Genetyczne badanie na padaczkę – wykonaj PANEL PODSTAWOWY NGS i sprawdź 132 geny dziecka
❗Szacuje się, że około 60% przypadków padaczki może mieć podłoże genetyczne. Poznanie konkretnej przyczyny padaczki u dziecka daje szansę na:
👉 postawienie konkretnej diagnozy (konkretnego zaburzenia genetycznego)
👉 indywidualne dobranie leczenia farmaceutycznego, które może być uzależnione od poprawnie postawionej diagnozy
👉 wprowadzenie indywidualnej diety eliminacyjnej lub suplementacji, która ratuje dalszy rozwój a nawet życie dziecka (w przypadku padaczek spowodowanych chorobą metaboliczną)
👉 przewidzenie w jakim kierunku potoczy się dalszy rozwój dziecka i jakiego wsparcia będzie potrzebowało w przyszłości
👉 informację czy zaburzenie, na które cierpi Twoje dziecko jest dziedziczne i czy może też dotyczyć rodzeństwa pacjenta
- Genetyczne badanie na padaczkę – czym są panele NGS?
- Genetyczne badanie na padaczkę – jaka jest różnica między panelem NGS a badaniem całego eksomu (WES)?
Genetyczne badanie na padaczkę – czym są panele NGS?
Panele NGS to badania genetyczne dzieci i dorosłych, które polegają na analizę sekwencji kodujących wybranych genów pacjenta. Oznacza to bardzo dokładne 'odczytanie’ budowy poszczególnych genów.
⭐Daje to możliwość zaraportowania wszystkich mutacji w danym genie, które mogą być odpowiedzialne za występowanie niepokojących objawów u pacjenta (mutacje patogeniczne i prawdopodobnie patogeniczne). W dotychczasowych badaniach (np. techniką Sangera) sprawdzane były tylko pojedyncze, najczęstsze w naszej populacji mutacje w danym genie (np. 3 konkretne – celowane mutacje). Technologia NGS daje szansę na sprawdzenie wszystkich mutacji w badanym genie (w zależności od wielkości genu może być ich nawet kilka tysięcy!).
Panel podstawowy NGS w kierunku określenia przyczyn padaczki obejmuje analizę 132 genów, które są najczęstszą przyczyną epilepsji. Zostały one dobrane na podstawie najnowszych doniesień naukowych. Dzięki wykonaniu panelu NGS można wykluczyć m.in.poniższe zaburzenia genetyczne prowadzące do rozwoju padaczki genetycznej:
👉 Zespół Retta
👉 Stwardnienie guzowate
👉 wybrane choroby metaboliczne
- analiza NGS: wszystkie zmiany w badanych 132 genach mogące powodować niepokojące objawy (nie tylko te najczęstsze)
- konsultacja wyniku badania z lekarzem pediatrą genetykiem
- czas oczekiwania na wynik: 10 tygodni
- próbka do badania: krew (organizujemy BEZPIECZNE POBRANIE KRWI W DOMU PACJENTA 🏠)
- cena: 3 887 zł (możliwość płatności ratalnej)
On-line, poprzez sklep: wybierz badanie
W przypadku badań wymagających pobrania krwi oddzwonimy do Państwa w celu umówienia dogodnego terminu i miejsca pobrania.
Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę
Oddzwonimy do Państwa w celu potwierdzenia umówienia wizyty.
Telefonicznie: 576 997 525 Rejestracja telefoniczna czynna 7 dni w tygodniu
Pisemnie: biuro@badamydzieci.pl Pisemnie: Facebook Messenger💻 Zamów badanie on-line (zadzwonimy do Ciebie w celu umówienia dogodnego terminu pobrania próbki w Twoim domu 🏠):
Genetyczne badanie na padaczkę – jaka jest różnica między panelem NGS a badaniem całego eksomu (WES)?
👉 Oba badania genetyczne na padaczkę są wykonywane z użyciem technologii NGS. Sprawdzane są więc wszystkie zmiany w analizowanych genach. Jednak różnica między panelem NGS, a badaniem WES jest ogromna. Dotyczy ona zakresu – ilości analizowanych genów.
❗ Podczas gdy panel NGS analizuje konkretne wybrane geny (132 geny), badanie WES 'skanuje’ wszystkie znane sekwencje kodujące genów, a jest ich około 23 000! Sprawdza więc o wiele więcej możliwych genetycznych przyczyn padaczki u dzieci niż panel PADACZKI PODSTAWOWY.
W badaniu eksomu WES analiza jest zawsze indywidualna i dotyczy wszystkich genów (nie tylko wybranych), które mogą prowadzić do rozwoju objawów padaczki u dziecka. Co więcej, sprawdza się również inne obszary genów – jeżeli dziecko ma inne niepokojące objawy (np. gastryczne, słabą odporność, zaburzenia rozwoju intelektualnego, w tym objawy autyzmu itd.), ich genetyczne przyczyny również zostaną sprawdzone.
W badaniu genetycznym WES raportowane są również niebezpieczne zmiany w genach, które mogą doprowadzić do rozwoju chorób w przyszłości (np. można zyskać wiedzę o ryzyku zachorowania na nowotwory).
Badanie WES STANDARD ORAZ BADANIE WES PREMIUM. Jaka jest różnica między tymi badaniami?
👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.
👉 WES PREMIUM to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.
Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.
WES PREMIUM daje więc największą szansę na odkrycie przyczyny problemów zdrowotnych i wprowadzenie leczenia – w szybkim czasie. Każda wykryta zmiana w genie jest ponownie sprawdzana ponad 100 razy dla najwyższej pewności wyniku. Jest to najnowocześniejsze i najbardziej precyzyjne badanie genetyczne.
👉 Badanie WES PREMIUM sprawdza wszystkie znane zmiany w genach, o których wiadomo że mogą powodować rozwój objawów choroby wrodzonej i mogą być podstawą do postawienia diagnozy.
👉 Do badania WES PREMIUM jest możliwość dokupienia badania wrażliwości na leki. W badaniu sprawdzana jest wrażliwość pacjenta na 89 substancji leczniczych, które zawarte są w ponad 550 lekach dostępnych na polskim rynku. Wśród nich znajdują się leki przeciwbólowe (np. ibuprofen) , stosowane w leczeniu padaczki i zaburzeń neurologicznych, kardiologiczne, znieczulające, psychiatryczne. Dzięki takiej wiedzy stosowanie leków jest bezpieczniejsze, a terapia dużo skuteczniejsza.
Badanie WES PREMIUM – badane leki
Koszt badania farmakogenetycznego to 997zł.
👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Przeczytaj więcej o istotności certyfikatów oraz na jakie zwrócić uwagę na stronie: https://badamydzieci.pl/porady/certyfikaty-badanie-wes/
👉 W celu poznania przyczyny padaczki można również wykonać badanie o węższym zakresie – tzw. panel NGS. Zawiera on analizę 132 wybranych genów, które stanowią najczęstszą przyczynę padaczek.
💻 Zamów badanie on-line (zadzwonimy do Ciebie w celu umówienia dogodnego terminu pobrania próbki w Twoim domu 🏠):
Podczas leczenia często wykorzystywana jest marihuana lecznicza. Szczególnie dotyczy to pacjentów, którzy słabo reagowali na inne terapie. Zastosowanie marihuany leczniczej umożliwia zminimalizowanie ilości drgawek oraz tików nerwowych u pacjentów.
Dodatkowo marihuana lecznicza u pacjentów z padaczką pozwala doprowadzić do wielu pozytywnych zmian w funkcjonowaniu. Dzięki niej może zostać poprawiona jakość snu, apetyt, a także codzienne zachowanie i zdolności poznawcze.
Przeczytaj więcej o marihuanie leczniczej.
Aby zadbać o bezpieczeństwo stosowania marihuany warto przeprowadzić badania, które pozwalają sprawdzić czy dziecko posiada gen odpowiedzialny za zwiększenie lub zmniejszenie wrażliwości na ten lek.
Często zadawane pytania:
On-line, poprzez sklep: wybierz badanie
W przypadku badań wymagających pobrania krwi oddzwonimy do Państwa w celu umówienia dogodnego terminu i miejsca pobrania.
Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę
Oddzwonimy do Państwa w celu potwierdzenia umówienia wizyty.
Telefonicznie: 576 997 525 Rejestracja telefoniczna czynna 7 dni w tygodniu
Pisemnie: biuro@badamydzieci.pl Pisemnie: Facebook Messenger👉 😷 Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla dziecka! 😷 OPCJA REKOMENDOWANA W TRAKCIE EPIDEMII.
😷 Każda pielęgniarka mobilna jest przez nas wyposażona w jednorazową maseczkę i rękawiczki!😷
Możesz też umówić wizytę w placówce medycznej.
Umów wizytę domową lub wizytę w placówce: formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę
Badanie WES można wykonać z wymazu z policzka – w takiej sytuacji zestaw jest wysyłany do Państwa do domu.
📲Taka konsultacja może zostać przeprowadzona z rodzicem lub lekarzem prowadzącym (np. pediatrą, neurologiem).
📲 Wynik będzie zinterpretowany przez lekarza genetyka pediatrę, dzięki czemu rodzice nie będą mieli wątpliwości co do jego znaczenia. Zostaną także poinformowani jak powinno przebiegać dalsze postępowanie z dzieckiem.

Dr. n. med. Magdalena Anna Janeczko
specjalista pediatra, genetyk
Nie można więc wykluczyć genetycznego podłoża objawów tylko na podstawie faktu, że do tej pory ta choroba nie objawiała się w rodzinie. Nie wyklucza to też ryzyka, ze wadliwe geny zostaną przekazane kolejnemu pokoleniu.
Dotyczy to zarówno próbki krwi jak i wymazu z policzka.
Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.
Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka). Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia. Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
👉 😷 Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla dziecka! 😷 OPCJA REKOMENDOWANA W TRAKCIE EPIDEMII.
Wyniki, które wskazują na podejrzenie choroby wrodzonej są konsultowane w pierwszej kolejności.

Dr. n. med. Magdalena Anna Janeczko
specjalista pediatra, genetyk
Badanie WES PREMIUM: 7 tygodni
Badanie WES STANDARD: 10 tygodni
Badanie FRAX: 4 tygodnie
Badanie mikromacierzy: 6 tygodni
- Badanie WES można wykonać z wymazu z policzka. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.
- W przypadku badań wymagających pobrania krwi, należy samodzielnie zorganizować takie pobranie w miejscu zamieszkania. Możemy wysłać zestaw do pobrania krwi oraz niezbędną dokumentację na wskazany zagraniczny adres bez dodatkowych opłat. Krew powinna zostać odesłana do Laboratorium w dniu pobrania, dla bezpieczeństwa pobranie powinno się odbyć w poniedziałek lub wtorek.
WYMAZ Z POLICZKA – tak, ponieważ wymaz z policzka jest bardzo dobrym nośnikiem DNA. Podczas nawet dalekiej podróży (transportem lotniczym) próbka nie traci na jakości. Jeśli jednak podczas analiz okazałoby się, że materiał DNA nie jest wystarczający aby na jego podstawie wydać wynik, oferujemy Państwu ponowne darmowe pobranie próbki.
Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko i są raczej związane z nieprawidłowym pobraniem, aniżeli uszkodzeniem próbki podczas transportu.
PRÓBKA KRWI – tak, jeżeli zostanie dostarczona do Laboratorium w przeciągu 72 godzin. Do momentu wysyłki próbki powinna być ona przechowywana w lodówce.
Przeczytaj także:
- Przyczyny padaczki u dzieci – jakie mogą być ?
- Padaczka genetyczna u dzieci – kiedy geny powodują napady ?
- Diagnoza genetyczna – może uratować życie dziecka
- Badanie WES – jak łatwo je wykonać?
- Badanie FRAX
- Mikromacierze badanie