Dyspraksja a autyzm
Dzieci z autyzmem często borykać muszą się z dyspraksją. Jest to tzw. syndrom niezgrabnego dziecka. Powoduje on upośledzenie koordynacji wzrokowej. Dzieci z dyspraksją mają problemy z czynnościami, które ich rówieśnikom nie sprawiają najmniejszych problemów. Mogą mieć m.in. trudności z zapinaniem guzików, jazdą na rowerze czy złapaniem piłki.
Umów się na rozmowę ze specjalistą dotyczącą autyzmu:
Czym jest dyspraksja?
Dyspraksja jest zaburzeniem praksji, czyli zdolności wykonywania zamierzonych ruchów. Korzystamy z niej m.in. do wiązania sznurówek czy zapinania guzików. W przypadku dyspraksji nie potrafimy “zaplanować” naszego ruchu i poprawnie go wykonać. Dziecko z dyspraksją może mieć problemy m.in. z odbiciem lotki paletką czy przeskoczeniem przez skakankę.
Dyspraksję nazywa się także syndromem niezgrabnego dziecka, rozwojowym zaburzeniem koordynacji oraz dysfunkcją percepcyjno-motoryczną. Na zaburzenie to dużo częściej cierpią chłopcy.
Problemy z planowaniem i wykonywaniem ruchów wynikają z zaburzenia procesów integracji pomiędzy różnymi ośrodkami układu nerwowego. Problem ten dotyczy wielu dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Dyspraksja a autyzm – objawy
U autystyków z dyspraksją zauważyć możemy następujące objawy:
• Problemy z wykonywaniem podstawowych czynności, takich jak sznurowanie butów, zapinanie guzików, szczotkowanie zębów
• Nabywanie pewnych umiejętności później niż rówieśnicy
• Zaburzenia koordynacji ruchowej
• Częste potykanie się i wpadanie na przedmioty czy innych ludzi
• Problemy w nauce czytania i pisania
• Trudności w uczeniu się
• Niski poziom umiejętności plastycznych
• Zaburzenia mowy – pomijanie głosek, niewyraźna mowa
• Brak orientacji w schemacie własnego ciała
• Zaburzenia orientacji w przestrzeni
• Problemy z planowaniem
• Obniżone poczucie własnej wartości
• Zapominalstwo
• Gubienie przedmiotów
• Drażliwość
Czy dyspraksja to zawsze autyzm?
Dyspraksja bardzo często współwystępuje z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nie są one jednak ze sobą nierozerwalnie związane i mogą występować oddzielnie. Dyspraksja może pojawić się także na skutek udaru mózgu, zaburzeń powstałych w życiu płodowym, niedotlenienia okołoporodowego czy urazu głowy.
Jeśli zauważymy u dziecka objawy dyspraksji, to należy zgłosić się do pediatry. W gabinecie lekarz przeprowadzi wywiad z rodzicem i poobserwuje dziecko. Wykona także kilka potrzebnych testów i w razie potrzeby skieruje dziecko na konsultacje do innych specjalistów. Taka diagnostyka zwykle jest wystarczająca do rozpoznania dyspraksji.
Po zdiagnozowaniu dyspraksji rodzice powinni nieco uważniej obserwować swoje dziecko. Szczególnie powinni zwrócić uwagę na to, czy nie przejawia ono żadnych zachowań, które mogą wskazywać na autyzm. Ich niepokój powinny wzbudzić m.in. problemy z mową, unikanie kontaktu wzrokowego i fizycznego, odstawanie od rówieśników oraz sztywność zachowań. Występowanie tego typu objawów powinno skłonić rodziców do wykonania niezbędnych badań w kierunku autyzmu. Przede wszystkim zalecamy wykonanie badania genetycznego WES, dzięki któremu możemy bardzo szybko potwierdzić autyzm u dziecka.
Oferujemy trzy rodzaje badań WES w kierunku objawów autyzmu:
Badanie WES STANDARD, BADANIE WES PREMIUM oraz badanie WES COMPLEX. Jaka jest różnica między tymi badaniami?
👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.
👉Badania WES PREMIUM oraz WES COMPLEX to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.
Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.
👉Badanie WES COMPLEX to innowacja na rynku badań diagnostycznych. Jest to pierwsze dostępne w Polsce badanie o podejściu tzw. multiomicznym. W trakcie jednej analizy, z jednej pobranej próbki wykonywane jest zarówno bardzo szerokie badanie WES oraz kariotyp molekularny (mikromacierze), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genach, które mogą odpowiadać za chorobę metaboliczną przeprowadzane jest również badanie biochemiczne. To badanie z kolei umożliwia określenie, czy choroba metaboliczna „jest aktywna” i jak bardzo jest zaawansowana. Widzimy to po poziomie metabolitów we krwi pacjenta.
Jeśli Twoje dziecko ma objawy autystyczne zachęcamy do bezpłatnej konsultacji. Przeprowadzimy z Tobą dokładny wywiad zdrowotny i zaproponujemy najlepsze badania:
Możesz umówić pobranie korzystając z formularza on-line Rejestracja 24h/dobę
Dyspraksja a autyzm – leczenie
Terapia zaburzeń ze spektrum autyzmu jest bardzo złożona. W jej skład wchodzić mogą różnego typu zajęcia, które mają niwelować trudności dziecka. Wśród nich znajdują się także takie rodzaje terapii, które pomogą dziecku pozbyć się dyspraksji.
Terapia integracji sensorycznej to zajęcia, które szczególnie poleca się autystykom z dyspraksją. Polega ona na dostarczeniu dziecku odpowiedniej ilości bodźców zmysłowych. W trakcie zajęć terapeuta wykonuje z dzieckiem takie ćwiczenia jak:
• Masaż części ciała za pomocą różnych faktur
• Zabawa w naleśnika, czyli zawijanie dziecka w koc, z którego następnie musi się wydostać
• Pokonywanie toru przeszkód
• Skakanie na piłce
• Bujanie się na huśtawkach różnego typu
• Kręcenie się na fotelu obrotowym
Dzieciom z dyspraksją może być także potrzebna terapia logopedyczna oraz konsultacje z psychologiem dziecięcym. Każdy przypadek jest jednak inny. Nie można ich generalizować, dlatego terapia zawsze jest dobierana indywidualnie do potrzeb i możliwości danego dziecka.
💻 Zamów badanie on-line (oddzwonimy do Ciebie w celu umówienia dogodnego terminu pobrania próbki – u Ciebie w domu!🏠):
Badania WES:
Pozostałe badania możliwe do wykonania w diagnostyce przyczyn autyzmu:
FAQ- najczęściej zadawane pytania
Czasami choroba jeszcze nie jest na tyle aktywna, aby badania biochemiczne pokazały wymierny wynik. Należy również sprawdzić ile chorób metabolicznych w taki sposób zostało wykluczonych. Badanie genetyczne (w sytuacji chorób metabolicznych – badanie WES) jest badaniem rozstrzygającym – sprawdza wszystkie rodzaje tych zaburzeń i pokazuje przyczynę – uszkodzony gen, z którym dziecko przyszło na świat.
Najszerszym badaniem w tym kierunku jest badanie WES (całego egzomu) i to właśnie ono może być w takiej sytuacji badaniem rozstrzygającym. Genów, które mogą odpowiadać za zaburzenia ze spektrum autyzmu jest kilka tysięcy i wszystkie one sprawdzane są w badaniu WES.
Będzie wiadomo jakie parametry z krwi dziecko powinno mieć regularnie sprawdzane, a także jakie badania obrazowe powinny zostać wykonane (dotyczące różnych narządów, które mogą być zagrożone w przebiegu wykrytego schorzenia genetycznego). Specjalista będzie mógł wdrożyć ukierunkowane leczenie i postępowanie.
Będzie można lepiej przewidzieć dalszy rozwój dziecka i postęp lub zahamowanie choroby. Rodzice będą mogli poszukać specjalistycznego wsparcia Fundacji lub Stowarzyszeń, a także innych rodziców z dziećmi, które cierpią na to samo zaburzenie.
Taka konsultacja może zostać przeprowadzona z rodzicem lub lekarzem prowadzącym (np. pediatrą, neurologiem).
Nie można więc wykluczyć genetycznego podłoża autyzmu tylko na podstawie faktu, że do tej pory ta choroba nie objawiała się w rodzinie. Nie wyklucza to też ryzyka, ze wadliwe geny zostaną przekazane kolejnemu pokoleniu.
- WES COMPLEX
- WES PREMIUM
- WES STANDARD
- BADANIE MIKROMACIERZY
- BADANIE FRAX
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.
Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka). Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia. Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla dziecka!