Czym charakteryzuje się badanie WES COMPLEX?

Czym różni się badanie WES COMPLEX od badania WESBadanie WES COMPLEX to jedyna dostępna na rynku analiza multiomiczna – obejmuje właściwie dwa badania. Podczas jednej procedury wykonywane jest badanie WES oraz kariotyp molekularny. Diagnostyka może zostać poszerzona również o badanie biochemiczne, które jest wykonywane, jeśli wynik wskaże na nieprawidłowości. Warto pamiętać, że badanie WES COMPLEX poddaje analizie 23 000 genów!

Czym różni się badanie WES COMPLEX od badania WES?
Czy badanie WES COMPLEX może zdiagnozować choroby genetyczne?
Jakie są korzyści z wykonania badania WES COMPLEX?
Ile kosztuje badanie WES COMPLEX, jaka jest próbka do badania?

Czym różni się badanie WES COMPLEX od badania WES?

Badanie WES COMPLEX to badanie WES + kariotyp molekularny. Dzięki wykonaniu analizy zwiększa się możliwość postawienia trafnej diagnozy bez wielu żmudnych i czasochłonnych badań. Nie ma konieczności wykonywania tych badan oddzielnie, co przynosi ogromną korzyść dla pacjenta i pozwala na obniżenie poziomu stresu związanego z wizytą w laboratorium i pobieraniem próbek.

Czy badanie WES COMPLEX może zdiagnozować choroby genetyczne?

Badanie WES COMPLEX jest przeznaczone do diagnostyki chorób genetycznych. Może być wykonywane przesiewowo lub dla potwierdzenia/wykluczenia diagnozy ostawionej na podstawie innych badań. Analizę wykorzystuje się w diagnostyce dzieci i dorosłych, u których występują objawy mogące wskazywać na nieprawidłowości genetyczne. Panelowe badania metaboliczne u dzieci, czy inne podobne analizy nie wykazują tak wysokiej skuteczności, co badanie genetyczne WES.

Jakie są korzyści z wykonania badania WES COMPLEX?

Badanie WES COMPLEX to najszersze badanie – nie może zostać zastąpione inną analizą. Wynik badania WES jest ważny przez całe życie, przez co może być wielokrotnie wykorzystywany. Wykonanie badania u dziecka, osoby dorosłej pozwala na oszczędzenie czasu, pieniędzy i nerwów, a dodatkowo w cenie analizy zawarta jest możliwość konsultacji wyniku z lekarzem genetykiem.

Ile kosztuje badanie WES COMPLEX, jaka jest próbka do badania?

Badanie WES COMPLEX może kosztować 5300-6000 złotych w zależności od wybranego laboratorium. Badanie jest bezbolesne, wymaga pozyskania od pacjenta tzw. suchej kropli krwi. Wystarczy niewielkie nakłucie palca czy stopy, by pozyskać materiał do wykonania badania.