Nadwrażliwość na dźwięki – co to takiego? Jak pomóc dziecku?

Nadwrażliwość na hałas to problem, który dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Stan ten objawia się podwyższoną wrażliwością na dźwięki, które u normalnie słyszących osób nie wywołują negatywnych reakcji. Co robić, gdy u dziecka wystąpiła nadwrażliwość na dźwięki? Jak dobrać odpowiednią terapię? Podpowiadamy.

Nadwrażliwość na dźwięki – co to takiego?

Nadwrażliwość na dźwięki (inaczej nadwrażliwość słuchowa) to podwyższona wrażliwość na dźwięki. Odgłosy, które nie wywołują negatywnych reakcji u normalnie słyszących osób, u osoby z nadwrażliwością na hałas mogą powodować nieprzyjemne odczucia, czasem nawet graniczące z bólem.

Nadwrażliwość na dźwięki u dzieci może być związana z brakiem odruchu z mięśnia strzemiączkowego – wtedy mowa o nadwrażliwości obwodowej. W wyniku zaburzeń zawodzi mechanizm, który chroni ucho wewnętrzne przed hałasem i do ślimaka  dociera więcej fal akustycznych.

Nadwrażliwość na hałas może być również konsekwencją uszkodzenia ślimaka – wtedy mowa o nadwrażliwości obwodowo-centralnej. Wyróżnia się również nadwrażliwość na dźwięki centralną, związana z zaburzeniami poziomu serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym.

Nadwrażliwość na hałas – objawy

Nadwrażliwość na dźwięki

Nadwrażliwość na hałas przejawia się poprzez uczucie dyskomfortu, a nawet bólu podczas odbierania zbyt dużego natężenia dźwięków. Osoby z nadwrażliwością na dźwięki unikają głośnych miejsc, zasłaniają uszy rękami, gdy jest hałas, a nawet reagują nerwowo na dźwięki, które innym wydają się ciche. Nadwrażliwość na dźwięki może się przyczynić do wystąpienia u nich ataków złości, może również wywołać problemy z koncentracją, nadmierne pobudzenie oraz wpłynąć na trudności w zasypianiu.

Nadwrażliwość na dźwięki u dzieci można poznać po tym, że maluch:

  • często krzyczy, próbując zagłuszyć nieprzyjemne dźwięki;
  • denerwuje się w głośnych miejscach;
  • ma problemy ze skupieniem uwagi;
  • niechętnie uczęszcza na zajęcia grupowe;
  • nie chce się bawić zabawkami, które wydają dźwięki;
  • reaguje na niektóre dźwięki, zasłaniając uszy dłońmi;
  • reaguje nerwowo na dźwięki sprzętów domowych, np. odkurzacza;
  • słyszy echo tam, gdzie go nie ma.

Nadwrażliwość na dźwięki u dzieci – przyczyny

Nadwrażliwość na dźwięki

Nadwrażliwość na dźwięki u dzieci najczęściej wynika z zaburzeń w ośrodkach słuchowych mózgu, które odpowiadają za odbiór dźwięków. Problemy z wrażliwością narządu słuchu mogą być powiązane także z urazami głowy oraz chorobami takimi jak borelioza, astma, nerwica, wirusowe infekcje ucha wewnętrznego czy też depresja [1].

Nadwrażliwość na dźwięki u dzieci autystycznych

Nadwrażliwość na dźwięki często współtowarzyszy objawom ze spektrum autyzmu [2] [3]. Dzieci autystyczne przejawiają bowiem liczne zaburzenia w odbiorze i przetwarzaniu bodźców zmysłowych płynących z otoczenia. Przeładowanie systemu nerwowego bodźcami słuchowymi objawia się poprzez:

  • częste zatykanie uszu rękami;
  • niechęć do wychodzenia z domu;
  • uciekanie od hałasów i niespodziewanych dźwięków;
  • strach przed burzą;
  • trudności z zasypianiem;
  • zachowania awersyjne podczas mycia uszu.

Nadwrażliwość na dźwięki – co robić?

Nadwrażliwość na dźwięki

Rodzice dziecka z nadwrażliwością na dźwięki powinno go chronić przed odgłosami, których maluch nie toleruje. Zalecane jest, aby unikać hałasu w domu, a także nie chodzić z dzieckiem w głośne miejsca (np. na festiwale muzyczne). Warto także kupić specjalne słuchawki wygłuszające i przyzwyczajać do nich pociechę. Tymczasem nauczyciele powinni zadbać o to, aby dziecko z nadwrażliwością na hałas spędzało przerwy w szkole w sali lekcyjnej. Dzięki temu będzie ono mniej pobudzone i bardziej skupione na lekcjach.

Terapia nadwrażliwości na dźwięki ma charakter indywidualny i zależy od wielu czynników. Metodę leczenia dobiera się pod kątem wieku dziecka, jego cech charakteru, potrzeb, a także tego, jakie rodzaje dźwięków są dla niego uciążliwe.

Popularne metody leczenia nadwrażliwości na hałas to:

  • TRT (Tinnitus Retraining Therapy) – odczulanie na dźwięki za pomocą generatorów szumu szerokopasmowego;
  • stymulacja układu przedsionkowego poprzez zabawy ruchowe;
  • terapia Johansena IAS, czyli poprawa uwagi słuchowej poprzez odtwarzanie muzyki stymulującej ośrodki słuchowe w mózgu.

Im szybciej zostanie wdrożona odpowiednia terapia, tym bardziej komfortowo będzie się czuć dziecko w środowisku pełnym dźwięków.

Nadwrażliwość na hałas – badania genetyczne mogą pomóc dziecku

Nadwrażliwość na dźwięki

Odpowiednią terapię nadwrażliwości na dźwięki u dziecka można rozpocząć jedynie po jej wczesnym zdiagnozowaniu. Dlatego też, jeśli rodzice zaobserwują u malucha niepokojące objawy, nie powinni ich bagatelizować, tylko od razu zareagować i skonsultować je ze specjalistą. Gdy u dziecka zaszło podejrzenie autyzmu, warto poszukać przyczyny zaburzeń w genach – przeprowadzenie badania genetycznego dziecka da lekarzom pewną wiedzę na temat tego, z czego wynikają problemy dziecka.

Przyczyny nadwrażliwości na dźwięki u dzieci można poznać, wykonując badania genetyczne w kierunku autyzmu. Naukowcom udało się zidentyfikować geny, które są odpowiedzialne za choroby takie jak zespół Retta, zespół DiGeorge`a, zespół Williamsa i Beurena, zespół Cri Du Chat oraz wiele innych schorzeń dających objawy ze spektrum autyzmu. Można je wykryć w genomie za pomocą badania WES. Test DNA daje szansę na wprowadzenie specjalistycznego leczenia objawowego oraz wdrożenie terapii, która poprawi funkcjonowanie dziecka.

Badanie WES sprawdza wszystkie geny (około 23 000) pod kątem niepokojących objawów. Jego wynik jest konsultowany z lekarzem specjalistą genetykiem, dzięki czemu rodzice zyskują pewność co do interpretacji rezultatu. Dzięki konsultacji można zaoszczędzić cenny czas oraz dowiedzieć się, jak dalej postępować z dzieckiem, by mu pomóc.

W Polsce jest dostępna także rozszerzona wersja badania WES – WES PREMIUM. To test, który ma jeszcze szerszy zakres, ponieważ sprawdza nie tylko eksony, ale także wszystkie znane części intronów w genach. Badanie WES Premium to najbardziej precyzyjne badanie genetyczne dostępne na rynku, test DNA daje największą szansę na odkrycie przyczyny problemów zdrowotnych i wprowadzenie w krótkim czasie szybkiego leczenia.

  WARTO WIEDZIEĆ: niektóre leki nie mogą być podawane bez wcześniejszego wykonania badania genetycznego określającego wrażliwość organizmu na ich substancje czynne. Test WES PREMIUM pozwala sprawdzić, czy dany lek jest bezpieczny dla dziecka oraz jaką dawkę podać, aby leczenie było skuteczne.


👉 Jak można zamówić badanie WES?

On-line, poprzez sklep: wybierz badanie 

W przypadku badań wymagających pobrania krwi oddzwonimy do Państwa w celu umówienia dogodnego terminu i miejsca pobrania.

 Telefonicznie: 576 997 525 Rejestracja telefoniczna czynna 7 dni w tygodniu

Pisemnie: biuro@badamydzieci.pl

Pisemnie:   Facebook Messenger

Często zadawane pytania

Co jeżeli wynik badania genetycznego pokaże gen choroby wrodzonej?

W takiej sytuacji, podczas konsultacji genetycznej, która odbywa się po wydaniu wyniku badania (zawarta jest w cenie) Lekarz Genetyk wskaże dalsze kroki postępowania.

Dzięki szybkiemu wykryciu choroby, która ma negatywny wpływ na organizm dziecka, w większości przypadków można dziecku skutecznie pomóc, wprowadzając indywidualnie dopasowaną terapię. W niektórych przypadkach terapia ta polega np. na wprowadzeniu odpowiedniej diety lub suplementacji.

Co jeżeli wynik badania genetycznego nie pokaże genu choroby wrodzonej?

Jest to bardzo dobra i cenna informacja! Oznacza to wykluczenie badanych chorób wrodzonych. Taka informacja pokazuje np. że dziecko może być bezpiecznie szczepione, a także, że w przyszłości nie rozwinie się u niego żadna choroba, która została sprawdzona.

Jak długo muszę czekać na wynik badania?

Wynik badania WES PROFILAKTYKA otrzymasz w czasie 7 tygodni.

Wynik badania WES COMPLEX otrzymasz w czasie 7-10 tygodni, wynik testu WES STANDARD otrzymujesz w 10 tygodni, wynik badania WES PREMIUM otrzymasz w czasie 7 tygodni. Od razu po otrzymaniu wyniku, umawiamy Cię na telefoniczną konsultacją z lekarzem genetykiem.

Moje dziecko miało wykonywane badania przesiewowe na NFZ, które nie wykazały nic niepokojącego czy jest sens je rozszerzać?

Tak, gdyż badanie przesiewowe (NFZ) wykrywa  29 chorób, a test WES kilkaset tego typu chorób! Poza tym badanie przesiewowe jest badaniem biochemicznym (sprawdza zawartość danej substancji w krwi) i może czasami dawać wynik fałszywie negatywny.

Badanie biochemiczne nie mówi nic o przyczynie choroby, gdyż sprawdza tylko jeden z objawów choroby. Test WES jest badaniem genetycznym, które sprawdza występowanie choroby na poziomie genów i dają jednoznaczną odpowiedź. Dlatego jeśli rodzic ma taką możliwość – warto wykonać dodatkowo badanie genetyczne o szerokim zakresie.

Gdzie można wykonać badanie WES?

W DOMU:

  • Próbkę do badania (krew żylną, suchą kroplę krwi lub wymaz z policzka) może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta.
  • Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
  • W przypadku WYMAZU Z POLICZKA oraz SUCHEJ KROPLI KRWI próbką można pobrać samodzielnie, bez pomocy personelu medycznego.

W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

  • Współpracujemy z ponad 300 placówkami medycznymi na terenie całek Polski, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Co w sytuacji jeżeli pobrana próbka nie będzie się nadawać do analizy?
W rzadkich przypadkach może być konieczne ponowne pobranie próbki do badania, np. na skutek uszkodzenia mechanicznego, niewystarczającej jakości materiału, zanieczyszczenia materiału, problemów technicznych itp. W takiej sytuacji organizujemy ponowne pobranie bez dodatkowych opłat.

Dotyczy to zarówno próbki krwi, wymazu z policzka i suchej kropli krwi.

Jak należy przygotować pacjenta do pobrania krwi?
Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo, natomiast wskazane jest, aby na kilka godzin przed pobraniem pacjent dużo pił i był nawodniony.

Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.

Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka).  Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia.  Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.

Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków.  Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i  przyjazny dla małego pacjenta.  Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

Jak otrzymam wynik badania WES?
Po pobraniu próbki do badania, Pacjent otrzyma dostęp do Panelu Klienta on-line.  Wynik zostanie opublikowany w Panelu Klienta w wersji PDF (taki wynik jest w pełni wartościowy, ponieważ zawiera podpis elektroniczny).  O terminie publikacji wyniku Pacjent zostanie poinformowany SMSem. Dzięki Panelowi, zarówno dane osobowe pacjenta jak i wyniki badań są odpowiednio zabezpieczone.
Kiedy odbędzie się konsultacja wyniku z lekarzem?

Terminy oczekiwania na konsultacje z naszymi lekarzami genetykami to od kilku dni do dwóch tygodni.

Termin konsultacji można wybrać samodzielnie korzystając z dostępu do Panelu Klienta.

Czy jest możliwość płatności ratalnej?
Tak – wystarczy się z nami skontaktować, a wyjaśnimy jak uzyskać możliwość płatności ratalnej.

Istnieje również możliwość płatności odroczonej do 54 dni – PayPo.

Mieszkam za granicą, jak mogę wykonać badanie WES?

Badania WES PROFILAKTYKA, WES COMPLEX, WES PREMIUM oraz WES STANDARD wykonuje się z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.

Czy choroby genetyczne zawsze są dziedziczone po rodzicach?

Nie. Wiele chorób genetycznych powstaje 'spontanicznie’ – podczas podziałów komórek zarodka po zapłodnieniu. Na ich powstanie nie można mieć wpływu – jest to sytuacja zupełnie losowa.

Aby zachorować na większość chorób dziedzicznych dziecko musi odziedziczyć 'komplet’ wadliwych genów – od mamy i taty. W przypadku niektórych chorób wystarczy wadliwa kopia genu tylko jednego rodzica. Rodzice jednak nie muszą wiedzieć, że są 'nosicielami’ – mogą być zupełnie zdrowi. Jest to więc również kwestia losowa – nie wolno obwiniać się za chorobę dziecka, na którą nie miało się żadnego wpływu.


Zobacz też:

💙Badanie WES cena

💙Badanie eksomu

💙Badanie FRAX

💙Badanie NGS cena


Źródła:

  1. https://www.researchgate.net/publication/11989158_Hyperacusis_Review_and_Clinical_Guidelines
  2. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1088357610364530
  3. Delacato C.H., Dziwne, niepojęte. Autystyczne dziecko. Warszawa: Fundacja Synapsis, 1999.