Padaczka skroniowa – jakie są jej przyczyny i objawy? Jakie znaczenie ma diagnoza genetyczna?
Padaczka skroniowa jest jedną z postaci padaczki ogniskowej, mając często podłoże genetyczne. Najczęściej diagnozuje się ją w dzieciństwie, a najbardziej charakterystycznymi objawami są napady padaczkowe, m.in. zaburzenia świadomości, omamy, niestabilność nastroju. Czym dokładnie jest epilepsja skroniowa i jaką rolę w jej rozpoznaniu odgrywają badania genetyczne? Odpowiadamy poniżej.
Zapraszamy do umówienia się na rozmowę ze specjalistą w sprawie badań genetycznych na padaczkę:
Padaczka skroniowa – czym jest i jakie są jej rodzaje?
Padaczka skroniowa jest przewlekłą chorobą neurologiczną. Charakteryzuje się napadami padaczkowymi, które są wynikiem gwałtownego pobudzenia określonych części mózgu. Epilepsja skroniowa może występować w formie lewostronnej lub prawostronnej – jest jednym z typów padaczki ogniskowej, czyli ograniczonej do jednej z półkul. Szacuje się, że występuje u około 60 % pacjentów dotkniętych tym zaburzeniem.
Część mózgu, która jest odpowiedzialna za atak padaczki skroniowej to płat skroniowy, który znajduje się w dolno-bocznej części lewej i prawej półkuli.
Wyodrębniamy dwa rodzaje padaczki skroniowej: MTLE i LTLE. Pierwszy z nich (MTLE) ma swój początek w przyśrodkowej części płata skroniowego, dotyczy nawet 80% napadów epilepsji. Często występuje wtedy padaczka lekooporna, a wielokrotnie powtarzające się napady prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń tkanki mózgowej. Drugi rodzaj (LTLE) ma swoje źródło w przedniej części powierzchni bocznej płatu skroniowego. Częściej niż epilepsja MTLE ma uogólnione napady, które skutkują drgawkami toniczno-klonicznymi całego ciała.
Padaczka skroniowa – przyczyny
Padaczka skroniowa przyczyny może mieć bardzo różne. Często rozpoznaje się jej wrodzony charakter, dlatego za jedną z nich uznaje się czynniki genetyczne. Jednak ich wpływ na obecność zaburzenia jest nadal zbyt mało doceniany, mimo dostępności nowoczesnych badań genetycznych na padaczkę, pozwalających na szybką i pewną diagnozę.
Pozostałe przyczyny epilepsji skroniowej to urazy głowy w obrębie płata skroniowego, przebyty udar, nadużywanie alkoholu i zażywanie narkotyków.
Padaczka skroniowa – objawy
Objawy padaczki skroniowej mogą być bardzo indywidualne. Często zaczynają się od tzw. aury padaczkowej, tzn. objawów wstępnych, które trwają parę minut i przebiegają bez zaburzeń świadomości.
Epilepsja lewostronna często najpierw objawia się zaburzeniami ruchowymi, takimi jak drobne ruchy dłoni, stóp, twarzy. Z kolei epilepsja prawostronna bardziej związana jest z objawami wegetatywnymi, czyli bólem w nadbrzuszu, uciskiem klatki piersiowej, gardła.
Objawy padaczki skroniowej to również:
- zaburzenia wzrokowe, słuchowe, węchowe, smakowe
- zaburzenia mowy
- objawy psychiczne – uczucie nierealności, depersonalizacja, alienacja (problem z rozpoznaniem bliskich, jak i otoczenia)
- objawy trzewne – uczucie dławienia się, nudności, zblednięcie, rozszerzone źrenice, szybkie bicie serca
- zaburzenia ruchowe – niecelowe ruchy kończyn, cmokanie, pocieranie palcami
- zaburzenia świadomości – drgawki, wpatrywanie w jeden punkt
- utrata świadomości i mimowolne skurcze
- zaburzenia afektu – nieuzasadniona agresja, gniew, depresja, strach, uczucie rozkoszy, podniecenia
Ataki epilepsji skroniowej często zakończone są intensywnym bólem głowy oraz „splątaniem”.
Natomiast padaczka skroniowa u dzieci objawia się częstymi napadami nieświadomości, takimi jak: znieruchomienie ciała, wpatrywanie się w jeden punkt, brak reakcji na sygnały z otoczenia.
Padaczka skroniowa u dzieci
Padaczka skroniowa u dzieci często przybiera postać padaczki Rolanda (padaczka rolandyczna), która powstaje na skutek nieprawidłowości w funkcjonowaniu okolicy skroniowo – czołowej mózgu.
Ten rodzaj padaczki najczęściej pojawia się pomiędzy 4 a 13 rokiem życia. Mimo że jest związany z dojrzewaniem mózgu, duże znaczenie przypisuje się podłożu genetycznemu (bardzo często jest to padaczka genetyczna), gdyż ten typ epilepsji jest dziedziczony autosomalnie-dominująco.
Charakteryzuje się napadami padaczkowymi, które zazwyczaj mają miejsce podczas snu. Są to napady drgawek toniczno-klonicznych całego ciała.
Napady, które pojawiają się w dzień, są napadami ogniskowymi, mogą objąć tylko połowę twarzy dziecka. W większości przypadków pozostaje ono przytomne, jednak może wykazywać problemy z mową, jak również zaburzenia świadomości. Oprócz tego pojawia się ślinotok, niekontrolowane ruchy, drętwienie połowy ciała. Mogą towarzyszyć również objawy psychiczne, takie jak: problemy z rozumieniem mowy i z koncentracją, trudności w zachowaniu równowagi, zaburzenia pamięci.
Zwiastunem tych napadów padaczkowych również bywa aura somatosensoryczna, która objawia się drętwieniem lub mrowieniem okolicy ust, dolegliwościami żołądkowymi i poczuciem dławienia. Po napadzie padaczki skroniowej u dzieci mogą wystąpić wymioty i przemijający stan otępienia.
Aby móc skutecznie leczyć padaczkę u dzieci, podstawą jest poprawne zdiagnozowanie jej typu oraz przyczyn. Badania genetyczne dają możliwość, by poznać rzeczywiste źródła tego zaburzenia. Jest to szczególnie ważne u dzieci, gdyż najczęściej dotyka je epilepsja o podłożu genetycznym.
Epilepsja skroniowa a badania genetyczne
Szacuje się, że udział czynników genetycznych w patogenezie padaczek wynosi nawet 40-60%. Zdiagnozowanie rodzaju padaczki (np. padaczki skroniowej) i konkretnych genów (postawienie diagnozy genetycznej) to szansa na właściwy dobór leków. Ma to istotny wpływ nie tylko ze względu na hamowanie ataków oraz efektywność leczenia, ale także ze względu na ich bezpieczeństwo.
Dostępne są badania genetyczne, oparte na metodzie NGS – sekwencjonowaniu najnowszej generacji, które szybko i skutecznie potrafią dać odpowiedź, czy za pojawiające się objawy są odpowiedzialne geny.
Testy genetyczne, takie jak WES i WES PREMIUM, pozwalają na zanalizowanie nawet bardzo rzadkich zmian w genach, w efekcie, których występują napady padaczki skroniowej. Przeprowadzając badanie całego ezgomu (23 000 genów), możliwa jest kontrola wszystkich, poznanych przez naukę na ten moment, genów człowieka. Jedno badanie przekazuje wiedzę na temat stanu zdrowia pacjenta, uwzględniając również te zmiany w genach, które nie są bezpośrednio związane z epilepsją. Dzięki kontroli wszystkich genów specjalista jest w stanie zdiagnozować mutacje, które jeszcze nie dają żadnych objawów, ale są zagrażające dla zdrowia, a nawet życia Pacjenta.
Badanie WES i WES PREMIUM to najszersze i najnowocześniejsze możliwe do wykonania badania w kierunku padaczki. Przy jednym pobraniu krwi lub wymazu z policzka sprawdzane są wszystkie możliwe zmiany w genach, które mogą skutkować napadami padaczki.
Badanie WES analizuje zmiany w eksonach, które są przyczyną około 89% znanych chorób wrodzonych, w tym i padaczki. Kontrola mutacji w eksonach daje duże możliwości diagnostyczne, jednak to badanie WES PREMIUM jest na tę chwilę badaniem o najszerszym zasięgu. Oprócz eksonów analizie poddawane są introny, które w 11% mogą przyczyniać się do występowania chorób wrodzonych. Wykrycie zmiany w intronach, których naukowcy poznali już około 22 000, może w znaczny sposób zaważyć na końcowej diagnozie. Mutacje, które się w nich pojawiają, mogą wpływać na przebieg padaczki, czas wystąpienia jej objawów i rokowania.
W wielu wypadkach to również wrodzone choroby metaboliczne mają wpływ na występowanie objawów epilepsji. Jednak bez przeprowadzenia testu typu WES, ze względu na niespecyficzne symptomy, choroby metaboliczne są trudne do rozpoznania.
Wykonanie badania genetycznego na padaczkę, a co za tym idzie sprawdzenie genetycznej przyczyny tego zaburzenia, to szansa na wdrożenie prawidłowej terapii i odpowiedniej opieki.
Porozmawiaj o badaniach w diagnostyce padaczek:
On-line, poprzez sklep: wybierz badanie
W przypadku badań wymagających pobrania krwi oddzwonimy do Państwa w celu umówienia dogodnego terminu i miejsca pobrania.
Telefonicznie: 576 997 525 Rejestracja telefoniczna czynna 7 dni w tygodniu
Pisemnie: biuro@badamydzieci.pl Pisemnie: Facebook MessengerPodczas leczenia często wykorzystywana jest marihuana lecznicza. Szczególnie dotyczy to pacjentów, którzy słabo reagowali na inne terapie. Zastosowanie marihuany leczniczej umożliwia zminimalizowanie ilości drgawek oraz tików nerwowych u pacjentów.
Dodatkowo marihuana lecznicza u pacjentów z padaczką pozwala doprowadzić do wielu pozytywnych zmian w funkcjonowaniu. Dzięki niej może zostać poprawiona jakość snu, apetyt, a także codzienne zachowanie i zdolności poznawcze.
Przeczytaj więcej o marihuanie leczniczej.
Aby zadbać o bezpieczeństwo stosowania marihuany warto przeprowadzić badania, które pozwalają sprawdzić czy dziecko posiada gen odpowiedzialny za zwiększenie lub zmniejszenie wrażliwości na ten lek.
Najczęściej zadawane pytania
On-line, poprzez sklep: wybierz badanie
W przypadku badań wymagających pobrania krwi oddzwonimy do Państwa w celu umówienia dogodnego terminu i miejsca pobrania.
Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę
Oddzwonimy do Państwa w celu potwierdzenia umówienia wizyty.
Telefonicznie: 576 997 525 Rejestracja telefoniczna czynna 7 dni w tygodniu
Pisemnie: biuro@badamydzieci.pl Pisemnie: Facebook MessengerPielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
Możesz też umówić wizytę w placówce medycznej.
Taka konsultacja może zostać przeprowadzona z rodzicami pacjenta, pacjentem lub lekarzem prowadzącym (np. pediatrą, neurologiem).
Wynik będzie zinterpretowany przez lekarza genetyka pediatrę, dzięki czemu pacjent nie będzie mieć wątpliwości co do jego znaczenia. Zostanie także poinformowany jak powinno przebiegać dalsze postępowanie.
Wyniki naszych badań są omawiane (bezpłatnie) przez naszego specjalistę – lekarza genetyka i pediatrę. Dzięki temu mają Państwo pewność, że rezultat badania będzie dla Państwa zrozumiały (czas trwania konsultacji: do 30 minut).
Po przeprowadzonej konsultacji lekarz wystawi pisemne zalecenia dotyczące dalszego postępowania.
Dodatkowo warto wiedzieć, że badania w poradni metaboliczne bardzo często są badaniami biochemicznymi, a nie genetycznymi. Aby dostać pewną diagnozę choroby metabolicznej niezbędne jest, żeby pacjent miał wykrytą mutację w genie, która odpowiada za daną chorobę.
Nie można więc wykluczyć genetycznego podłoża objawów tylko na podstawie faktu, że do tej pory ta choroba nie objawiała się w rodzinie. Nie wyklucza to też ryzyka, ze wadliwe geny zostaną przekazane kolejnemu pokoleniu.
Najszerszym badaniem w tym kierunku jest badanie WES (całego egzomu) i to właśnie ono może być w takiej sytuacji badaniem rozstrzygającym. Wszystkie geny, które mogą przyczyniać się do występowania padaczki sprawdzane są w badaniu WES.
Będzie wiadomo jakie parametry z krwi pacjent powinien mieć regularnie sprawdzane, a także jakie badania obrazowe powinny zostać wykonane (dotyczące różnych narządów, które mogą być zagrożone w przebiegu wykrytego schorzenia genetycznego). Specjalista będzie mógł wdrożyć ukierunkowane leczenie i postępowanie.
Będzie można lepiej przewidzieć postęp lub zahamowanie choroby.
- WES COMPLEX – sucha kropla krwi
- WES PREMIUM – sucha kropla krwi, krew żylna
- WES STANDARD – sucha kropla krwi, krew żylna, wymaz z policzka
- BADANIE FRAX – krew żylna
- BADANIE MIKROMACIERZY – krew żylna
Dotyczy to zarówno próbki krwi, suchej kropli krwi jak i wymazu z policzka.
Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.
Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka). Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia. Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Pobranie suchej kropli krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać siniak.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Wyniki naszych badań są omawiane (bezpłatnie) przez naszego specjalistę – lekarza genetyka i pediatrę. Dzięki temu mają Państwo pewność, że rezultat badania będzie dla Państwa zrozumiały. Dodatkowo lekarz po zakończonej konsultacji wystawi dalsze zalecenia dotyczące diagnostyki czy postępowania z pacjentem (czas trwania konsultacji: do 30 minut).
Badanie WES COMPLEX: 7-10 tygodni
Badanie WES PREMIUM: 7 tygodni
Badanie WES STANDARD: 10 tygodni
Badanie FRAX: 4 tygodnie
Badanie mikromacierzy: 6 tygodni
- Badanie WES można wykonać z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.
- W przypadku badań wymagających pobrania krwi, należy samodzielnie zorganizować takie pobranie w miejscu zamieszkania. Możemy wysłać zestaw do pobrania krwi oraz niezbędną dokumentację na wskazany zagraniczny adres bez dodatkowych opłat. Krew powinna zostać odesłana do Laboratorium w dniu pobrania, dla bezpieczeństwa pobranie powinno się odbyć w poniedziałek lub wtorek.
SUCHA KROPLA KRWI – tak, ponieważ sucha kropla krwi jest bardzo dobrym nośnikiem DNA. Podczas nawet dalekiej podróży próbka nie traci na jakości. Jeśli jednak podczas analiz okazałoby się, że materiał DNA nie jest wystarczający aby na jego podstawie wydać wynik, oferujemy Państwu ponowne darmowe pobranie próbki.
Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko i są raczej związane z nieprawidłowym pobraniem, aniżeli uszkodzeniem próbki podczas transportu.
WYMAZ Z POLICZKA – tak, ponieważ wymaz z policzka jest bardzo dobrym nośnikiem DNA. Podczas nawet dalekiej podróży (transportem lotniczym) próbka nie traci na jakości. Jeśli jednak podczas analiz okazałoby się, że materiał DNA nie jest wystarczający aby na jego podstawie wydać wynik, oferujemy Państwu ponowne darmowe pobranie próbki.
Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko i są raczej związane z nieprawidłowym pobraniem, aniżeli uszkodzeniem próbki podczas transportu.
PRÓBKA KRWI – tak, jeżeli zostanie dostarczona do Laboratorium w przeciągu 72 godzin. Do momentu wysyłki próbki powinna być ona przechowywana w lodówce.