Jaki prezent wybrać dla dziecka z autyzmem?

Prezent dla każdego dziecka może być nie lada zagwozdką, a co dopiero prezent dla dziecka, które boryka się z objawami ze spektrum autyzmu. Najlepszym wyborem będą zabawki, ale jest ich tak sporo, że wybór jest dość trudny nawet przy zdrowym dziecku. Pozornie zabawki dla dzieci autystycznych niczym się nie różnią, ale trzeba mieć na uwadze, że ich rozwój przebiega zupełnie inaczej niż zdrowych dzieci. Dzieci ze spektrum autyzmu wymagają niestandardowego podejścia, więc ich zabawki również muszą być niestandardowe. Wybierając na prezent dla dziecka z autyzmem zabawkę, pamiętaj, że powinna ona umożliwić dziecku rozwój nowych umiejętności i powinna być pomocna w poznawaniu świata. Mimo to głównym jej celem powinno być dostarczenie maluchowi przyjemności. Jaką zabawkę wybrać więc na prezent dla dziecka z autyzmem? A jakiej na pewno nie wybierać? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Jakie funkcje powinna mieć zabawka dla dziecka autystycznego?

zabawka dla dziecka autystycznegoZabawki dzieci autystycznych, jak i dzieci zdrowych, powinny wspomagać ich rozwój. Ważne jest, aby prezent w postaci zabawki miał funkcję terapeutyczną i edukacyjną, co pozwoli dziecku ćwiczyć obecne i zdobywać nowe umiejętności. Zabawki z tymi funkcjami stymulują również zdolności motoryczne, koncentrację oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Dobre dla rozwoju dziecka z zaburzeniami rozwojowymi są również zabawki, które symulują sytuacje z dnia codziennego np. różne obowiązki domowe. Jeśli chcemy jako prezent dla dziecka z autyzmem kupić zabawkę, to musimy pamiętać, że musi ona wspierać dziecko na wielu płaszczyznach- dostarczać mu rozrywki i przyjemności, uczyć je zabawy oraz pobudzać jego zmysły. Nie powinny one jednak dostarczać dziecku zbyt wielu bodźców jednocześnie. Zabawki dla dzieci autystycznych powinny również zachęcać do interakcji z najbliższymi osobami, aby kontakty międzyludzkie nie były zbyt dużym problemem. 

Jaką zabawkę więc wybrać na prezent?

Dzieci bardzo się od siebie różnią – każde z nich ma inny gust. Nie istnieje więc zabawka, która podobałaby się każdemu maluchowi. Bardzo ważne przy kupowaniu zabawki na prezent dla dziecka autystycznego jest zwrócenie uwagi na jego preferencje. Przed zakupem warto więc poobserwować dziecko- zauważyć, jakie lubi faktury, kolory, czy woli bardziej miękkie, czy twarde zabawki, czy lubi błyskotki. Wszystkie te cechy są bardzo ważne, ale oprócz nich warto również zwrócić uwagę na to, co dziecko lubi robić. Jeśli dziecko lubi tańczyć, to grający miś będzie świetnym wyborem, a dla innego dziecka może on być kompletnie nietrafiony. Grzechotka może być genialnym rozwiązaniem dla dziecka, które lubi klaskać, a dla takiego, które lubi się tulić dobry będzie zwykły pluszowy miś. Jeśli nie mamy możliwości obserwacji, to warto podpytać o to wszystko rodziców dziecka. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czy zabawka jest bezpieczna. Zabawki np. z ostrymi krawędziami powinny zostać odrzucone na starcie. Dziecko autystyczne może bardzo szybko zrobić sobie taką zabawką krzywdę. Najważniejsze jest, aby prezent w formie zabawki budził ciekawość dziecka, ale nie przytłaczał go zbyt dużą ilością bodźców.

Jakich prezentów na pewno unikać?

Na pewno należy unikać zabawek, które będą stymulować zbyt wiele zmysłów autystyka. Dziecko będzie wtedy przeciążone. Zmysły oczywiście powinno się stymulować, ale nie przesadnie. Dla dzieci najbardziej wrażliwych zbyt obciążająca może być stymulacja więcej niż 1 zmysłu. Odpadają na starcie zabawki, które mają zbyt dużo tekstur, są bardzo kolorowe, grają i jeszcze się błyszczą. Taką ilością bodźców przeciążone będzie nawet zdrowe dziecko. Pamiętajmy, że nadmiar jest niewskazany. W końcu prezent ma cieszyć, a nie przeciążać malucha. 

Przykłady prezentów dla dzieci z autyzmem

zabawka dla dziecka autystycznego

Zabawki są bardzo różnorodne. Ciężko zdecydować się na jedną z nich. Szczególne trudności w wybraniu zabawki pojawiają się, gdy musi ona spełniać tak wiele funkcji, a autystyk tych wszystkich funkcji potrzebuje. Wyróżnia się 3 główne grupy zabawek dla dzieci autystycznych:

  • zabawki stymulacyjne – zabawki te mają nienadmiernie pobudzić zmysły dziecka poprzez dostarczenie mu bodźców. Należy tutaj uważać, żeby tych bodźców nie było zbyt wiele. Niektóre zabawki wspierają terapię jeśli dziecko cierpi z powodu zaburzeń napięcia mięśniowego. Warto też zwracać uwagę, jaką stymulację dziecko lubi, a jaką nie. Autystyk może np. lubić, gdy zabawka jest bardzo kolorowa, ale nie lubić wydawania przez nią dźwięków.
  • Zabawki, które wspierają rozumienie mowy, mówienie (ponieważ dużo dzieci z autyzmem nie mówi), motorykę małą, spostrzeganie oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Jeśli wybieramy te zabawki, to warto pamiętać, aby ktoś bawił się nimi z dzieckiem. Wtedy dziecko zobaczy, jak poprawnie się nimi bawić oraz najlepiej się rozwinie.
  • zabawki rozwijające zainteresowania dziecka – takie zabawki to np. lalki, samochody, misie, traktory, pociągi, zwierzątka. Przy tych zabawkach również bardzo łatwo o dostarczenie zbyt dużej ilości bodźców dziecku. Często są spotykane np. bardzo kolorowe, świecące misie, które śpiewają. Taki miś dla dziecka autystycznego to będzie zbyt wiele. Jeśli na prezent rozsądnie wybierzemy taką zabawkę, to zwiększymy motywację dziecka oraz pozytywnie wpłyniemy na jego rozwój.

zabawka dla dziecka autystycznego

Na prezent dla dziecka z autyzmem świetne będą także zabawki sensoryczne (wskazane również przy zaburzeniach integracji sensorycznej) np. zabawkowe instrumenty muzyczne, piłki czy grzechotki z wypustkami, różne układanki, puzzle, maty z różnymi teksturami, książeczki czy różnego typu gniotki. We wzmacnianiu umiejętności społecznych oraz emocjonalnych pomocne będą książki, karty, gry planszowe, układanki, klocki, piłki, pluszowe misie, lalki, domki dla lalek czy zabawki, które odwzorowują codzienne obowiązki np. kuchnie. W rozwoju języka i mowy pomogą książeczki, puzzle, zabawkowe telefony, zwierzątka, lustra, bańki mydlane, kredki, kolorowanki oraz teatrzyk z marionetkami. Jeśli chcemy wspomóc rozwój ruchowy dziecka, to wybierzmy huśtawki, trampoliny, równoważnie, piłki, rowerki, hulajnogi czy innego typu jeździki np. traktorki na pedały czy gokardy. 

Czy prezent dla dziecka z zespołem Aspargera ma spełniać takie funkcje, jak w przypadku dziecka z autyzmem?

zabawka dla dziecka autystycznegoJeśli chcemy na prezent dla dziecka z zespołem Aspargera kupić zabawkę, to musimy pamiętać, że powinna ona wspierać dziecko w utrwalaniu i nabywaniu umiejętności. Powinny one spełniać funkcję terapeutyczną oraz edukacyjną. Zabawki dla dzieci z zespołem Aspargera mają więc takie same zadania jak zabawki dla dzieci z autyzmem. Pamiętajmy, że dziecko z zespołem Aspargera odbiera wszystko dużo bardziej intensywnie – widzi, słyszy i czuje inaczej niż zdrowe dziecko. Bardzo łatwo jest więc dostarczyć mu zbyt wiele bodźców. Do tego dochodzą problemy w komunikacji, trudności w zrozumieniu żartów i sarkazmu oraz pojęć abstrakcyjnych. Dziecko z zespołem Aspargera często zachowuje się nieodpowiednio do sytuacji. Może ono również rozwijać się wolniej niż zdrowe dziecko, więc strasznie istotne jest, aby zabawki wspierały rozwój na wielu płaszczyznach. Kupując zabawkę na prezent dla dziecka z zespołem Aspargera, pamiętajmy, że powinny one również wspierać rozwój integracji, umiejętności komunikacyjnych oraz społeczno-emocjonalnych.

Często zadawane pytania

Co jeżeli wynik badania genetycznego pokaże gen choroby wrodzonej?

W takiej sytuacji, podczas konsultacji genetycznej, która odbywa się po wydaniu wyniku badania (zawarta jest w cenie) Lekarz Genetyk wskaże dalsze kroki postępowania.

Dzięki szybkiemu wykryciu choroby, która ma negatywny wpływ na organizm dziecka, w większości przypadków można dziecku skutecznie pomóc, wprowadzając indywidualnie dopasowaną terapię. W niektórych przypadkach terapia ta polega np. na wprowadzeniu odpowiedniej diety lub suplementacji.

Co jeżeli wynik badania genetycznego nie pokaże genu choroby wrodzonej?

Jest to bardzo dobra i cenna informacja! Oznacza to wykluczenie badanych chorób wrodzonych. Taka informacja pokazuje np. że dziecko może być bezpiecznie szczepione, a także, że w przyszłości nie rozwinie się u niego żadna choroba, która została sprawdzona.

Jak długo muszę czekać na wynik badania?

Wynik badania WES PROFILAKTYKA otrzymasz w czasie 7 tygodni.

Wynik badania WES COMPLEX otrzymasz w czasie 7-10 tygodni, wynik testu WES STANDARD otrzymujesz w 10 tygodni, wynik badania WES PREMIUM otrzymasz w czasie 7 tygodni. Od razu po otrzymaniu wyniku, umawiamy Cię na telefoniczną konsultacją z lekarzem genetykiem.

Moje dziecko miało wykonywane badania przesiewowe na NFZ, które nie wykazały nic niepokojącego czy jest sens je rozszerzać?

Tak, gdyż badanie przesiewowe (NFZ) wykrywa  29 chorób, a test WES kilkaset tego typu chorób! Poza tym badanie przesiewowe jest badaniem biochemicznym (sprawdza zawartość danej substancji w krwi) i może czasami dawać wynik fałszywie negatywny.

Badanie biochemiczne nie mówi nic o przyczynie choroby, gdyż sprawdza tylko jeden z objawów choroby. Test WES jest badaniem genetycznym, które sprawdza występowanie choroby na poziomie genów i dają jednoznaczną odpowiedź. Dlatego jeśli rodzic ma taką możliwość – warto wykonać dodatkowo badanie genetyczne o szerokim zakresie.

Gdzie można wykonać badanie WES?

W DOMU:

  • Próbkę do badania (krew żylną, suchą kroplę krwi lub wymaz z policzka) może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta.
  • Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
  • W przypadku WYMAZU Z POLICZKA oraz SUCHEJ KROPLI KRWI próbką można pobrać samodzielnie, bez pomocy personelu medycznego.

W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

  • Współpracujemy z ponad 300 placówkami medycznymi na terenie całek Polski, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Co w sytuacji jeżeli pobrana próbka nie będzie się nadawać do analizy?
W rzadkich przypadkach może być konieczne ponowne pobranie próbki do badania, np. na skutek uszkodzenia mechanicznego, niewystarczającej jakości materiału, zanieczyszczenia materiału, problemów technicznych itp. W takiej sytuacji organizujemy ponowne pobranie bez dodatkowych opłat.

Dotyczy to zarówno próbki krwi, wymazu z policzka i suchej kropli krwi.

Jak należy przygotować pacjenta do pobrania krwi?
Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo, natomiast wskazane jest, aby na kilka godzin przed pobraniem pacjent dużo pił i był nawodniony.

Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.

Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka).  Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia.  Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.

Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków.  Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i  przyjazny dla małego pacjenta.  Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

Jak otrzymam wynik badania WES?
Po pobraniu próbki do badania, Pacjent otrzyma dostęp do Panelu Klienta on-line.  Wynik zostanie opublikowany w Panelu Klienta w wersji PDF (taki wynik jest w pełni wartościowy, ponieważ zawiera podpis elektroniczny).  O terminie publikacji wyniku Pacjent zostanie poinformowany SMSem. Dzięki Panelowi, zarówno dane osobowe pacjenta jak i wyniki badań są odpowiednio zabezpieczone.
Kiedy odbędzie się konsultacja wyniku z lekarzem?

Terminy oczekiwania na konsultacje z naszymi lekarzami genetykami to od kilku dni do dwóch tygodni.

Termin konsultacji można wybrać samodzielnie korzystając z dostępu do Panelu Klienta.

Czy jest możliwość płatności ratalnej?
Tak – wystarczy się z nami skontaktować, a wyjaśnimy jak uzyskać możliwość płatności ratalnej.

Istnieje również możliwość płatności odroczonej do 54 dni – PayPo.

Mieszkam za granicą, jak mogę wykonać badanie WES?

Badania WES PROFILAKTYKA, WES COMPLEX, WES PREMIUM oraz WES STANDARD wykonuje się z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.

Czy choroby genetyczne zawsze są dziedziczone po rodzicach?

Nie. Wiele chorób genetycznych powstaje 'spontanicznie’ – podczas podziałów komórek zarodka po zapłodnieniu. Na ich powstanie nie można mieć wpływu – jest to sytuacja zupełnie losowa.

Aby zachorować na większość chorób dziedzicznych dziecko musi odziedziczyć 'komplet’ wadliwych genów – od mamy i taty. W przypadku niektórych chorób wystarczy wadliwa kopia genu tylko jednego rodzica. Rodzice jednak nie muszą wiedzieć, że są 'nosicielami’ – mogą być zupełnie zdrowi. Jest to więc również kwestia losowa – nie wolno obwiniać się za chorobę dziecka, na którą nie miało się żadnego wpływu.


 

Porozmawiaj o badaniu na autyzm dla Twojego dziecka:


Jakie badania genetyczne dla dzieci z objawami autyzmu są dostępne?

👉 Badanie WES

👉 Badanie WES PREMIUM

👉 Badania WES TRIO (dziecko + rodzice)

👉 Badanie FRAX (łamliwy chromosom X)

👉 Badanie mikromacierzy (kariotyp molekularny)