Badanie EEG u dzieci z padaczką – przygotowanie do badania

Badanie EEG u dzieci z padaczką

Badanie EEG u dzieci z padaczką wykonywane jest bardzo często. Takie badanie na padaczkę może być przeprowadzone podczas snu dziecka, jak i fazy czuwania. Jest bardzo bezpieczne i całkowicie bezbolesne. Wymaga jednak wcześniejszego przygotowania. Jak przygotować dziecko z padaczką do badania EEG? Czym dokładnie jest to badanie i jak wygląda jego przebieg? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.

Spis treści:
Badanie EEG u dzieci – jak przygotować dziecko do badania we śnie?
Badanie EEG u dzieci – jak przygotować dziecko do badania w czuwaniu?
Badanie EEG u niemowlaka – jak znoszą je tak małe dzieci?
Badanie EEG a padaczka – na czym polega?
Badanie EEG u dzieci – jak wygląda jego przebieg?

Badanie EEG u dzieci – jak przygotować dziecko do badania we śnie?

Badanie EEG u dzieci

Badanie EEG u dzieci z padaczką wymaga od rodziców przestrzegania kilku zasad. Przygotowanie do niego może być nieco uciążliwe, gdyż najczęściej polega na ograniczeniu snu dziecka podczas nocy przed badaniem.

Zalecenia dotyczące badania EEG we śnie mogą być następujące, natomiast zawsze indywidualne zalecenia przekaże rodzicom lekarz prowadzący i do nich należy się stosować:

• W przeddzień badania wieczorem dziecko musi mieć umytą głowę neutralnym szamponem. Należy ją dokładnie opłukać i nie stosować żadnych innych preparatów na włosy (typu oliwki, odżywki itp.) Kosmetyki mogą spowodować zmianę aktywności elektrycznej skóry i doprowadzić do zakłócenia zapisu.

• Sen nocny musi być skrócony. Dziecko powinno zasnąć później niż zwykle i wcześniej się obudzić. Warto przy tym przesunąć czas obiadu czy karmienia do innej pory, aby dziecku było łatwiej usnąć przed samym badaniem.

• Zaleceniem jest metoda stopniowego pozbawienia snu nocnego i jest zależna od tego, w jakim wieku jest dziecko.
Jeśli chodzi o badanie EEG u niemowlaka i noworodka, dziecko powinno być umówione w najczęstszych godzinach snu i pozbawione snu przed badaniem. Karmienie należy zaplanować tak, by mogło się odbyć po założeniu czepka EEG. Następnie dziecko może być przewinięte i utulone do snu. Rodzic może położyć się razem z nim.

 

 

badanie eeg

Gdy dziecko ma poniżej 8 lat, powinno spać zaledwie 6 godzin, np. od godziny 23 do 5 rano, a potem znajdować się tylko w fazie czuwania.

Badanie EEG u dzieci w wieku 8-12 lat wymaga, by w nocy spały tylko 4 godziny, np. od 24 do 4 rano i również przebywały już tylko w fazie czuwania.

Dziecko starsze niż 12 lat nie powinno spać całą noc przed badaniem. Rodzice lub opiekunowie mają za zadanie pobudzać i zabawiać dziecko, by nie miało ochoty zasnąć. Dobrym pomysłem są gry, zabawy ruchowe, z piłką, ćwiczenia fizyczne, szachy. Niewskazane jest oglądanie bajek czy telewizji, gdyż może u dziecka spowodować znużenie i chęć zaśnięcia.

• Bardzo ważne jest, by w czasie podróży na badanie dziecko mimo zmęczenia nie usnęło.
• W dniu badania rano nie należy wykonywać u dziecka żadnych innych badań, np. laboratoryjnych, które mogą budzić u niego niepokój.
• Dziecko powinno zjeść tylko lekkostrawny posiłek i unikać słodkich lub gazowanych napoi.
• Dziecko jak każdego innego dnia otrzymuje wszystkie leki, które przepisane są na stałe, w tym również przeciwpadaczkowe.
• Przed badaniem dziecko powinno oddać mocz.
• Wszystkie wyniki badań wykonywane w innych pracowniach powinny być dostarczone w dniu badania.

Badanie EEG u dzieci – jak przygotować dziecko do badania w czuwaniu?

Badanie EEG u dzieci

Badanie EEG u dzieci w czuwaniu ma podobne zalecenia jak badanie EEG we śnie. Jednak w tym wypadku ważne jest, by dziecko było wsypane i wypoczęte.

• W przeddzień badania konieczne jest umycie dziecku włosów bez stosowania dodatkowych kosmetyków.
• W dniu badania nie mogą być wykonywane inne badania diagnostyczne czy laboratoryjne, gdyż mogą wywołać lęk.
• Dziecko poddane badaniu EEG w czuwaniu może zjeść wcześniej lekki posiłek, jednak nie wolno pić słodkich i gazowanych napoi.
• Dziecku podaje się wszystkie leki przepisane na stałe jak co dzień, także przeciwpadaczkowe.
• Dziecko przed samym badaniem powinno oddać mocz.
• Rodzice lub opiekunowie dostarczają wyniki badań z innych placówek.
• Dziecko musi być wypoczęte i wyspane.

Badanie EEG u niemowlaka – jak znoszą je tak małe dzieci?

Badanie EEG u niemowlaka

Badanie EEG u niemowlaka nie jest dla niego uciążliwe, gdyż zazwyczaj odbywa się w jego naturalnej porze snu. Sen jest konieczny, by zminimalizować wystąpienie artefaktów ruchowych. Dziecko jest karmione przed badaniem piersią lub butelką, by poczuć znużenie. Mama kładzie się obok dziecka i czeka, aż zaśnie. Dopiero wtedy można rozpocząć badanie. Nie występują żadne powikłania ani w czasie samego badania, ani po nim. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania go u niemowląt. Ma bezbolesny, nieinwazyjny i bezpieczny przebieg.

Badanie EEG a padaczka – na czym polega?

W niektórych przypadkach badanie EEG padaczkę potrafi zdiagnozować, dlatego jest wykonywane u dzieci, które są o nią podejrzewane lub kontrolnie u tych, które już na nią chorują. Badanie EEG obrazuje czynność bioelektryczną mózgu. Czynność bioelektryczna to wyraz aktywności neuronów kory mózgowej. Ta może być rejestrowana na powierzchni skóry głowy. Badanie pozwala na umiejscowienie procesu chorobowego w danej okolicy mózgu. Może być wykonywane wielokrotnie, gdyż nie powoduje żadnych uszkodzeń w organizmie dziecka. Wynik badania przedstawia się w formie wydruku.

Z tego względu, że badanie EEG może być wykonywane w fazie snu i czuwania, ważne jest ustalenie, jakiego rodzaju badanie będzie przeprowadzane, gdyż odgrywa to zasadniczą rolę w przygotowaniach do niego.
Badanie EEG u dzieci przeprowadza się również w przypadku omdlenia, utraty przytomności, urazów głowy, bólów i zawrotów głowy, stanów lękowych, agresji, zaburzeń uwagi i koncentracji, zaburzeń snu, opóźnienia rozwoju psychoruchowego, zapalenia opon mózgowych.


👉 Jednak nie wszystkie zmiany w EEG świadczą a chorobie. Z kolei prawidłowy zapis EEG również nie wyklucza tego schorzenia. Dlatego też zaleca się przeprowadzanie badań genetycznych na padaczkę, gdyż to właśnie często mutacje w genach są odpowiedzialne za pojawienie się padaczki.

👉 Szacuje się, że nawet 60% przypadków padaczki u dzieci to tzw. padaczka genetyczna – spowodowana zaburzeniami w budowie genów. Poznanie genetycznej przyczyny padaczki pozwala na podjęcie prawidłowego leczenia!

BADANIE WES STANDARDBADANIE WES STANDARDBADANIE WES STANDARD TRIOBADANIE WES STANDARD TRIOBADANIE WES STANDARD TRIO PLUSBADANIE WES STANDARD TRIO PLUS
wes premiumwes premiumwes premium plus farmakowes premium plus farmakowes premium triowes premium trio

Badanie EEG u dzieci – jak wygląda jego przebieg?

Badanie EEG u dzieci

Badanie EEG u dzieci wykonuje się czasami w pozycji siedzącej (zazwyczaj u starszych dzieci), lecz najczęściej w pozycji leżącej. Trwa około godziny i polega na przyczepieniu do głowy dziecka sensorów, które mierzą aktywność elektryczną mózgu. Odbywa się to za pomocą czepku założonego na głowę, na którym rozmieszcza się 16-24 elektrody. Ich powierzchnia pokryta jest specjalnym żelem, którego zadaniem jest usprawnienie przewodnictwa. Elektrody połączone są za pomocą kabli z aparaturą. Otrzymany w ten sposób zapis czynnościowy mózgu zostaje wzmocniony, a w efekcie tworzy się właściwy obraz badania EEG.

Zdarza się, ze zakładanie elektrod budzi niepokój u dzieci. Te starsze należy uprzedzić wcześniej, jak będzie wyglądać badanie, a młodszym rodzice muszą pokazać, że zachowują spokój. Często udziela się to także dziecku.
Podczas badania EEG dziecko musi być spokojne i nie może się ruszać. Wykluczona jest zabawa telefonem, ssanie cukierków czy żucie gumy. Wszystko, co rozprasza jego uwagę, może w znaczny sposób zakłócać badanie. Zdenerwowanie dziecka czy wykonywanie przez niego nagłych ruchów również wpływa na zniekształcenie elektroencefalogramu, czyli obrazu badania EEG.


Chcesz dowiedzieć się więcej o badaniach genetycznych na padaczkę?

Porozmawiaj:


Zobacz też:

👉 Czy padaczka jest dziedziczna?

👉 Padaczka u niemowlaka – objawy

👉 Objawy padaczki u dzieci

👉 Zespół Westa – objawy