Badania na padaczke – kompleksowe informacje

Dla każdego rodzica zdrowie jego pociechy jest najważniejsze. Kompleksowe badania genetyczne noworodków pomagające wykluczyć jakiekolwiek schorzenia, którymi może być obciążone dziecko. Padaczka jest najczęściej występującą chorobą neurologiczną wśród dzieci, która w przypadku diagnozy genetycznej oraz odpowiednio dobranych lekarstw pozwala na prowadzenie normalnego życia i wyeliminowanie nawracających ataków.

Jakie są wskazania do wykonania badania na padaczkę, Ile kosztują badania na padaczkę, Gdzie można zrobić badania na padaczkę, Ile się czeka na wynik badania na padaczkę

Jakie są wskazania do wykonania badania na padaczkę?
Ile kosztują badania na padaczkę?
Gdzie można zrobić badania na padaczkę?
Ile się czeka na wynik badania na padaczkę?

Jakie są wskazania do wykonania badania na padaczkę?

Padaczka to choroba centralnego układu nerwowego, która charakteryzuje się przerwami w wysyłaniu sygnałów elektrycznych do mózgu. Powoduje to wyładowania bioelektryczne w mózgu, które objawiają się niekontrolowanymi atakami. Ataki padaczkowe przybierać mogą różną formę, gdyż uzależnione jest to od obszaru mózgu, w którym występują wyładowania.

Jeżeli zaobserwujemy u dziecka objawy takie jak: utrata przytomności, drgawki, nieprzytomny wzrok, problemy z koncentracją, nieprzytomny wzrok należy rozważyć zrobienie badania na padaczkę. Objawy nie muszą występować jednocześnie, jeżeli więc zauważymy że nasza pociecha ma nieprzytomny wzrok bądź jest bardzo zdezorientowana, ale nie występują u niej żadne drgawki nie oznacza to, że nie był to atak padaczkowy. W niektórych przypadkach padaczka u dzieci jest idiopatyczna, oznacza to, że nie można ustalić wyraźnej przyczyny padaczki. Zauważono jednak, że jeżeli padaczka występuje w rodzinie zwiększa to możliwość wystąpienia padaczki u dzieci.

Ile kosztują badania na padaczkę?

Jeżeli podejrzewamy, że chorobą, jakie ma nasze dziecko jest padaczka genetyczna jakie badania powinniśmy zrobić? Podstawowym badaniem wykonywanym w przypadku podejrzewania padaczki jest badanie EEG, pokazujące fale mózgowe. Nie zawsze jednak jest ono w stanie wykryć nieprawidłowości. Następnie najczęściej wykonywane są badania neuroobrazowe takie jak renosans magnetyczny i tomograf głowy. Kluczowym jednak w diagnozowaniu padaczki jest wykluczenie podstaw genetycznych do ich występowania, dlatego tak ważne jest wykonanie badań genetycznych. Cena podstawowego badania genetyczne na padaczkę NGS pozwalającego na diagnozę padaczki to 3 887 zł. Cena za kompleksowy test WES wynosi 5 497 zł.

Gdzie można zrobić badania na padaczkę?

Badanie na padaczkę wykonać można bez wychodzenia z domu! Pobranie próbki może odbyć się po umówieniu się na domową wizytę, gdzie pobrana zostanie próbka krwi bądź wymazu ze śliny pacjenta.

Ile się czeka na wynik badania na padaczkę?

Czas oczekiwania na wyniki badania genetycznego WES to maksymalnie 10 tygodni! Jeżeli więc chcemy wykluczyć, że naszemu dziecku dolega padaczka badanie należy wykonać jak najszybciej!

Zobacz też:

  1. Badania przed szczepieniem 
  2. Słaba odporność
  3. Mukowiscydoza 
  4. Objawy autyzmu 
  5. Przyczyny autyzmu
  6. Szczepienia – przeciwwskazania 
  7. Sekwencjonowanie genomu cena