Terapia logopedyczna dziecka z autyzmem
Jednym z objawów autyzmu są zaburzenia mowy i komunikowania się. Każde dziecko autystyczne powinno więc zostać objęte terapią logopedyczną. Deficyty mowy mogą być jednak bardzo różne u autystyków, dlatego terapia logopedyczna musi zostać dobrana indywidualnie do potrzeb i możliwości dziecka.
Zapraszamy do umówienia się na bezpłatną konsultację z specjalistą odnośnie badań na autyzm:
Mowa dziecka z autyzmem
Terapia logopedyczna dziecka z autyzmem jest zależna od tego, jakie zaburzenia mowy i komunikacji u niego wystąpiły. Istnieją autystycy, u których możemy nawet nie zauważyć deficytów mowy, ale są też tacy, którzy nie mówią wcale.
Zaburzenia mowy w autyzmie dzielą się na:
• Deficyty ilościowe np. brak gestykulacji czy opóźnienia w mowie
• Deficyty jakościowe np. nierozumienie sarkazmu i metafor, nieuwzględnianie kontekstu sytuacyjnego czy tworzenie neologizmów
• Deficyty w pragmatycznym użyciu języka np. problemy z używaniem akcentu, niedostrzeganie emocji innych osób czy problem z naprzemiennym wysławianiem się
Każdy z deficytów wymaga innego rodzaju terapii logopedycznej.
On-line, poprzez sklep: wybierz badanie
W przypadku badań wymagających pobrania krwi oddzwonimy do Państwa w celu umówienia dogodnego terminu i miejsca pobrania.
Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę
Oddzwonimy do Państwa w celu potwierdzenia umówienia wizyty.
Telefonicznie: 576 997 525 Rejestracja telefoniczna czynna 7 dni w tygodniu
Pisemnie: biuro@badamydzieci.pl Pisemnie: Facebook MessengerObserwacja logopedyczna
Terapia logopedyczna dziecka z autyzmem poprzedzona jest obserwacją. Dzięki niej logopeda może stwierdzić, jaki jest zakres zaburzeń mowy u dziecka oraz opracować plan terapii.
Logopeda podczas obserwacji zwraca uwagę na wiele czynników. Sprawdza on m.in.:
• Czy dziecko gestykuluje, a jeśli tak to w jaki sposób i w jakich sytuacjach
• Czy dziecko rekompensuje sobie w jakiś sposób deficyty mowy
• Czy dziecko rozumie proste polecenia np. wstań
• Czy dziecko potrafi naśladować
• Jak dziecko wyraża swoje potrzeby
• Czy dziecko używa mimiki
• Czy dziecko mówi poprawnie gramatycznie i leksykalnie
Elementem obserwacji jest także rozmowa z rodzicami i nauczycielami dziecka na temat deficytów mowy.
Po obserwacji logopeda przygotowuje analizę i przygotowuje plan terapii logopedycznej dziecka z autyzmem. Ćwiczenia w niej zawarte muszą być dostosowane do wieku dziecka oraz jego potrzeb. Powinny uwzględniać także jego sytuację środowiskową.
Jak przebiega terapia logopedyczna dziecka z autyzmem?
Podczas terapii logopedycznej dziecka z autyzmem logopeda próbuje zredukować deficyty w mowie dziecka. W jej trakcie dziecko wykonuje różne ćwiczenia, które mają na celu:
• Naukę prawidłowego oddychania – w tym przypadku dziecko m.in. udaje syczenie węża lub dmucha balon
• Usprawnianie aparatu artykulacyjnego np. dziecko może tutaj m.in. oblizywać wargi językiem, kląskać jak konik lub robić dzióbek
• Kształtowanie prawidłowej wymowy – dziecko może tutaj powtarzać za logopedą wierszyk czy piosenkę
• Poszerzanie kompetencji komunikacyjnych – logopeda uczy dziecko inicjowania i podtrzymywania rozmowy
• Wzbogacanie słownictwa – dziecko uczy się nowych słów podczas większości ćwiczeń proponowanych przez logopedę
Terapia logopedyczna dziecka z autyzmem wymaga wykonywania regularnej ewaluacji. Oznacza to, że co jakiś czas logopeda powinien sprawdzać, jakie dziecko poczyniło postępy i dostosowywać do nich dalszą terapię.
Czy zaburzenia mowy zawsze świadczą o autyzmie?
Skuteczność terapii logopedycznej zależy nie tylko od logopedy, ale także od poprawnego zdiagnozowania zaburzeń dziecka. Zaburzenia mowy i komunikacji są kojarzone z autyzmem, ale mogą mieć one także inne przyczyny. Wiele zaburzeń wywołujących zaburzenia mowy ma podłoże genetyczne.
Przyczynę zaburzeń mowy i komunikacji możemy wykryć, wykonując badanie genetyczne dla dzieci. Musi to być jednak badanie o bardzo szerokim zakresie, ponieważ zaburzenia mowy mogą mieć różne przyczyny. Takim badaniem jest test WES. Jest to nowoczesne badanie genetyczne dziecka wykonywane za pomocą sekwencjonowania nowej generacji (NGS). W badaniu WES analizowany jest szczegółowo cały materiał genetyczny dziecka. Jest więc ono w stanie wykryć na podstawie próbki krwi lub wymazu z policzka przyczynę zaburzeń mowy.
Badanie WES to bardzo cenne narzędzie diagnostyki genetycznej. Świadczy o tym wiele opinii zadowolonych rodziców. Warto więc wykonać je przed rozpoczęciem terapii logopedycznej. Dzięki niemu dowiemy się, czy zaburzenia mowy u naszego dziecka na pewno są spowodowane autyzmem.
Oferujemy trzy rodzaje badań WES:
Badanie WES STANDARD, BADANIE WES PREMIUM oraz badanie WES COMPLEX. Jaka jest różnica między tymi badaniami?
👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.
👉Badania WES PREMIUM oraz WES COMPLEX to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.
Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.
👉Badanie WES COMPLEX to innowacja na rynku badań diagnostycznych. Jest to pierwsze dostępne w Polsce badanie o podejściu tzw. multiomicznym. W trakcie jednej analizy, z jednej pobranej próbki wykonywane jest zarówno bardzo szerokie badanie WES oraz kariotyp molekularny (mikromacierze), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genach, które mogą odpowiadać za chorobę metaboliczną przeprowadzane jest również badanie biochemiczne. To badanie z kolei umożliwia określenie, czy choroba metaboliczna „jest aktywna” i jak bardzo jest zaawansowana. Widzimy to po poziomie metabolitów we krwi pacjenta.
👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Przeczytaj więcej o istotności certyfikatów oraz na jakie zwrócić uwagę na stronie: https://badamydzieci.pl/porady/certyfikaty-badanie-wes/
👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Przeczytaj więcej o istotności certyfikatów oraz na jakie zwrócić uwagę na stronie: https://badamydzieci.pl/porady/certyfikaty-badanie-wes/
Możesz umówić pobranie korzystając z formularza on-line Rejestracja 24h/dobę
💻 Zamów badanie na autyzm on-line
(oddzwonimy do Ciebie w celu umówienia dogodnego terminu pobrania próbki – u Ciebie w domu!🏠):
Badania WES:
W leczeniu dzieci z objawami autyzmu szerokie zastosowanie ma marihuana lecznicza. Badania naukowe wykazują, iż przyjmowanie preparatów z medyczną marihuaną mocno poprawia codzienne funkcjonowanie dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Marihuana lecznicza umożliwia zredukowanie objawów neurologicznych. Poprawa została zaobserwowana również odnośnie drgawek u dzieci i tików. Pozwala ona także na zminimalizowanie u małego pacjenta wahania nastrojów (zmniejszona ilość ataków gniewu) oraz zwiększenie komfortu codziennego funkcjonowania (np. znacząca poprawa jakości snu).
Przeczytaj więcej o marihuanie leczniczej.
Aby zadbać o bezpieczeństwo stosowania marihuany warto przeprowadzić badania, które pozwalają sprawdzić czy dziecko posiada gen odpowiedzialny za zwiększenie lub zmniejszenie wrażliwości na ten lek.
Najczęściej zadawane pytania o badania na autyzm
Czasami choroba jeszcze nie jest na tyle aktywna, aby badania biochemiczne pokazały wymierny wynik. Należy również sprawdzić ile chorób metabolicznych w taki sposób zostało wykluczonych. Badanie genetyczne (w sytuacji chorób metabolicznych – badanie WES) jest badaniem rozstrzygającym – sprawdza wszystkie rodzaje tych zaburzeń i pokazuje przyczynę – uszkodzony gen, z którym dziecko przyszło na świat.
Najszerszym badaniem w tym kierunku jest badanie WES (całego egzomu) i to właśnie ono może być w takiej sytuacji badaniem rozstrzygającym. Genów, które mogą odpowiadać za zaburzenia ze spektrum autyzmu jest kilka tysięcy i wszystkie one sprawdzane są w badaniu WES.
Będzie wiadomo jakie parametry z krwi dziecko powinno mieć regularnie sprawdzane, a także jakie badania obrazowe powinny zostać wykonane (dotyczące różnych narządów, które mogą być zagrożone w przebiegu wykrytego schorzenia genetycznego). Specjalista będzie mógł wdrożyć ukierunkowane leczenie i postępowanie.
Będzie można lepiej przewidzieć dalszy rozwój dziecka i postęp lub zahamowanie choroby. Rodzice będą mogli poszukać specjalistycznego wsparcia Fundacji lub Stowarzyszeń, a także innych rodziców z dziećmi, które cierpią na to samo zaburzenie.
Taka konsultacja może zostać przeprowadzona z rodzicem lub lekarzem prowadzącym (np. pediatrą, neurologiem).
Nie można więc wykluczyć genetycznego podłoża autyzmu tylko na podstawie faktu, że do tej pory ta choroba nie objawiała się w rodzinie. Nie wyklucza to też ryzyka, ze wadliwe geny zostaną przekazane kolejnemu pokoleniu.
- WES COMPLEX
- WES PREMIUM
- WES STANDARD
- BADANIE MIKROMACIERZY
- BADANIE FRAX
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.
Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka). Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia. Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla dziecka!
WES COMPLEX – 5297zł
WES PREMIUM – 6297zł
WES STANDARD – 5997zł
BADANIE MIKROMACIERZY – 2600zł
BADANIE FRAX – 347zł
Przeczytaj także:
- Padaczka u dziecka
- Badania przed szczepieniem
- Słaba odporność
- Badania odporności
- Choroby metaboliczne
- Mukowiscydoza
- Objawy autyzmu
- Przyczyny autyzmu
- Szczepienia – przeciwwskazania