Badania genetyczne wykrywające padaczkę – jakie warto wykonać?

Padaczka - jakie badania warto wykonać, badania genetyczne, ile kosztująPadaczka to choroba neurologiczna, do której mogą przyczynić się nieprawidłowości w genach. Może występować równolegle z innymi schorzeniami, dlatego jej diagnostyka nie zawsze jest prosta. Jedyną pewną metodą na określenie, czy padaczka u dziecka ma związek z genami jest wykonanie specjalistycznych badań genetycznych dziecka. Geny nie zmieniają się przez całe życie, dlatego też wynik nie ma żadnego „terminu ważności”.

Padaczka – jakie badania warto wykonać?
Padaczka – badania genetyczne
Padaczka – badania – w jakim wieku wykonać?
Padaczka – badania – ile kosztują?

Padaczka – jakie badania warto wykonać?

Padaczka badania – jakie wykonać? Przed takim dylematem stoi wiele osób, szczególnie rodziców dzieci, u których podejrzewa się epilepsję. Genetyczne badania na padaczkę to panel obejmujący analizę genów metodą NGS, a także najszersze z dostępnych na rynku, badanie WES. Warto przemyśleć wybór konkretnej analizy, szczególnie że uzyskany wynik może się jeszcze w życiu przydać.

Padaczka – badania genetyczne

Badania genetyczne na padaczkę pozwalają określić, czy u danego pacjenta występują zmiany w obrębie genów, mogące powodować epilepsję. Choroba często wiąże się z niejednoznacznymi objawami padaczki u dziecka, dlatego też jej diagnostyka nie należy do łatwych. Badanie DNA to jedyna pewna metoda na sprawdzenie zdrowia, którego nie widać gołym okiem.

Padaczka – badania – w jakim wieku wykonać?

Badania na padaczkę to szeroka oferta skierowana do osób w każdym wieku – analizę DNA można wykonać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Wiek pacjenta nie ma żadnego znaczenia, procedury badania wyglądają tak samo. Największą ilość badań wykonuje się jednak u dzieci, u których występują niepokojące objawy.

Padaczka – badania – ile kosztują?

Badania genetyczne na padaczkę nie należą do najtańszych, jednak są ważne przez całe życie. Wybierając panel 401 genów metodą NGS, należy liczyć się z kosztem około 4500 złotych. Niektóre laboratoria posiadają w swojej ofercie również analizy o mniejszym zakresie, np. 280 genów, za którą należy zapłacić około 3400 złotych. Badanie WES jest najdroższe, ale jednocześnie zawiera najszerszy zakres analizy – cena badania WES kształtuje się na poziomie 5500-7000 w zależności od laboratorium.