ADHD a autyzm
ADHD to nadpobudliwość psychoruchowa. Jest to zaburzenie, które występuje aż u 30-50% dzieci autystycznych. Współwystępowanie ADHD i autyzmu może bardzo utrudnić funkcjonowanie dzieciom i ich rodzicom. Jakie zachowania dziecka może powodować autyzm z ADHD? Jak pomóc dziecku? Podpowiadamy poniżej!
Zapraszamy do umawiania się na niezobowiązujące konsultacje ze specjalistami:
ADHD w spektrum autyzmu
Autyzm i ADHD często występują razem u jednego pacjenta. Zaburzenia ze spektrum autyzmu zwykle w takim przypadku wywołują problemy z mową i komunikacją, trudności w relacjach międzyludzkich oraz ograniczone zachowania i zainteresowania. Te trzy grupy objawów określa się jako triadę autystyczną. Z kolei ADHD objawia się głównie poprzez nadpobudliwość psychoruchową, nadmierną reaktywność emocjonalną i problemy z koncentracją uwagi.
Wyróżnia się trzy odmiany ADHD:
• Przewaga zaburzeń koncentracji uwagi – dzieci z takim typem ADHD nie są zbytnio nadpobudliwe ruchowo. Często siedzą spokojnie i może się wydawać, że są myślami gdzieś indziej.
• Przewaga nadruchliwości i impulsywności – w tym przypadku dziecko jest bardzo ruchliwe i impulsywne, ale nie ma większych problemów z koncentracją uwagi.
• Typ mieszany – jest to najczęściej występujący rodzaj ADHD. Łączy on w sobie wszystkie główne objawy tego zaburzenia.
Wszystkie wymienione trzy typy ADHD mogą współwystępować z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Autyzm z ADHD – objawy
Najczęstsze objawy u dzieci z autyzmem i ADHD to:
• Nadwrażliwość zmysłowa – dzieci często zbyt intensywnie odbierają bodźce ze środowiska, przez co nadmiernie na nie reagują. Pojawić może się wtedy nagły niepokój, lęk, a nawet agresja. Oswoić się z bodźcami pomóc im może terapeuta integracji sensorycznej.
• Nietolerowanie zmian – jest to głównie objaw zaburzeń ze spektrum autyzmu, ale ADHD może powodować jego znaczne nasilenie. Rodzice dzieci z autyzmem i ADHD powinni starać się przestrzegać harmonogramu dnia i wcześniej przygotowywać dziecko na zmiany. Takie postępowanie może im znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie.
• Problemy gastryczne – układ pokarmowy dzieci z autyzmem i ADHD często nie funkcjonuje do końca prawidłowo. Pojawić mogą się wymioty, biegunki czy zaparcia. Wszystkie problemy tego typu warto natychmiastowo konsultować z lekarzem.
ADHD i autyzm – jak pomóc dziecku?
Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad dla rodziców i nauczycieli dzieci z ADHD i autyzmem. Ich wprowadzenie w życie może znacznie ułatwić funkcjonowanie.
• Bądź stanowczy i konsekwentny, ale przy tym przyjacielski
• Jasno i zrozumiale formułuj zasady
• Staraj się nie reagować zbyt emocjonalnie na niewłaściwe zachowanie dziecka
• Stawiaj przed dzieckiem wymagania, którym będzie potrafiło sprostać.
• Świętuj nawet niewielkie sukcesy dziecka
• Staraj się wyeliminować wszystkie zbędne bodźce z otoczenia dziecka
• W przerwie od nauki czy obowiązków domowych zaaranżuj zabawę ruchową
• Często upewniaj się, że dziecko rozumie, co do niego mówisz i jest na tym skoncentrowane
Autyzm a ADHD – błędy w diagnozie
Autyzm i ADHD mogą razem występować, ale nie ma takiej reguły. Znacznie częściej występują one oddzielnie. W wielu przypadkach są także ze sobą mylone i błędnie diagnozowane.
Za zaburzenia ze spektrum autyzmu bardzo często brane jest ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi. Dzieci takie często są wycofane, “bujają w obłokach” i nie potrafią dogadać się z rówieśnikami. Błędne zdiagnozowanie tego rodzaju ADHD może znacznie utrudnić dzieciom funkcjonowanie i uniemożliwić skuteczną terapię.
W potwierdzeniu diagnozy pomóc nam mogą badania genetyczne dla dzieci. Jednym z czynników wywołujących autyzm w wielu przypadkach są geny. Wykonanie badania genetycznego może więc potwierdzić lub zaprzeczyć postawionej diagnozie autyzmu. Polecanym badaniem genetycznym dziecka w takim przypadku jest WES.
Jest to kompleksowy test. Oznacza to, że podczas jednej analizy sprawdza się w nim cały materiał genetyczny dziecka. Jest on także całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Można więc bezproblemowo wykonać badanie WES u dziecka.
Oferujemy trzy rodzaje badań WES:
Badanie WES STANDARD, BADANIE WES PREMIUM oraz badanie WES COMPLEX. Jaka jest różnica między tymi badaniami?
👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.
👉Badania WES PREMIUM oraz WES COMPLEX to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.
Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.
👉Badanie WES COMPLEX to innowacja na rynku badań diagnostycznych. Jest to pierwsze dostępne w Polsce badanie o podejściu tzw. multiomicznym. W trakcie jednej analizy, z jednej pobranej próbki wykonywane jest zarówno bardzo szerokie badanie WES oraz kariotyp molekularny (mikromacierze), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genach, które mogą odpowiadać za chorobę metaboliczną przeprowadzane jest również badanie biochemiczne. To badanie z kolei umożliwia określenie, czy choroba metaboliczna „jest aktywna” i jak bardzo jest zaawansowana. Widzimy to po poziomie metabolitów we krwi pacjenta.
👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Przeczytaj więcej o istotności certyfikatów oraz na jakie zwrócić uwagę na stronie: https://badamydzieci.pl/porady/certyfikaty-badanie-wes/
Jeśli Twoje dziecko ma objawy autystyczne zachęcamy do bezpłatnej konsultacji. Przeprowadzimy z Tobą dokładny wywiad zdrowotny i zaproponujemy najlepsze badania:
Możesz umówić pobranie korzystając z formularza on-line Rejestracja 24h/dobę
Najczęściej zadawane pytania:
Czasami choroba jeszcze nie jest na tyle aktywna, aby badania biochemiczne pokazały wymierny wynik. Należy również sprawdzić ile chorób metabolicznych w taki sposób zostało wykluczonych. Badanie genetyczne (w sytuacji chorób metabolicznych – badanie WES) jest badaniem rozstrzygającym – sprawdza wszystkie rodzaje tych zaburzeń i pokazuje przyczynę – uszkodzony gen, z którym dziecko przyszło na świat.
Najszerszym badaniem w tym kierunku jest badanie WES (całego egzomu) i to właśnie ono może być w takiej sytuacji badaniem rozstrzygającym. Genów, które mogą odpowiadać za zaburzenia ze spektrum autyzmu jest kilka tysięcy i wszystkie one sprawdzane są w badaniu WES.
Będzie wiadomo jakie parametry z krwi dziecko powinno mieć regularnie sprawdzane, a także jakie badania obrazowe powinny zostać wykonane (dotyczące różnych narządów, które mogą być zagrożone w przebiegu wykrytego schorzenia genetycznego). Specjalista będzie mógł wdrożyć ukierunkowane leczenie i postępowanie.
Będzie można lepiej przewidzieć dalszy rozwój dziecka i postęp lub zahamowanie choroby. Rodzice będą mogli poszukać specjalistycznego wsparcia Fundacji lub Stowarzyszeń, a także innych rodziców z dziećmi, które cierpią na to samo zaburzenie.
Taka konsultacja może zostać przeprowadzona z rodzicem lub lekarzem prowadzącym (np. pediatrą, neurologiem).
Nie można więc wykluczyć genetycznego podłoża autyzmu tylko na podstawie faktu, że do tej pory ta choroba nie objawiała się w rodzinie. Nie wyklucza to też ryzyka, ze wadliwe geny zostaną przekazane kolejnemu pokoleniu.
- WES COMPLEX
- WES PREMIUM
- WES STANDARD
- BADANIE MIKROMACIERZY
- BADANIE FRAX
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.
Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka). Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia. Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla dziecka!
Przeczytaj także:
- Autyzm poszczepienny – czy istnieje?
- Badania na autyzm
- Szczepienia przeciwwskazania – jakie mogą być?
- Badania genetyczne padaczka
- Badanie FRAX
- Dziecko ciągle choruje – co zrobić?
- Mukowiscydoza
💻 Zamów badanie on-line (oddzwonimy do Ciebie w celu umówienia dogodnego terminu pobrania próbki – u Ciebie w domu!🏠):