Najnowsze metody leczenia autyzmu
Leczenie autyzmu, może być określane po prostu terapią. Terapia autyzmu dobierana jest zawsze indywidualnie. Nie ma dwóch dzieci autystycznych z identycznymi objawami. Nie ma też jednej, określonej przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wpływ na wystąpienie autyzmu u dziecka może mieć wiele czynników np. uszkodzenia okołoporodowe, uszkodzenia układu nerwowego i mózgu w rezultacie przebytych infekcji wirusowych u dziecka.
❗ W ok. 1/3 przypadków przyczyna autyzmu u dzieci jest związana z nieprawidłowościami w materiale genetycznym (prowadzącymi np. do rozwoju wrodzonych wad metabolizmu i innych zespołów genetycznych jak zespół Retta, zespół łamliwego chromosomu X). W diagnostyce autyzmu zawsze należy mieć pewność czy dziecko w rzeczywistości nie choruje na chorobę genetyczną.
Wpływ na rozwój objawów autyzmu mają również czynniki środowiskowe jak spożywanie przetworzonej żywności, zanieczyszczenie powietrza i inne.
Najnowsze metody leczenia autyzmu opierają się na całym spektrum działań, które mają za zadanie poprawę funkcjonowania dziecka i przygotowanie go do jak największej samodzielności w przyszłości.
Zapraszamy do umówienia się na rozmowę ze specjalistą w kwestii badań na autyzm:
Najnowsze metody leczenia autyzmu – jakie terapie są możliwe?
Jest wiele nurtów terapeutycznych dla dzieci autystycznych. Dobiera się je indywidualnie, dopasowując do potrzeb i objawów dziecka. Niektóre metody sprawdzą się u konkretnego dziecka lepiej, drugie gorzej. Często dobór skutecznej metody następuje metodą prób i błędów.
Najnowsze metody leczenia autyzmu to:
👉 Terapia pedagogiczna – dba o całościowy rozwój umysłowy, emocjonalny i psychiczny.
👉 Terapia behawioralna – opiera się na nagradzaniu zachowań pożądanych i wyciszaniu zachowań niepożądanych.
👉 Terapia logopedyczna – wspiera rozwój mowy i umiejętności komunikacyjnych.
👉 Terapia rozwojowa – nauka umiejętności społecznych poprzez kontakty i interakcje z ludźmi.
Metody terapeutyczne [2]:
👉 Metoda 3i – edukacja poprzez zabawę.
👉 TEACCH – jest to całościowy program terapeutyczny przygotowujący dziecko do samodzielności. W programie uczestniczy rodzina chorego.
Wybrane terapie wspomagające:
👉 Metoda Opcji – opiera się na całkowitej akceptacji dziecka przez opiekuna i poświęcaniu maksimum czasu na zabawę z dzieckiem, co buduje więź emocjonalną.
👉 Model DIR – budowanie relacji rodzica z dzieckiem poprzez zabawę na podłodze i 'podążanie’ za dzieckiem.
👉 Metoda ESDM – stosowanie zabaw rozwojowych w bardzo wczesnym momencie (od 1 roku życia).
👉 Metoda Rozwoju Relacji – budowanie inteligencji dynamicznej – więzi emocjonalnej z bliskimi.
👉 Dogoterapia, hipoterapia – terapie oparte o kontakt dziecka ze zwierzętami.
👉 Biofeedback [1] – metoda wykorzystującą najnowsze odkrycia z zakresu medycyny oraz techniki komputerowej, polegająca na treningu zmian fal mózgowych.
👉 Fizjoterapia – terapia ruchowa.
👉Muzykoterapia – stymulowanie emocji dziecka za pomocą muzyki.
👉 Terapia Metodą Tomatisa jest formą stymulacji mózgu, podczas której zmienia się słuch i stymuluje się nerw przedsionkowy za pomocą wyspecjalizowanego sprzętu. Celem terapii jest poprawa koordynacji słuchowej, pamięci i zwiększenie koncentracji. [1]
Najnowsze metody leczenia autyzmu – leczenie farmakologiczne
👉 Najnowszą metodą leczenia autyzmu jest także leczenie farmakologiczne. Stosowanie leków nie zlikwiduje jednak przyczyny zaburzeń (jak nieprawidłowości w genach, czy uszkodzenia układu nerwowego). Wpływa jednak na siłę i zakres występujących u dziecka objawów. Nowoczesne leczenie farmaceutyczne autyzmu jest nastawione na ograniczenie problemów takich jak:
- zachowania destrukcyjne jak autoagresja, nadpobudliwość, agresja, ADHD, tiki
- zaburzenia snu,
- zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno – kompulsywne i depresja.
❗ Nowoczesne leczenie farmakologiczne autyzmu powinno się odbywać pod opieką lekarza prowadzącego, a w przypadku wielu leków – pod opieką lekarza psychiatry!
Najnowsze metody leczenia autyzmu – dieta
Dieta u dzieci z objawami autyzmu jest bardzo ważna. Spożywanie przetworzonej, niezdrowej żywności przez dziecko z autyzmem stanowi jeden z czynników środowiskowych mogących negatywnie wpływać na jego rozwój. Dieta dziecka autystycznego powinna być więc przede wszystkim zdrowa i zbilansowana z wykluczeniem żywności przetworzonej.
Większość dzieci z objawami autyzmu cierpi na zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Należy więc dopasować dietę, która tego typu zaburzenia wkluczy, co wpłynie na poprawę samopoczucia dziecka, a tym samym polepszy jego funkcjonowanie.
Indywidualna dieta, np. dieta eliminacyjna powinna być wprowadzona jeżeli dziecko cierpi na nietolerancje pokarmowe (potwierdzone odpowiednimi badaniami, w tym badaniami genetycznymi).
Szczególną grupą chorób genetycznych, które wymagają indywidualnej, restrykcyjnej diety są wrodzone choroby metaboliczne u dzieci autystycznych.
Choroby metaboliczne mogą być bezpośrednią, pierwotną przyczyną rozwoju objawów autyzmu u dziecka❗
👉 Diagnoza wrodzonej choroby metabolicznej (jeśli jest postawiona odpowiednio wcześnie i jest pewna) daje szansę na leczenie dietetyczne – z wykluczeniem składników, które uszkadzają układ nerwowy dziecka, albo z włączeniem odpowiedniej suplementacji. Jest to szansa na zatrzymanie rozwoju zaburzeń, nie dopuszczenie do ciężkiej niepełnosprawności intelektualnej, a w niektórych przypadkach – nawet cofnięcie się obecnie występujących objawów.
👉 Wrodzone choroby metaboliczne u dzieci to zaburzenia genetyczne powodujące uszkodzenia układu mózgu, w skutek czego możliwe są zaburzenia rozwoju intelektualnego oraz objawy ze spektrum autyzmu
👉 Dieta dla dzieci z autyzmem o podłożu metabolicznym nie jest tożsama z niektórymi 'modnymi’ dietami eliminacyjnymi (np. '3XBEZ: cukru, laktozy, glutenu’). Należy pamiętać, że nie wolno wykluczać żadnych składników z diety dziecka bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
☝ Niezależnie jednak od przyczyny zaburzeń, najnowsze metody leczenia autyzmu zawsze wskazują na wykluczenie niebezpiecznych czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie powietrza, spożywanie żywności przetworzonej, czy przebywanie dziecka w dymie papierosowym.
Autyzm – w jaki sposób sprawdzić czy przyczyna leży w genach?
Najprościej i najszybciej można to zrobić wykonując badania genetyczne dziecka. Najlepiej wybrać takie testy DNA, które swoim zakresem obejmują przede wszystkim choroby metaboliczne (a znamy około 600 tego typu zaburzeń) jak i inne możliwe zespoły genetyczne powodujące objawy autyzmu, jak:
- wrodzone choroby metaboliczne,
- łamliwy chromosom X,
- Neurofibromatoza typu1
- zespół Sotosa
- mikrodelecjei mikroduplikacje, czyli zmiany na chromosomach
- stwardnienie guzowate
- Zespół Williamsa i Beurena
- Zespół Cri Du Chat
- Zespół Cowdena
- Zespół Smitha Lemliego i Opitza
- Zespół Charge
- Zespół DiGeorge`a
- Zespół Jouberta
- Zespół Timothy
Można wykonać jeden szeroki pakiet badań o najszerszym na rynku zakresie – badanie WES:
Oferujemy trzy rodzaje badań WES:
Badanie WES STANDARD, BADANIE WES PREMIUM oraz badanie WES COMPLEX. Jaka jest różnica między tymi badaniami?
👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.
👉Badania WES PREMIUM oraz WES COMPLEX to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.
Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.
👉Badanie WES COMPLEX to innowacja na rynku badań diagnostycznych. Jest to pierwsze dostępne w Polsce badanie o podejściu tzw. multiomicznym. W trakcie jednej analizy, z jednej pobranej próbki wykonywane jest zarówno bardzo szerokie badanie WES oraz kariotyp molekularny (mikromacierze), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genach, które mogą odpowiadać za chorobę metaboliczną przeprowadzane jest również badanie biochemiczne. To badanie z kolei umożliwia określenie, czy choroba metaboliczna „jest aktywna” i jak bardzo jest zaawansowana. Widzimy to po poziomie metabolitów we krwi pacjenta.
👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Przeczytaj więcej o istotności certyfikatów oraz na jakie zwrócić uwagę na stronie: https://badamydzieci.pl/porady/certyfikaty-badanie-wes/
👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Przeczytaj więcej o istotności certyfikatów oraz na jakie zwrócić uwagę na stronie: https://badamydzieci.pl/porady/certyfikaty-badanie-wes/
👉 Dowiedz się więcej: Najszerszy pakiet badań genetycznych dziecka autystycznego
Myślisz o wykonaniu badań na autyzm?
Zachęcamy do bezpłatnej konsultacji:
W ofercie mamy praktycznie wszystkie badania genetyczne, które można wykonać w kierunku objawów ze spektrum autyzmu:
Badania WES:
Pozostałe badania możliwe do wykonania w diagnostyce przyczyn autyzmu:
W leczeniu dzieci z objawami autyzmu szerokie zastosowanie ma marihuana lecznicza. Badania naukowe wykazują, iż przyjmowanie preparatów z medyczną marihuaną mocno poprawia codzienne funkcjonowanie dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Marihuana lecznicza umożliwia zredukowanie objawów neurologicznych. Poprawa została zaobserwowana również odnośnie drgawek u dzieci i tików. Pozwala ona także na zminimalizowanie u małego pacjenta wahania nastrojów (zmniejszona ilość ataków gniewu) oraz zwiększenie komfortu codziennego funkcjonowania (np. znacząca poprawa jakości snu).
Przeczytaj więcej o marihuanie leczniczej.
Aby zadbać o bezpieczeństwo stosowania marihuany warto przeprowadzić badania, które pozwalają sprawdzić czy dziecko posiada gen odpowiedzialny za zwiększenie lub zmniejszenie wrażliwości na ten lek.
Najnowsze metody leczenia autyzmu - nie wszystkie są bezpieczne!
❗ Wielu rodziców, zniechęconych brakiem oczekiwanych rezultatów tradycyjnych terapii sięga po metody leczenia autyzmu z pogranicza medycyny. Najczęściej są to metody, o nie udowodnionym naukowo działaniu, które mogą powodować wiele niebezpiecznych skutków ubocznych. Niektórzy decydują się na zastosowanie chelatacji (rzekomo usuwa metale ciężkie z organizmu), stosowanie dożylnie lub doustnie bardzo dużych dawek witamin lub podawanie hormonów. Do tego typu działań należą również drastyczne diety eliminacyjne stosowane bez konsultacji z lekarzem. Nigdy nie należy wprowadzać leczenia dziecka 'na własną rękę' bez konsultacji z lekarzem i terapeutą!
Najczęściej zadawane pytania:
Czasami choroba jeszcze nie jest na tyle aktywna, aby badania biochemiczne pokazały wymierny wynik. Należy również sprawdzić ile chorób metabolicznych w taki sposób zostało wykluczonych. Badanie genetyczne (w sytuacji chorób metabolicznych - badanie WES) jest badaniem rozstrzygającym - sprawdza wszystkie rodzaje tych zaburzeń i pokazuje przyczynę - uszkodzony gen, z którym dziecko przyszło na świat.
Najszerszym badaniem w tym kierunku jest badanie WES (całego egzomu) i to właśnie ono może być w takiej sytuacji badaniem rozstrzygającym. Genów, które mogą odpowiadać za zaburzenia ze spektrum autyzmu jest kilka tysięcy i wszystkie one sprawdzane są w badaniu WES.
Będzie wiadomo jakie parametry z krwi dziecko powinno mieć regularnie sprawdzane, a także jakie badania obrazowe powinny zostać wykonane (dotyczące różnych narządów, które mogą być zagrożone w przebiegu wykrytego schorzenia genetycznego). Specjalista będzie mógł wdrożyć ukierunkowane leczenie i postępowanie.
Będzie można lepiej przewidzieć dalszy rozwój dziecka i postęp lub zahamowanie choroby. Rodzice będą mogli poszukać specjalistycznego wsparcia Fundacji lub Stowarzyszeń, a także innych rodziców z dziećmi, które cierpią na to samo zaburzenie.
Taka konsultacja może zostać przeprowadzona z rodzicem lub lekarzem prowadzącym (np. pediatrą, neurologiem).
Nie można więc wykluczyć genetycznego podłoża autyzmu tylko na podstawie faktu, że do tej pory ta choroba nie objawiała się w rodzinie. Nie wyklucza to też ryzyka, ze wadliwe geny zostaną przekazane kolejnemu pokoleniu.
- WES COMPLEX
- WES PREMIUM
- WES STANDARD
- BADANIE MIKROMACIERZY
- BADANIE FRAX
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.
Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka). Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia. Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla dziecka!
Przeczytaj także:
- Autyzm poszczepienny – czy istnieje?
- Badania na autyzm
- Szczepienia przeciwwskazania – jakie mogą być?
- Badania genetyczne padaczka
- Badanie FRAX
- Dziecko ciągle choruje – co zrobić?
- Mukowiscydoza
Źródła:
https://www.fundacjameritum.com/dla-dzieci-i-mlodziezy
https://www.pomocautyzm.org/metody-terapii-autyzmu