Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem – na czym polega ta forma pomocy?

Wczesne wspomaganie rozwoju  dziecka z autyzmem ma cel terapeutyczny, od momentu wykrycia cech zaburzeń do czasu rozpoczęcia nauki w szkole (do 7 roku życia). Wystarczy dopełnić kilka formalności, by dziecko wraz ze swoimi rodzicami mogło korzystać z tej formy pomocy. Na czym dokładnie polega wczesne wspomaganie rozwoju (WWR) i jak można je uzyskać? Dla kogo jest przeznaczone? Czy badania genetyczne dziecka pomogą w uzyskaniu wczesnego wspomagania rozwoju? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem – co to jest?

autyzm wspomaganie

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem to bezpłatne, kompleksowe, wielospecjalistyczne, intensywne działania, których zadaniem jest stymulacja funkcji  odpowiadających za rozwój psychomotoryczny oraz komunikację malucha.

WWR to również udzielanie pomocy rodzicom, jak i rodzinom w nabywaniu umiejętności przydatnych w postępowaniu z dzieckiem. Edukacja polega na rozpoznawaniu zachowania dziecka i utrwalaniu prawidłowych reakcji na dane zachowania. Inaczej mówiąc, rodzice zdobywają kompetencje, które pomogą ich w codziennym relacjach ze swoją pociechą. Wsparcie ukierunkowuje się na wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy maluchem a rodzicami. Opiekunowie otrzymują również konkretną wiedzę na temat zaburzenia, którym obarczone jest ich dziecko.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem – jak wyglądają zajęcia?

autyzm komisja lekarskaWczesne wspomaganie rozwoju autyzm może ukierunkowywać już od pierwszych dni życia i trwać do momentu podjęcia przez dziecko nauki w szkole. Jeśli terapeuci prowadzący zajęcia stwierdzą, że dziecko wypracowało już założone zachowania, można podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu terapii.

Specjaliści, którzy prowadzą zajęcia to m.in. psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, fizjoterapeuci, jak i terapeuci integracji sensorycznej.

Częstotliwość spotkań uzależniona jest od potrzeb oraz możliwości dziecka – mogą odbywać się od 4 do 8 godzin w miesiącu. Prowadzone są indywidualnie z dzieckiem, jak i jego rodziną. Jeśli maluch ma mniej niż 3 lata, zakłada się możliwość prowadzenia zajęć w domu. Natomiast, gdy dziecko jest starsze i już ukończyło 3 rok życia, zajęcia mogą odbywać się w małych grupach (2,3-osobowych z udziałem rodzin).

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem program swój dostosowuje zakresem do zdiagnozowanych deficytów rozwojowych (np. diagnozy autyzmu). Oddziaływanie może obejmować różne obszary (np. funkcjonowanie zmysłów, język, mowę, psychomotorykę, komunikację).

Indywidualny program wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z autyzmem – na czym polega?

jakie badania autyzm

Indywidualny program wczesnego rozwoju dziecka z autyzmem jest opracowywany przez specjalistów i realizowany z dzieckiem oraz jego rodziną. Uwzględnia działania wspomagające rodzinę malucha w zakresie jego realizacji, koordynuje działania terapeutów, którzy prowadzą zajęcia z dzieckiem, a ponadto ocenia postępy dziecka. Program ten dostosowuje się do potrzeb dziecka i jego rodziny, dlatego umożliwia wprowadzanie stosownych zmian do zachodzącej sytuacji. Działania prowadzone w ramach indywidualnego programu wczesnego wspomagania są szczegółowo raportowane przez zespół specjalistów.

Indywidualny program wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z autyzmem – dlaczego jest skuteczny?

Program wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem przynosi pozytywne rezultaty, uwzględniając czynniki: wielokierunkowość, wiek, rodzice, utrzymanie efektów. Wielokierunkowość oznacza, że terapia WWR obejmuje swoim zakresem wiele zaburzonych obszarów. Wiek dziecka ma duże znaczenie, wcześnie rozpoczęta terapia daje szansę na szybsze i skuteczne  \wyrównanie  deficytów. Bardzo odpowiedzialną rolę odgrywają rodzice – ich zadanie to współpraca z terapeutami oraz wykonywanie zadań wyznaczonych przez specjalistów z maluchem w domu. Wczesna i intensywna praca przynosi rezultaty, które na początku są małymi sukcesami całego zespołu – dziecka, rodziców i terapeutów- a w konsekwencji utrzymują się przez całe życie.

Wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem i zespołem Aspergera – do kogo jest skierowane?wsparcie autyzm

Wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem i zespołem Aspergera obejmuje dzieci, u których zaobserwowano objawy zaburzeń. Rodzice, którzy mają obawy, że rozwój ich malucha nie przebiega prawidłowo, mogą starać się o wdrożenie terapii. Podstawą jest dokładna diagnoza, która określi jakimi deficytami jest obarczone dziecko.

Wczesne wspomaganie rozwoju obejmuje dzieci dotknięte autyzmem i zespołem Aspergera. Są również inne zaburzenia, które kwalifikują dziecko do udziału w tym programie, a mianowicie: opóźniony czy zaburzony rozwój psychoruchowy, niepełnosprawność ruchowa (również afazja), zaburzenia wzroku, słuchu oraz mowy, niepełnosprawność zarówno intelektualna, jak i sprzężona.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem – jak wyglądają formalności?

Jak przebiega cały proces, by dziecko otrzymało taką formę pomocy? Podpowiadamy krok po kroku.

👉 Jeśli rodzic spostrzega nieprawidłowości w zachowaniu swojej pociechy, najpierw powinien udać się do lekarza pediatry lub lekarza specjalisty. Rodzic otrzyma zaświadczenie lekarskie stwierdzające zaburzenia, opóźnienie lub niepełnosprawność, która występuje u dziecka.

👉 Lekarz zaraportuje potrzebę wczesnego wspomagania rozwoju. 

👉 Z uzyskanym dokumentem należy udać się do Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, po czym zgłosić dziecko na diagnozę. Konieczne jest wypełnienie wniosku o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.

👉 Do wniosku dołącza się  komplet dokumentów:  uzyskane wcześniej zaświadczenie lekarskie,  opinie psychologiczno-pedagogiczne – jeśli maluch był wcześniej już badany i dokumenty medyczne.

👉 Dziecko zostanie zbadane przez specjalistów.

👉 Następnie na podstawie wyników badań poradnia wyda właściwą opinię i przydzieli (lub nie, gdy specjaliści nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości) malucha do zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. Dokument ten uprawnia do zgłoszenia się do placówki prowadzącej zajęcia w ramach WWR.

Badania genetyczne – dlaczego mogą pomóc w uzyskaniu wczesnego wspomagania rozwoju?

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem może być wdrożone na podstawie przeprowadzonej diagnozy. Zdarza się, że cały proces diagnostyczny może trwać nawet kilka miesięcy, a należy pamiętać, że im wcześniej wprowadzi się odpowiednią terapię, tym szybciej pojawią się jej pierwsze efekty.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą mieć różne przyczyny. Jednak często podłożem tego rodzaju nieprawidłowości są czynniki genetyczne. Dlatego też to właśnie badania genetyczne w bardzo wielu wypadkach dają pełną i szeroką diagnozę dotyczącą autyzmu. Zmiany w genach, różnego typu mutacje, choroby metaboliczne są odpowiedzialne za pojawianie się symptomów świadczących o rozwoju autyzmu. Przeprowadzenie u dziecka badania WES lub badania WES PREMIUM to rzetelna wiedza, o najwyższej jakości i pewnym wyniku. Im wcześniej rodzice zdecydują się na wdrożenie procesu diagnozy genetycznej, to wcześniej ich dziecko może uzyskać pomoc i wsparcie, które jest bardzo istotne w jego prawidłowym rozwoju.

wes complexBADANIE WES COMPLEX

BADANIE WES STANDARDBADANIE WES STANDARDBADANIE WES STANDARD TRIOBADANIE WES STANDARD TRIOBADANIE WES STANDARD TRIO PLUSBADANIE WES STANDARD TRIO PLUS
wes premiumwes premiumwes premium plus farmakowes premium plus farmakowes premium triowes premium trio

Często zadawane pytania

Co jeżeli wynik badania genetycznego pokaże gen choroby wrodzonej?

W takiej sytuacji, podczas konsultacji genetycznej, która odbywa się po wydaniu wyniku badania (zawarta jest w cenie) Lekarz Genetyk wskaże dalsze kroki postępowania.

Dzięki szybkiemu wykryciu choroby, która ma negatywny wpływ na organizm dziecka, w większości przypadków można dziecku skutecznie pomóc, wprowadzając indywidualnie dopasowaną terapię. W niektórych przypadkach terapia ta polega np. na wprowadzeniu odpowiedniej diety lub suplementacji.

Co jeżeli wynik badania genetycznego nie pokaże genu choroby wrodzonej?

Jest to bardzo dobra i cenna informacja! Oznacza to wykluczenie badanych chorób wrodzonych. Taka informacja pokazuje np. że dziecko może być bezpiecznie szczepione, a także, że w przyszłości nie rozwinie się u niego żadna choroba, która została sprawdzona.

Jak długo muszę czekać na wynik badania?

Wynik badania WES PROFILAKTYKA otrzymasz w czasie 7 tygodni.

Wynik badania WES COMPLEX otrzymasz w czasie 7-10 tygodni, wynik testu WES STANDARD otrzymujesz w 10 tygodni, wynik badania WES PREMIUM otrzymasz w czasie 7 tygodni. Od razu po otrzymaniu wyniku, umawiamy Cię na telefoniczną konsultacją z lekarzem genetykiem.

Moje dziecko miało wykonywane badania przesiewowe na NFZ, które nie wykazały nic niepokojącego czy jest sens je rozszerzać?

Tak, gdyż badanie przesiewowe (NFZ) wykrywa  29 chorób, a test WES kilkaset tego typu chorób! Poza tym badanie przesiewowe jest badaniem biochemicznym (sprawdza zawartość danej substancji w krwi) i może czasami dawać wynik fałszywie negatywny.

Badanie biochemiczne nie mówi nic o przyczynie choroby, gdyż sprawdza tylko jeden z objawów choroby. Test WES jest badaniem genetycznym, które sprawdza występowanie choroby na poziomie genów i dają jednoznaczną odpowiedź. Dlatego jeśli rodzic ma taką możliwość – warto wykonać dodatkowo badanie genetyczne o szerokim zakresie.

Gdzie można wykonać badanie WES?

W DOMU:

  • Próbkę do badania (krew żylną, suchą kroplę krwi lub wymaz z policzka) może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta.
  • Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
  • W przypadku WYMAZU Z POLICZKA oraz SUCHEJ KROPLI KRWI próbką można pobrać samodzielnie, bez pomocy personelu medycznego.

W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

  • Współpracujemy z ponad 300 placówkami medycznymi na terenie całek Polski, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Co w sytuacji jeżeli pobrana próbka nie będzie się nadawać do analizy?
W rzadkich przypadkach może być konieczne ponowne pobranie próbki do badania, np. na skutek uszkodzenia mechanicznego, niewystarczającej jakości materiału, zanieczyszczenia materiału, problemów technicznych itp. W takiej sytuacji organizujemy ponowne pobranie bez dodatkowych opłat.

Dotyczy to zarówno próbki krwi, wymazu z policzka i suchej kropli krwi.

Jak należy przygotować pacjenta do pobrania krwi?
Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo, natomiast wskazane jest, aby na kilka godzin przed pobraniem pacjent dużo pił i był nawodniony.

Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.

Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka).  Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia.  Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.

Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków.  Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i  przyjazny dla małego pacjenta.  Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

Jak otrzymam wynik badania WES?
Po pobraniu próbki do badania, Pacjent otrzyma dostęp do Panelu Klienta on-line.  Wynik zostanie opublikowany w Panelu Klienta w wersji PDF (taki wynik jest w pełni wartościowy, ponieważ zawiera podpis elektroniczny).  O terminie publikacji wyniku Pacjent zostanie poinformowany SMSem. Dzięki Panelowi, zarówno dane osobowe pacjenta jak i wyniki badań są odpowiednio zabezpieczone.
Kiedy odbędzie się konsultacja wyniku z lekarzem?

Terminy oczekiwania na konsultacje z naszymi lekarzami genetykami to od kilku dni do dwóch tygodni.

Termin konsultacji można wybrać samodzielnie korzystając z dostępu do Panelu Klienta.

Czy jest możliwość płatności ratalnej?
Tak – wystarczy się z nami skontaktować, a wyjaśnimy jak uzyskać możliwość płatności ratalnej.

Istnieje również możliwość płatności odroczonej do 54 dni – PayPo.

Mieszkam za granicą, jak mogę wykonać badanie WES?

Badania WES PROFILAKTYKA, WES COMPLEX, WES PREMIUM oraz WES STANDARD wykonuje się z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.

Czy choroby genetyczne zawsze są dziedziczone po rodzicach?

Nie. Wiele chorób genetycznych powstaje 'spontanicznie’ – podczas podziałów komórek zarodka po zapłodnieniu. Na ich powstanie nie można mieć wpływu – jest to sytuacja zupełnie losowa.

Aby zachorować na większość chorób dziedzicznych dziecko musi odziedziczyć 'komplet’ wadliwych genów – od mamy i taty. W przypadku niektórych chorób wystarczy wadliwa kopia genu tylko jednego rodzica. Rodzice jednak nie muszą wiedzieć, że są 'nosicielami’ – mogą być zupełnie zdrowi. Jest to więc również kwestia losowa – nie wolno obwiniać się za chorobę dziecka, na którą nie miało się żadnego wpływu.

 


wczesne wspomaganie rozwoju


Zobacz więcej:

Zobacz też:

💜Badania genetyczne na padaczkę

💜Badanie WES

💜Mikromacierze badanie

💜Badanie FRAX