Badania na padaczkę u dzieci

Badania na padaczkę - czy drgawki u dziecka są już objawem padaczkiPadaczka jest chorobą przewlekłą i ma swoje źródło w mózgu. Występuje przede wszystkim w dzieciństwie, czasami zatrzymuje się samoistnie wraz z dojrzewaniem. Od czasu do czasu napady padaczkowe mogą wystąpić bez żadnych rozpoznawalnych przyczyn. Są one spowodowane nagłymi, krótkotrwałymi zaburzeniami funkcjonowania mózgu. Napady trwają zwykle kilka sekund lub kilka minut i ustępują samoistnie. W przypadku tzw. stanu napadowego, napad trwa dłużej.

Badania na padaczkę – czy drgawki u dziecka są już objawem padaczki?
Badania na padaczkę – czy padaczkę u dziecka można wyleczyć?
Badania na padaczkę – jakie badania wykonać w kierunku padaczki?
Czy badania na padaczkę rozwieją wątpliwości w przypadku podejrzenia padaczki u dziecka?

Badania na padaczkę – czy drgawki u dziecka są już objawem padaczki?

Mózg dziecka to sieć niezliczonych komórek nerwowych, które są ze sobą połączone w złożony sposób i tworzą sieć z każdym nowym doświadczeniem. W skrajnej sytuacji, np. przy gwałtownym wzroście gorączki, u dzieci odpowiednio predysponowanych może dojść do zwarcia w przekazywaniu bodźców, a w konsekwencji do napadu drgawek u dzieci. Jeśli napady występują wielokrotnie i bez rozpoznawalnego czynnika wyzwalającego, ich przyczyną może być padaczka. Pediatrzy i specjalnie przeszkoleni neuropediatrzy znajdą odpowiednią diagnozę i terapię dla Twojego dziecka. Napady drgawkowe z gorączką są tak zwanymi sporadycznymi drgawkami i zazwyczaj nie mają negatywnych konsekwencji dla mózgu. Jeśli padaczka nie jest główną przyczyną drgawek, to co nią jest? Z reguły nie ma jednej jedynej przyczyny, ale sprzyjają jej predyspozycje dziedziczne, różnego rodzaju uszkodzenia mózgu, na przykład w wyniku wypadków, brak tlenu lub zapalenie mózgu czy opon mózgowych (zapalenie opon mózgowych) oraz wady wrodzone mózgu. Złośliwe guzy mózgu u dzieci występują bardzo rzadko. Nasilają się one pod wpływem gorączki, braku snu, zatrucia lub migoczącego światła (np. telewizora).

Badania na padaczkę – czy padaczkę u dziecka można wyleczyć?

W czasie napadu padaczkowego wszystkie komórki mózgowe są maksymalnie aktywne, jest to stan wyjątkowy. Wyczerpujące „spięcie” może prowadzić do zaburzeń behawioralnych i psychicznych. Staje się to niebezpieczne, gdy napad prowadzi do upadku, utraty przytomności i obrażeń. Sam mózg ulega uszkodzeniu tylko w przypadku szczególnie długotrwałych lub częstych napadów. Padaczkę można leczyć, ale nie można jej wyleczyć. Ponieważ dzieci nie potrafią jeszcze panować nad sobą, należy poświęcić im jak najwięcej uwagi. Jeśli u niemowlęcia wystąpi napad padaczkowy w ciągu 48 godzin po urodzeniu, oznacza to zaburzenie czynnościowe mózgu. Takie napady u noworodków zdarzają się u około jednego na dziesięciu wcześniaków. Zwykle pewną rolę odgrywa niedobór tlenu w mózgu przed, w trakcie lub po porodzie. Decydujące znaczenie mogą mieć również urazy, zawały mózgu, częste infekcje u dziecka, wady rozwojowe lub zaburzenia metaboliczne. Wczesna terapia jest równie ważna, co konieczna. Około dwie trzecie pacjentów rozwija się normalnie, natomiast u jednej trzeciej dochodzi do rozwoju padaczki przewlekłej.

Badania na padaczkę – jakie badania wykonać w kierunku padaczki?

Najważniejszymi czynnikami decydującymi o rozpoznaniu padaczki są wywiad lekarski i wywiad od innych osób; pomocne jest na przykład naśladowanie przez obserwatora przebiegu napadu. Ponadto wykonuje się zapis EEG fal mózgowych. Można je rejestrować podczas snu , jako długotrwałe EEG lub jako EEG prowokacyjne. Ta ostatnia polega na próbie wywołania napadu padaczkowego za pomocą metody prowokacji, takiej jak pozbawienie snu, hiperwentylacja lub stymulacja świetlna. Procedury obrazowania, takie jak tomografia komputerowa lub tomografia rezonansu magnetycznego, pozwalają wykryć lub wykluczyć zmiany strukturalne w mózgu jako ich przyczynę. Malformacje naczyniowe można wykryć za pomocą angiografii, czyli procedury obrazowania naczyń krwionośnych. Badania genetyczne dla dziecka, takie jak badanie WES, jest najskuteczniejszym sposobem na potwierdzenie lub zaprzeczenie diagnozy.

Czy badania na padaczkę rozwieją wątpliwości w przypadku podejrzenia padaczki u dziecka?

Badania genetyczne dziecka, takie jak badanie WES, jest najskuteczniejszym sposobem na potwierdzenie lub zaprzeczenie diagnozy. Testy genetyczne odgrywają coraz większą rolę we współczesnej medycynie, ponieważ mogą być wykorzystywane jako narzędzia diagnostyczne i do planowania terapii wielu chorób. Podczas badania genetycznego na padaczkę analizuje się materiał genetyczny danej osoby, aby ustalić, czy występują u niej choroby dziedziczne lub inne defekty genetyczne. Badania genetyczne u dzieci mogą więc ujawnić choroby już istniejące, a tym samym potwierdzić podejrzenia lub wykazać zwiększone ryzyko wystąpienia określonych chorób. W tym ostatnim przypadku jednak choroba nie musi wystąpić u każdego nosiciela genu. Testy genetyczne są obecnie szczególnie popularne w okresie ciąży u dorastającego dziecka, aby zawczasu wykryć ewentualne choroby lub niepełnosprawność.