Jakie zawody można wykonywać z padaczką?
Padaczka jest chorobą, która objawia się napadami padaczkowymi (m.in. u dzieci), z którymi współwystępować mogą np. drgawki. W 60% przypadków jest ona wywołana czynnikami genetycznymi. Szacuje się, że w Polsce około 400 000 osób boryka się z padaczką, czyli epilepsją. Jedynie 40% z nich jest aktywne zawodowo. Dlaczego tylko tyle? Czy nie wszystkie osoby z epilepsją mogą pracować?
Zapraszamy do umówienia się na rozmowę ze specjalistą w sprawie badań genetycznych na padaczkę:
Epilepsja a praca
Wielu pracodawców nie chce w swoich firmach zatrudniać epileptyków. Wynika to z tego, że wiedzą oni zbyt mało o tej chorobie. W niektórych przypadkach ich wiedza jest oparta na nieprawdziwych mitach dotyczących padaczki.
Pracodawcy powinni wiedzieć, że padaczka jest zaburzeniem neurologicznym, które wynika z chwilowej niesprawności mózgu. Objawia się ona napadami padaczkowymi, w trakcie których mogą pojawić się drgawki, utrata przytomności, wyprężenie ciała oraz sinienie skóry. Wynikają one z nadmiernych wyładowań w skupiskach komórek nerwowych. Niektórzy epileptycy mają objawy, które wskazują, że napad padaczkowy się zbliża. Do takich objawów należy m.in. omamy słuchowe, nieprzyjemny zapach lub smak oraz atak lękowy.
Padaczka a praca
Padaczka nie jest chorobą, która wyklucza z życia zawodowego. Istnieją oczywiście obowiązki, których osoby z epilepsją nie powinny wykonywać, ale jest ich niewiele. Bardzo ważne jest, aby przełożony i współpracownicy wiedzieli o chorobie i mogli odpowiednio zareagować w przypadku napadu padaczkowego.
Jak zachować się w przypadku napadu padaczkowego?
Najczęściej napady padaczkowe są dość krótkie – trwają one około 3-4 minuty. W tym czasie musimy zabezpieczyć epileptyka przed urazami czy upadkami, aby nie zrobił sobie większej krzywdy. Należy pamiętać, że nie powinniśmy przy tym podnosić głowy chorego. Bardzo ważne jest także kontrolowanie oddechu i drożności dróg oddechowych epileptyka. Należy rozluźnić choremu ubranie w okolicach szyi np. rozpiąć górne guziki oraz rozpiąć pasek. Z ust powinniśmy wyjąć wszystkie ciała obce np. gumę do żucia czy sztuczną szczękę. Jednak, jeśli szczęka jest zaciśnięta, to nie powinniśmy próbować jej otworzyć. Po napadzie padaczkowym epileptyk powinien odpocząć. Powinniśmy pozostać przy nim do momentu odzyskania przez niego pełnej sprawności. Jeśli pojawiają się kolejne napady, to należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, które udzieli choremu fachowej pomocy.
Jakich zawodów nie powinna wykonywać osoba z padaczką?
Istnieją zawody, w których osoba z padaczką nie powinna pracować. Obowiązki, których epileptyk nie powinien wykonywać to:
- Obowiązki na stanowiskach, na których napad padaczkowy może spowodować zagrożenie zdrowia lub życia innych osób np. kierowca. Jeśli epileptyk nie miał napadu padaczkowego przez 2 lata, bierze regularnie leki i zostało mu przywrócone prawo jazdy, to jest możliwość zatrudnienia na takim stanowisku.
- Obsługa maszyn, którymi można zrobić sobie krzywdę m.in. wiertarki czy szlifierki
- Obowiązki na stanowiskach, na których obowiązki trzeba wykonywać szybko
- Prace na wysokościach
- Obsługa niebezpiecznych i ciężkich przedmiotów
- Praca w przestrzeniach, gdzie dochodzi do nagłych skoków temperatury
- Obowiązki na stanowiskach, w pobliżu miejsc, w których można łatwo się poparzyć np. w pobliżu ognia
- Obowiązki na stanowiskach, na których ma się kontakt z alkoholem
Osoby z tym schorzeniem nie powinny także pracować w godzinach nocnych. Jest to bardzo istotne, ponieważ kluczowe dla leczenia padaczki jest zachowanie prawidłowego rytmu dobowego.
Padaczka a praca przy komputerze
Najważniejsze w przypadku pracy osoby z padaczką są stałe godziny jej wykonywania. Chociaż padaczka nie jest przeciwwskazaniem do pracy fizycznej, to epileptycy często pracują przy komputerze m.in. na stanowisku kasjera, pracownika biurowego, księgowego czy informatyka. Pracują oni również jako nauczyciele, kucharze, mechanicy, pielęgniarze oraz prawnicy. Realnie mogą oni pracować na wielu różnych stanowiskach, na których nie występuje żadne z wyżej wymienionych przeciwwskazań.
Pracownik z padaczką – o co zadbać?
Jeśli w firmie pracuje epileptyk, to każdy pracownik firmy powinien być poinformowany o możliwości wystąpienia ataku padaczkowego. Choroba nie powinna nigdy być ukrywana przed współpracownikami. Kierownictwo firmy powinno także zadbać o to, aby jej pracownicy wiedzieli, czym jest padaczka, z czym się ta choroba wiąże i jak pomóc epileptykowi podczas napadu.
Należy także zadbać o odpowiednie warunki na stanowisku pracy osoby chorej na padaczkę. Bardzo ważne jest zamontowanie klimatyzacji, dzięki której temperatura będzie utrzymywać się w przedziale 18-23 stopni Celsjusza. Stanowisko epileptyka powinno także być wytłumione oraz wyposażone w system oddymiania (usunie on negatywnie wpływające pyły). Stanowisko powinno także być dobrze doświetlone, ale nie w sposób sztuczny, którego zakres wykracza poza normę. Warto również porozmawiać z epileptykiem, czy na jego stanowisku powinny być wdrożone szczególne rozwiązania, ponieważ każdy przypadek padaczki może być inny.
Najczęściej zadawane pytania
On-line, poprzez sklep: wybierz badanie
W przypadku badań wymagających pobrania krwi oddzwonimy do Państwa w celu umówienia dogodnego terminu i miejsca pobrania.
Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę
Oddzwonimy do Państwa w celu potwierdzenia umówienia wizyty.
Telefonicznie: 576 997 525 Rejestracja telefoniczna czynna 7 dni w tygodniu
Pisemnie: biuro@badamydzieci.pl Pisemnie: Facebook MessengerPielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
Możesz też umówić wizytę w placówce medycznej.
Taka konsultacja może zostać przeprowadzona z rodzicami pacjenta, pacjentem lub lekarzem prowadzącym (np. pediatrą, neurologiem).
Wynik będzie zinterpretowany przez lekarza genetyka pediatrę, dzięki czemu pacjent nie będzie mieć wątpliwości co do jego znaczenia. Zostanie także poinformowany jak powinno przebiegać dalsze postępowanie.
Wyniki naszych badań są omawiane (bezpłatnie) przez naszego specjalistę – lekarza genetyka i pediatrę. Dzięki temu mają Państwo pewność, że rezultat badania będzie dla Państwa zrozumiały (czas trwania konsultacji: do 30 minut).
Po przeprowadzonej konsultacji lekarz wystawi pisemne zalecenia dotyczące dalszego postępowania.
Dodatkowo warto wiedzieć, że badania w poradni metaboliczne bardzo często są badaniami biochemicznymi, a nie genetycznymi. Aby dostać pewną diagnozę choroby metabolicznej niezbędne jest, żeby pacjent miał wykrytą mutację w genie, która odpowiada za daną chorobę.
Nie można więc wykluczyć genetycznego podłoża objawów tylko na podstawie faktu, że do tej pory ta choroba nie objawiała się w rodzinie. Nie wyklucza to też ryzyka, ze wadliwe geny zostaną przekazane kolejnemu pokoleniu.
Najszerszym badaniem w tym kierunku jest badanie WES (całego egzomu) i to właśnie ono może być w takiej sytuacji badaniem rozstrzygającym. Wszystkie geny, które mogą przyczyniać się do występowania padaczki sprawdzane są w badaniu WES.
Będzie wiadomo jakie parametry z krwi pacjent powinien mieć regularnie sprawdzane, a także jakie badania obrazowe powinny zostać wykonane (dotyczące różnych narządów, które mogą być zagrożone w przebiegu wykrytego schorzenia genetycznego). Specjalista będzie mógł wdrożyć ukierunkowane leczenie i postępowanie.
Będzie można lepiej przewidzieć postęp lub zahamowanie choroby.
- WES COMPLEX – sucha kropla krwi
- WES PREMIUM – sucha kropla krwi, krew żylna
- WES STANDARD – sucha kropla krwi, krew żylna, wymaz z policzka
- BADANIE FRAX – krew żylna
- BADANIE MIKROMACIERZY – krew żylna
Dotyczy to zarówno próbki krwi, suchej kropli krwi jak i wymazu z policzka.
Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.
Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka). Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia. Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Pobranie suchej kropli krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać siniak.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Wyniki naszych badań są omawiane (bezpłatnie) przez naszego specjalistę – lekarza genetyka i pediatrę. Dzięki temu mają Państwo pewność, że rezultat badania będzie dla Państwa zrozumiały. Dodatkowo lekarz po zakończonej konsultacji wystawi dalsze zalecenia dotyczące diagnostyki czy postępowania z pacjentem (czas trwania konsultacji: do 30 minut).
Badanie WES COMPLEX: 7-10 tygodni
Badanie WES PREMIUM: 7 tygodni
Badanie WES STANDARD: 10 tygodni
Badanie FRAX: 4 tygodnie
Badanie mikromacierzy: 6 tygodni
- Badanie WES można wykonać z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.
- W przypadku badań wymagających pobrania krwi, należy samodzielnie zorganizować takie pobranie w miejscu zamieszkania. Możemy wysłać zestaw do pobrania krwi oraz niezbędną dokumentację na wskazany zagraniczny adres bez dodatkowych opłat. Krew powinna zostać odesłana do Laboratorium w dniu pobrania, dla bezpieczeństwa pobranie powinno się odbyć w poniedziałek lub wtorek.
SUCHA KROPLA KRWI – tak, ponieważ sucha kropla krwi jest bardzo dobrym nośnikiem DNA. Podczas nawet dalekiej podróży próbka nie traci na jakości. Jeśli jednak podczas analiz okazałoby się, że materiał DNA nie jest wystarczający aby na jego podstawie wydać wynik, oferujemy Państwu ponowne darmowe pobranie próbki.
Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko i są raczej związane z nieprawidłowym pobraniem, aniżeli uszkodzeniem próbki podczas transportu.
WYMAZ Z POLICZKA – tak, ponieważ wymaz z policzka jest bardzo dobrym nośnikiem DNA. Podczas nawet dalekiej podróży (transportem lotniczym) próbka nie traci na jakości. Jeśli jednak podczas analiz okazałoby się, że materiał DNA nie jest wystarczający aby na jego podstawie wydać wynik, oferujemy Państwu ponowne darmowe pobranie próbki.
Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko i są raczej związane z nieprawidłowym pobraniem, aniżeli uszkodzeniem próbki podczas transportu.
PRÓBKA KRWI – tak, jeżeli zostanie dostarczona do Laboratorium w przeciągu 72 godzin. Do momentu wysyłki próbki powinna być ona przechowywana w lodówce.
WES COMPLEX – 5297zł
WES PREMIUM – 6297zł
WES STANDARD – 5997zł
BADANIE MIKROMACIERZY – 2600zł
BADANIE FRAX – 347zł
Jeśli szukasz badań na padaczkę, skontaktuj się z konsultantem:
Przeczytaj także:
- Przyczyny padaczki u dzieci – jakie mogą być ?
- Padaczka genetyczna u dzieci – kiedy geny powodują napady ?
- Diagnoza genetyczna – może uratować życie dziecka
- Badanie WES – jak łatwo je wykonać?
- Badanie FRAX
- Mikromacierze badanie