Kto może wykonać badanie WES ProfilaktykaObecnie technologie dają nam możliwość poznania genów. Badanie WES Profilaktyka to test, który wykonuje się u osoby zdrowej, bez objawów choroby. Ten test WES umożliwia wybranie zmian w genach, które w przyszłości mogą stanowić ryzyko choroby. Dzięki temu na bardzo wczesnym etapie możemy zdrożyć działania profilaktyczne. W tym artykule dowiesz się, kto może skorzystać z badania WES Profilaktyka, jakie choroby może wykryć.

 

Kto może wykonać badanie WES Profilaktyka?

Badanie WES Profilaktyka wykonywane jest u osób zdrowych. To badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych. Test dostarczy nam cennych informacji o potencjalnym ryzyku chorób genetycznych. Wiele problemów zdrowotnych u dziecka może pojawić się po urodzeniu (kilka dni lub miesięcy). Objawy chorób wrodzonych u dziecka mogą być różne i trudne do zdiagnozowania.

Czy badanie WES Profilaktyka wykryje choroby wrodzone?

Jednym z celów badania WES Profilaktyka jest właśnie wczesne wykrycie choroby wrodzonej, genetycznej – ryzyko jej pojawienia się w przyszłości bliskiej lub bardzo odległej. Badanie jest w stanie wykryć m.in. mukowiscydozę, choroby metaboliczne, wrodzone niedobory odporności czy zespół Retta. Jednak badanie genetyczne WES ma wielkie możliwości, dlaczego więc z nich nie skorzystać? Możemy uchronić dziecko i zapewnić mu właściwą opiekę.

Czy badanie WES Profilaktyka można zrobić profilaktycznie?

Tak! Test wykonuje się profilaktycznie. Osoba, która chce wykryć zmiany w genach przed pojawieniem się objawów – ma taką możliwość. W badaniu WES profilaktyka raportowane są patogeniczne mutacje punktowe oraz zmiany punktowe w mtDNA. Pamiętajmy również o konsultacji wyniku z lekarzem genetykiem, to on dokona interpretacji i udzieli nam ewentualnych wskazówek.

Badanie WES Profilaktyka – wynik i cena

Cena badania WES Profilaktyka to ok. 5200 zł. W zależności od laboratorium i rodzaju badania WES, ceny są inne. Innymi często wykonywanymi testami są WES COMPLEX, WES Premium lub WES trio. Każde badanie ma inną cenę. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem genetykiem, po poznaniu pacjenta i jego sytuacji – doradzi odpowiednie badanie. Możemy zadbać o zdrowie swoje i bliskich wykonując badania WES.