Badanie genetyczne WES – skarbnica wiedzy dla rodzin

Czym właściwie jest badanie genetyczne WESObecnie na rynku istnieje wiele badań genetycznych, które  można wykonać. Jeżeli szukamy najszerszego badania, które można wykonać u każdego – to badanie genetyczne WES. Test ten bada cały egzom, czyli około 23 000 genów. Ale czy warto je wykonać? Jakie choroby genetyczne może wykryć? Jaka jest cena badania WES? Dowiedz się więcej o tym teście genetycznym.

Czym właściwie jest badanie genetyczne WES?

Badanie genetyczne WES skierowane jest dla osób z objawami, natomiast przyczyna nie jest do końca znana. Test jest badaniem genetycznym dla dzieci i dorosłych można je wykonać również u niemowląt. Próbką może być krew żylna, sucha kropla krwi lub wymaz z policzka. Test można wykorzystać do badania wrodzonych niedoborów odporności. Przyczyn padaczki i autyzmu, jako badanie przed szczepieniem. Badanie genetyczne WES ma wiele zastosować.

Czy badanie genetyczne WES wykrywa autyzm?

Jednym z objawów, które jest wskazaniem do wykonania badania WES to objawy ze spektrum autyzmu. Poznanie przyczyny autyzmu jest kluczowe, aby wprowadzić właściwe leczenie. Badanie genetyczne WES będzie szansą na poznanie przyczyny zaburzenia. Objawami autyzmu może być np. unikanie dotyku oraz kontaktu wzrokowego, trudności w nawiązywaniu kontaktów lub problemy z mową. Przeważnie między 2, a 3 rokiem życia jesteśmy w stanie zauważyć je u dziecka. Warto więc dokładnie obserwować nasze pociechy.

Czy badanie genetyczne WES wykrywa padaczkę?

Kolejnym wskazaniem do wykonania genetycznego badania WES są właśnie padaczki oraz drgawki. To obecnie najszersze badanie na padaczkę, które można wykonać już u najmłodszych. Padaczka, tak jak autyzm jest zaburzeniem, które może mieć różne przyczyny. Genetyczne badanie WES może tu odgrywać kluczową rolę, pozwalając zidentyfikować konkretne mutacje genetyczne odpowiedzialne za występujące dolegliwości. Takie badanie może być bardzo pomocne w wyborze odpowiedniego leczenia padaczki.

Ile czeka się na wynik badania genetycznego WES?

Czas oczekiwania na wynik badania WES wynosi około 10 tygodni. Każde laboratorium może mieć inny czas oczekiwania, podobnie jest z ceną badania WES. Koszt różnić się będzie również w zależności od wybranego rodzaju. WES COMPLEX kosztuje około 5300 zł, WES Standard ok. 6000 zł, a WES Premium 6300 zł. Jest również WES trio, którego cena sięga kilkunastu tysięcy złotych. Badane jest jednak dziecko oraz rodzice. Wiedza jest kluczem, a badanie genetyczne WES to jedno z narzędzi, które pomagają go zdobyć.