👉 Wrodzone choroby metaboliczne są spowodowane konkretnymi mutacjami w genach. Obecnie nauka potrafi nie tylko je nazwać, ale też zidentyfikować u pojedynczego pacjenta. Sprawdzenie genów dziecka jest więc szybkim i pewnym sposobem w diagnostyce chorób metabolicznych. Co więcej – są już dostępne badania genetyczne dzieci, które z jednej próbki są w stanie zweryfikować ryzyko rozwoju wszystkich znanych 600 rodzajów wrodzonych chorób metabolicznych. Jak to możliwe? Dzięki technologii NGS, czyli sekwencjonowania nowej generacji, która jest niezwykle przydatna w diagnostyce metabolicznej.

Diagnostyka chorób metabolicznych

Zastosowanie tej technologii pozwala na bardzo wydajne 'skanowanie’ genów pacjenta w poszukiwaniu nawet rzadkich mutacji prowadzących do rozwoju danej choroby.

badania genetyczne dziecka

👉 Najszerszym badaniem wykorzystującym technologię NGS jest test WES.

Diagnostyka chorób metabolicznych

Jest to najlepsze badanie w kierunku diagnozy genetycznej wrodzonej choroby metabolicznej. Badanie genetyczne WES w pierwszym etapie tworzy 'bibliotekę’ wszystkich genów dziecka. Oznacza to możliwość wykrycia wszystkich niepokojących mutacji – w tym wszystkich związanych z ryzykiem rozwoju chorób metabolicznych.

⭐ Jedno badanie WES jest w stanie więc zanalizować geny związane ze wszystkimi znanymi wrodzonymi wadami metabolizmu.

⭐ Co więcej – wykonanie takiego badania to bardzo szeroka wiedza o zdrowiu dziecka. Może się zdarzyć tak, że jego wynik wykluczy diagnozę choroby metabolicznej, ale wskaże na inną możliwą genetyczną przyczynę objawów dziecka.

👉 Dowiedz się więcej o badaniu WES?

Oferujemy dwa rodzaje badań WES badające przyczyny padaczek:

Badanie WES STANDARD ORAZ BADANIE WES PREMIUM. Jaka jest różnica między tymi badaniami?

wes premium

👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.

👉 WES PREMIUM to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.

Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.

WES PREMIUM daje więc największą szansę na odkrycie przyczyny problemów zdrowotnych i wprowadzenie leczenia – w szybkim czasie. Każda wykryta zmiana w genie jest ponownie sprawdzana ponad 100 razy dla najwyższej pewności wyniku. Jest to najnowocześniejsze i najbardziej precyzyjne badanie genetyczne.

👉 Badanie WES PREMIUM sprawdza wszystkie znane zmiany w genach, o których wiadomo że mogą powodować rozwój objawów choroby wrodzonej i mogą być podstawą do postawienia diagnozy.

👉 Do badania WES PREMIUM jest możliwość dokupienia badania wrażliwości na leki. W badaniu sprawdzana jest wrażliwość pacjenta na 89 substancji leczniczych, które zawarte są w ponad 550 lekach dostępnych na polskim rynku. Wśród nich znajdują się leki przeciwbólowe (np. ibuprofen) , stosowane w leczeniu padaczki i zaburzeń neurologicznych, kardiologiczne, znieczulające, psychiatryczne. Dzięki takiej wiedzy stosowanie leków jest bezpieczniejsze, a terapia dużo skuteczniejsza.

Badanie WES PREMIUM – badane leki

Koszt badania farmakogenetycznego to 997zł.

👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Przeczytaj więcej o istotności certyfikatów oraz na jakie zwrócić uwagę na stronie: https://badamydzieci.pl/porady/certyfikaty-badanie-wes/

wes janeczko

Jak zamówić badanie WES?

On-line, poprzez sklep: wybierz badanie 

W przypadku badań wymagających pobrania krwi oddzwonimy do Państwa w celu umówienia dogodnego terminu i miejsca pobrania.

Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę

Oddzwonimy do Państwa w celu potwierdzenia umówienia wizyty.

 Telefonicznie: 576 997 525 Rejestracja telefoniczna czynna 7 dni w tygodniu

Pisemnie: biuro@badamydzieci.pl

Pisemnie:   Facebook Messenger

BADANIE WES STANDARDBADANIE WES STANDARDBADANIE WES STANDARD TRIOBADANIE WES STANDARD TRIOBADANIE WES STANDARD TRIO PLUSBADANIE WES STANDARD TRIO PLUS
wes premiumwes premiumwes premium plus farmakowes premium plus farmakowes premium triowes premium trio

Diagnostyka chorób metabolicznych – jakie objawy wymagają diagnostyki metabolicznej?

Diagnostyka chorób metabolicznych

⭐ Choroby metaboliczne u dziecka mogą nie dawać żadnych objawów, albo początkowo objawy są niespecyficzne i mogą być różne u każdego dziecka: napady drgawek i padaczka, zaburzenia napięcia mięśniowego, nadmierna senność i zmęczenie, zaburzenia rozwoju intelektualnego (w tym opóźnione uzyskiwanie kamieni milowych). Znacznie utrudnia to lekarzom poprawną i wczesną diagnozę choroby metabolicznej, ponieważ tego typu symptomy mogą być spowodowane wieloma czynnikami.

❗ Trzeba jednak pamiętać, że przeprowadzenie diagnostyki chorób metabolicznych na etapie pierwszych objawów – nawet w wieku noworodkowym i niemowlęcym to szansa jedna na całe życie na ich zatrzymanie. 

Zobacz wywiad na temat wrodzonych chorób metabolicznych z dr n. med. Magdaleną Anną Janeczko – pediatrą i genetykiem:

Przeczytaj więcej na temat: Sekwencjonowanie genomu cena

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem badania w kierunku diagnostyki metabolicznej u Twojego dziecka, skontaktuj się z nami.

Przeprowadzimy z Tobą szczegółowy wywiad zdrowotny, odpowiemy na wszelkie pytania i na tej podstawie będziemy mogli dobrać najlepsze badanie dla Was. 

Badania genetyczne, które Państwu proponujemy wykonywane są przez najlepszych specjalistów w renomowanych ośrodkach. Ich jakość potwierdzają liczne certyfikaty. Dodatkowo każdy wynik badania DNA jest omawiany przez lekarza genetyka w trakcie telefonicznej konsultacji. Dzięki temu mamy pewność, że zostanie on dobrze zrozumiany.

Diagnoza choroby metabolicznej

Choroby metaboliczne a bezpieczeństwo szczepieńDiagnoza choroby metabolicznej

Choroby metaboliczne u dzieci często ujawniają się pod wpływem jakiegoś czynnika, kiedy dochodzi do tzw. stanu dekompensacji metabolicznej. Takim czynnikiem może być konkretny produkt w diecie, infekcja, gorączka lub silny bodziec obciążający układ odpornościowy (np. przykład znieczulenie lub szczepienie). Wiedza o ryzyku zachorowania na chorobę metaboliczną jest szczególnie cenna przed wykonaniem szczepienia, ponieważ pozwala ona rodzicom  i lekarzom odpowiednio przygotować malucha i zadbać o jego bezpieczeństwo. W ten sposób można uniknąć ciężkich objawów, które mogą być mylone z tzw. NOP-em (niepożądane odczyny poszczepienne) oraz, w razie potrzeby, zaplanować indywidualny kalendarz szczepień malucha.

jak wybrać badanie wes

Przeczytaj więcej: Jakie badania przed szczepieniem warto wykonać?

Warto wiedzieć:

 1. Przeciwwskazania do szczepień – czy istnieją?
 2. Padaczka i drgawki u dzieci – możliwe przyczyny
 3. Zespół Dravet – jak wykryć i leczyć?
 4. Choroby metaboliczne  u dzieci
 5. Badania przesiewowe dzieci – możesz je rozszerzyć!
 6. Chcesz poznać przyczyny autyzmu? Problem może leżeć w wadliwych genach!
 7. Słaba odporność – czy jest niebezpieczna?
 8. Kwalifikacja do szczepień
 9. Mukowiscydoza u dzieci 
 10. Badania przed szczepieniem – upewnij się jak bezpiecznie szczepić dziecko wykonując kompleksowe badanie
 11. Zaburzenia metaboliczne u dzieci z autyzmem