Badania WES przed szczepieniem – czy warto je wykonać?

Czy badanie WES można wykonać jako badanie genetyczne przed szczepieniem,Szczepienia małego dziecka są czymś, co często spędza rodzicom sen z powiek. W końcu chyba każdy słyszał o NOP-ach, czyli niepożądanych odczynach poszczepiennych, które mogą wystąpić u dziecka jako reakcja na szczepienie. Na szczęście w dzisiejszych czasach przed szczepieniem można wykonać pewne badania, które pozwolą na wykrycie u dziecka wad wrodzonych zanim jeszcze pojawią się pierwsze objawy choroby, a które to wady mogłyby spowodować pojawienie się u dziecka ciężkiej i niepożądanej reakcji na szczepienie.

Czy badanie WES można wykonać jako badanie genetyczne przed szczepieniem?
Czy wynik badania WES może wykazać przeciwwskazania do szczepienia?
Badanie WES a odroczenie szczepienia
Jakie rodzaje badania WES można wykonać?

Czy badanie WES można wykonać jako badanie genetyczne przed szczepieniem?

Jednym z badań, które można i które warto wykonać przed szczepieniem jest badanie genetyczne WES. Jest to badanie genetyczne dla dzieci (oraz dorosłych) o najszerszym zakresie, w trakcie którego analizowane są wszystkie geny u dziecka pod kątem chorób wrodzonych oraz ewentualnych przeciwwskazań do szczepienia. Dzięki temu badaniu rodzice dowiedzą się, czy dziecko może być bezpiecznie szczepione czy też lepiej zrezygnować z niektórych szczepień lub szczepić dziecko według indywidualnego kalendarza szczepień.

Czy wynik badania WES może wykazać przeciwwskazania do szczepienia?

Badanie genetyczne WES pozwala na wykrycie 600 różnych chorób metabolicznych i aż 300 różnych rodzajów niedoborów odporności, które to mogą stanowić przeciwwskazanie do szczepienia, a przynajmniej być powodem jego odroczenia. Na przykład osoby z chorobami metabolicznymi często mogą być szczepione, ale wymaga to odpowiedniego przygotowania.

Badanie WES a odroczenie szczepienia?

Odroczenie szczepienia jest zalecane w przypadku wielu chorób genetycznych. Badanie WES przed szczepieniem pozwala na wykrycie chorób, które jeszcze nie dają żadnych objawów, a które mogłyby być przyczyną ciężkiej niepożądanej reakcji po szczepieniu. Dzięki przeprowadzeniu badań WES rodzic ma wiedzę, czy dziecko na pewno jest zdrowe i czy można je zaszczepić bez przeszkód.

Jakie rodzaje badania WES można wykonać?

Decydując się na wykonanie badania WES można najczęściej wybierać między pakietem premium obejmującym analizę wszystkich 23 tysięcy genów, a badaniem standardowym, którego zasięg jest znacznie węższy. Cena badania WES uzależniona jest od wybranego pakietu i wynosi co najmniej 5-6 tys. zł. Oprócz badania WES Standard i badania WES Premium, w trakcie których analizowane są wyłącznie geny dziecka laboratoria oferują również możliwość wykonania badań WES TRIO i WES PREMIUM TRIO. W przypadku tych badań analizie poddawany jest materiał genetyczny dziecka oraz jego rodziców. Pozwala to na uzyskanie wiedzy o zmianach w genach dziecka oraz określenie czy zmiany te zostały odziedziczone po rodzicach.