Badania na padaczkę Krakówpadaczka jakie badania Kraków

Padaczka jest to najczęściej występującą choroba układu nerwowego, która dotyczy dzieci. Jednak w dużej ilości przypadków przyczyna padaczki zostaje nierozpoznana. Przyczyną padaczki może być okołoporodowe uszkodzenie układu nerwowego lub konsekwencje urazów głowy. Jednakże wiadomo również, że nawet u około 40-60% osób dotkniętych tym problemem występują predyspozycje genetyczne. [1]

Aby umożliwić skuteczne leczenie padaczki konieczne jest określenie jej typu oraz przyczyny. Dlatego warto przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, która ukierunkowana zostanie na rozpoznania rodzaju padaczki, a także jej przyczyny. Badania na padaczkę można wykonać w Krakowie.

 

1. Padaczka jakie badania należy wykonać w Krakowie?

2. Badania na padaczkę w Krakowie- diagnostyka genetyczna

3. Badania na padaczkę Kraków- wybierz najlepsze badania dla Twojego dziecka

4. Pewność wyniku badania genetycznego

Myślisz o wykonaniu badania na padaczkę?

Zachęcamy do bezpłatnej konsultacji z nami. Przeprowadzimy z Tobą szczegółowy wywiad zdrowotny i na tej podstawie będziemy mogli dobrać najlepsze badanie dla Was. 

Padaczka jakie badania należy wykonać w Krakowie?

Rozpoznanie padaczki można postawić w sytuacji gdy napady pojawiły się minimum dwa razy. U dziecka mogą wystąpić jednorazowe drgawki, spowodowane np. gorączką. Tego typu objawów nie zalicza się do objawów padaczkowych. Dlatego tak ważne jest odbycie dokładnego wywiadu z pacjentem bądź opiekunem dziecka.

Podstawowym badaniem, które wykorzystywane jest w trakcie diagnostyki padaczki jest badanie EEG, które pokazuje fale mózgowe. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji badanie to wskaże od razu nieprawidłowości.

Nawet u połowy pacjentów leczonych z powodu padaczki zapis EEG może być prawidłowy. [1]

Kolejnymi badaniami, które są możliwe do wykonania, umożliwiającymi w sposób szczegółowy przyjrzeć się funkcjom mózgu są badania neuroobrazowe: rezonans magnetyczny i tomograf głowy.

W trakcie diagnostyki padaczek dużą wagę ma także wykluczenie przyczyn związanych z mutacjami w genach. A taką możliwość dają jedynie badania genetyczne.

Badania na padaczkę w Krakowie- diagnostyka genetyczna

Udział czynników genetycznych w patogenezie padaczek częstych szacuje się na 40–60%. [2] Identyfikacja podłoża molekularnego padaczki jest istotna ze względu na fakt możliwości prognostycznych co do przebiegu choroby i ryzyka jej ponownego wystąpienia w rodzinie, ale także w coraz większej liczbie zespołów możliwości zastosowania odpowiedniej terapii.

Sprecyzowanie typu padaczki oraz konkretnych mutacji w genach, które ją powodują umożliwia celowany, indywidualny wybór leków. Ma to dużą ważność nie tylko ze względu na poziom skuteczności leczenia i hamowania ataków padaczkowych, ale również biorąc pod uwagę bezpieczeństwo leków.

Można wyróżnić dużo genetycznych przyczyn padaczki, wśród nich najczęściej występujące to:

Aktualnie można już zrealizować badania, które w stosunkowo krótkim czasie pozwalają na postawienie rozpoznania czy przyczyna napadów spowodowana jest mutacjami w genach. Są to tzw. badania NGS (sekwencjonowanie najnowszej generacji), umożliwiające przeanalizowanie nawet rzadko występujących zmian w dużej ilości genów które mogą być odpowiedzialne za napady padaczki w jednym czasie. Badanie NGS umożliwia sprawdzenie wybranych, wytypowanych genów w kierunku określonych chorób (tzw. panele NGS), ale również jest możliwość aby sprawdzić wszystkie poznane na ten moment geny człowieka – badanie całego egzomu (WES). Badanie można wykonać w Krakowie.

W chwili obecnej NGS eksomowe [WES] lub panelowe umożliwia postawienie diagnozy w 30 – 40% pacjentów z tymi zespołami. Uzyskanie „diagnozy genetycznej” dla coraz większej liczby chorych pozwala na zastosowanie odpowiedniej dla danego przypadku farmakoterapii (medycyna spersonalizowana) i poprawę jakości życia pacjentów i ich rodzin. [1]

Badania na padaczkę w Krakowie – wybierz najlepsze badania dla Twojego dziecka

badania na padaczkę Kraków

Jest możliwość zrealizowania panelu NGS 132 wytypowanych genów, które są najczęstszą, genetyczną przyczyną napadów padaczkowych. Dzięki technologii NGS możliwe jest przebadanie wszystkich patogennych i prawdopodobnie patogennych mutacji które występują w tych genach, a nie tylko niektórych jak często jest w podstawowych badaniach. Panel padaczkowy zawiera w sobie m.in diagnostykę takich zespołów padaczkowych jak Zespół Dravet, dziecięca padaczka napadów nieświadomości (CAE), stwardnienie guzowate i wiele innych.

Jest również możliwość zrealizowania badania genetycznego o najszerszym zakresie – badania WES (Przeczytaj więcej na temat badania WES), które umożliwia przeanalizowanie wszelkich poznanych na ten moment przyczyn genetycznych napadów padaczek.

Oferujemy dwa rodzaje badań WES badające przyczyny padaczki:

 

Badanie WES STANDARD ORAZ BADANIE WES PREMIUM. Jaka jest różnica między tymi badaniami?

wes premium

👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.

👉 WES PREMIUM to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.

Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.

WES PREMIUM daje więc największą szansę na odkrycie przyczyny problemów zdrowotnych i wprowadzenie leczenia – w szybkim czasie. Każda wykryta zmiana w genie jest ponownie sprawdzana ponad 100 razy dla najwyższej pewności wyniku. Jest to najnowocześniejsze i najbardziej precyzyjne badanie genetyczne.

👉 Badanie WES PREMIUM sprawdza wszystkie znane zmiany w genach, o których wiadomo że mogą powodować rozwój objawów choroby wrodzonej i mogą być podstawą do postawienia diagnozy.

👉 Do badania WES PREMIUM jest możliwość dokupienia badania wrażliwości na leki. W badaniu sprawdzana jest wrażliwość pacjenta na 89 substancji leczniczych, które zawarte są w ponad 550 lekach dostępnych na polskim rynku. Wśród nich znajdują się leki przeciwbólowe (np. ibuprofen) , stosowane w leczeniu padaczki i zaburzeń neurologicznych, kardiologiczne, znieczulające, psychiatryczne. Dzięki takiej wiedzy stosowanie leków jest bezpieczniejsze, a terapia dużo skuteczniejsza.

Badanie WES PREMIUM – badane leki

Koszt badania farmakogenetycznego to 997zł.

BADANIE WES STANDARDBADANIE WES STANDARDBADANIE WES STANDARD TRIOBADANIE WES STANDARD TRIOBADANIE WES STANDARD TRIO PLUSBADANIE WES STANDARD TRIO PLUS
wes premiumwes premiumwes premium plus farmakowes premium plus farmakowes premium triowes premium trio

👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Przeczytaj więcej o istotności certyfikatów oraz na jakie zwrócić uwagę na stronie: https://badamydzieci.pl/porady/certyfikaty-badanie-wes/

Badanie te można zrealizować na terenie Krakowa.

Dowiedz się więcej na temat: Sekwencjonowanie genomu cena

Dr. n. med. Magdalena Anna Janeczko Kraków

Dr. n. med. Magdalena Anna Janeczko

specjalista pediatra, genetyk

Wyniki naszych badań są omawiane (bezpłatnie) przez naszego specjalistę – lekarza genetyka i pediatrę. Dzięki temu mają Państwo pewność, że rezultat badania będzie dla Państwa zrozumiały. Dodatkowo lekarz może wydać dalsze zalecenia dotyczące diagnostyki czy postępowania z dzieckiem (czas trwania konsultacji: do 30 minut).


Myślisz o wykonaniu badania na padaczkę?

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat dostępnych badań?

Zachęcamy do bezpłatnej konsultacji z nami. Przeprowadzimy z Tobą szczegółowy wywiad zdrowotny i na tej podstawie będziemy mogli dobrać najlepsze badanie dla Was. 

Pewność wyniku badania genetycznego

padaczka przyczyny Kraków

Badania genetyczne,które oferujemy w naszym Laboratorium realizowane są przez najlepszych specjalistów w renomowanych ośrodkach. Jakość potwierdzają liczne certyfikaty. Dodatkowo wszystkie wyniki badań DNA są konsultowane przez lekarza genetyka w trakcie telefonicznej rozmowy. Pozwala to na uzyskanie pewności, że zostanie on zrozumiany w prawidłowy sposób.

💻 Zamów badanie on-line (oddzwonimy do Ciebie w celu umówienia dogodnego terminu pobrania próbki – u Ciebie w domu!🏠):

BADANIE WES STANDARDBADANIE WES STANDARDBADANIE WES STANDARD TRIOBADANIE WES STANDARD TRIOBADANIE WES STANDARD TRIO PLUSBADANIE WES STANDARD TRIO PLUS
wes premiumwes premiumwes premium plus farmakowes premium plus farmakowes premium triowes premium trio

 badania genetyczne padaczka


Źródła:

[1] B. Steinborn, Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej: padaczka wieku rozwojowego i mózgowe porażenie dziecięce – możliwości diagnostyczne i lecznicze, Family Medicine & Primary Care Review 2008, 10, 1: 107–115

[2] Dorota Hoffman-Zacharska, Encefalopatie padaczkowe – diagnostyka następnej generacji, Zakład Genetyki Medycznej, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa DOI:10.20966/chn.2017.52.396
[2] https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/download/20023/15726
[3]https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/download/20023/15726

Przeczytaj także: