Echolalia u dzieci – skąd się bierze?

Echolalią określa się powtarzanie słów lub zwrotów usłyszanych od drugiej osoby lub w telewizji. U większości dzieci jest ona jednym z etapów rozwoju mowy, który samoistnie mija po pewnym czasie. Pojawia się on najczęściej u 1,5-2 letnich dzieci. Jeśli pojawia się później, to może być to objaw zaburzeń ze spektrum autyzmu lub innego schorzenia. W takiej sytuacji wymaga ona konsultacji ze specjalistą i rozpoczęcia terapii mowy.

Echolalia u dzieci – czym jest?

Echolalia to zjawisko, które polega na powtarzaniu usłyszanych słów lub całych zdań. Może ona przyjmować jedną z dwóch form:

Natychmiastową – dziecko powtarza wtedy dany zwrot od razu po jego usłyszeniu np. na pytanie “zjesz obiad?” dziecko odpowiada “zjesz obiad”.
Odroczoną – dziecko powtarza dany zwrot dopiero po jakimś czasie. Echolalia może pojawić się po kilku godzinach, a nawet po kilku dniach.echolalia funkcjonalna

Echolalia – przyczyny

Echolalia jest jednym z etapów rozwoju mowy. Pojawia się ona najczęściej u dzieci, które mają 1,5-2 lata. Nie ma tutaj powodu do obaw, ponieważ echolalia rozwojowa z czasem sama ustępuje.

Echolalia powinna budzić niepokój, jeśli pojawia się u trzylatka lub starszego dziecka. W takim przypadku należy udać się z dzieckiem do specjalisty, ponieważ poprzez to zjawisko objawiać się mogą zaburzenia ze spektrum autyzmu, schizofrenia dziecięca czy zespół Tourett’a. Może ona pojawiać się tak późno również w przypadku spowolnienia rozwoju mowy.

Echolalia u dzieci autystycznych

Echolalia pojawia się u wielu dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Pomaga ona im w komunikacji z innymi ludźmi. Wyrażają one za jej pomocą następujące rzeczy:

• Jeśli echolalia pojawia się podczas rozmowy, to autystyk chce pokazać, że jest zaangażowany w konwersację i chce ją kontynuowaćecholalia leczenie
• Jeśli echolalia pojawia się w przypadkowej sytuacji, to dziecko autystyczne najczęściej próbuje wyrazić uczucie dyskomfortu, brak poczucia bezpieczeństwa lub ból
• Dzięki echolalii osoba z autyzmem próbuje lepiej zrozumieć wypowiedź swojego rozmówcy
• Autystycy często używają echolalii jako odpowiedzi twierdzącej np. na pytanie “Pójdziemy się pobawić?” odpowiadają “Pójdziemy się pobawić”.
• Dzieci z autyzmem używają echolalii także w sytuacjach stresowych np. gdy dociera do nich zbyt wiele bodźców. Pomaga ona im się uspokoić w takich sytuacjach.
• Autystycy używają echolalii także do pobudzenia się.

Dorosłe osoby z autyzmem używają echolalii także jako gotowych formułek, które wypowiadają w różnych sytuacjach społecznych.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów autyzmu są zaburzenia mowy. Niektóre dzieci autystyczne umiejętność mowy opanowują jedynie na szczątkowym poziomie. W ich przypadku echolalia traktowana jest jako dobry sygnał, który świadczy o tym, że dalszy rozwój mowy u dziecka z autyzmem jest możliwy.


Jeśli Twoje dziecko ma objawy autystyczne zachęcamy do bezpłatnej konsultacji. Przeprowadzimy z Tobą dokładny wywiad zdrowotny i zaproponujemy najlepsze badania:


Echolalia – leczenie

Echolalię leczy się za pomocą terapii mowy, która przeprowadzana jest w gabinecie psychoterapeuty. Z dzieckiem muszą ćwiczyć także rodzice w domu.echolalia u dzieci autystycznych

Podczas terapii mowy dziecko uczone jest przede wszystkim budowania własnych wypowiedzi zamiast powtarzania cudzych. Często stosowana jest tu metoda niedokończonych zdań – terapeuta lub rodzic rozpoczyna zdanie, a dziecko musi je dokończyć. Dziecko podczas terapii mowy uczone jest również wyrażania swoich emocji i potrzeb.
Podczas terapii mowy zastosowana może być także komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC). Polega ona na pokazywaniu obrazków z danym przedmiotem lub konkretnej rzeczy i zadawanie pytania werbalnie np. pokazując jabłko, terapeuta zadaje pytanie “Czy chcesz jabłko?”.

Rodzice muszą pamiętać, że podczas terapii echolalii bardzo ważna jest cierpliwość i zrozumienie. Pokazywanie złości czy zawiedzenia, gdy dziecko będzie powtarzać zasłyszane zwroty, nie pomoże w pozbyciu się echolalii. Może to jeszcze pogorszyć sprawę, wywołując u dziecka zaburzenia lękowe.

Warto również zwracać uwagę na mowę ciała osoby, u której wystąpiła echolalia. Dzięki temu lepiej zrozumiemy, do czego dane dziecko używa jej w konkretnej sytuacji. Znacznie ułatwi to komunikację.

Najczęściej zadawane pytania o badania przy echolalii:

Co jeżeli wynik badania genetycznego pokaże gen choroby wrodzonej?

W takiej sytuacji, podczas konsultacji genetycznej, która odbywa się po wydaniu wyniku badania (zawarta jest w cenie) Lekarz Genetyk wskaże dalsze kroki postępowania.

Dzięki szybkiemu wykryciu choroby, która ma negatywny wpływ na organizm dziecka, w większości przypadków można dziecku skutecznie pomóc, wprowadzając indywidualnie dopasowaną terapię. W niektórych przypadkach terapia ta polega np. na wprowadzeniu odpowiedniej diety lub suplementacji.

Co jeżeli wynik badania genetycznego nie pokaże genu choroby wrodzonej?

Jest to bardzo dobra i cenna informacja! Oznacza to wykluczenie badanych chorób wrodzonych. Taka informacja pokazuje np. że dziecko może być bezpiecznie szczepione, a także, że w przyszłości nie rozwinie się u niego żadna choroba, która została sprawdzona.

Jak długo muszę czekać na wynik badania?

Wynik badania WES PROFILAKTYKA otrzymasz w czasie 7 tygodni.

Wynik badania WES COMPLEX otrzymasz w czasie 7-10 tygodni, wynik testu WES STANDARD otrzymujesz w 10 tygodni, wynik badania WES PREMIUM otrzymasz w czasie 7 tygodni. Od razu po otrzymaniu wyniku, umawiamy Cię na telefoniczną konsultacją z lekarzem genetykiem.

Moje dziecko miało wykonywane badania przesiewowe na NFZ, które nie wykazały nic niepokojącego czy jest sens je rozszerzać?

Tak, gdyż badanie przesiewowe (NFZ) wykrywa  29 chorób, a test WES kilkaset tego typu chorób! Poza tym badanie przesiewowe jest badaniem biochemicznym (sprawdza zawartość danej substancji w krwi) i może czasami dawać wynik fałszywie negatywny.

Badanie biochemiczne nie mówi nic o przyczynie choroby, gdyż sprawdza tylko jeden z objawów choroby. Test WES jest badaniem genetycznym, które sprawdza występowanie choroby na poziomie genów i dają jednoznaczną odpowiedź. Dlatego jeśli rodzic ma taką możliwość – warto wykonać dodatkowo badanie genetyczne o szerokim zakresie.

Gdzie można wykonać badanie WES?

W DOMU:

  • Próbkę do badania (krew żylną, suchą kroplę krwi lub wymaz z policzka) może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta.
  • Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
  • W przypadku WYMAZU Z POLICZKA oraz SUCHEJ KROPLI KRWI próbką można pobrać samodzielnie, bez pomocy personelu medycznego.

W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

  • Współpracujemy z ponad 300 placówkami medycznymi na terenie całek Polski, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Co w sytuacji jeżeli pobrana próbka nie będzie się nadawać do analizy?
W rzadkich przypadkach może być konieczne ponowne pobranie próbki do badania, np. na skutek uszkodzenia mechanicznego, niewystarczającej jakości materiału, zanieczyszczenia materiału, problemów technicznych itp. W takiej sytuacji organizujemy ponowne pobranie bez dodatkowych opłat.

Dotyczy to zarówno próbki krwi, wymazu z policzka i suchej kropli krwi.

Jak należy przygotować pacjenta do pobrania krwi?
Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo, natomiast wskazane jest, aby na kilka godzin przed pobraniem pacjent dużo pił i był nawodniony.

Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.

Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka).  Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia.  Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.

Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków.  Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i  przyjazny dla małego pacjenta.  Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

Jak otrzymam wynik badania WES?
Po pobraniu próbki do badania, Pacjent otrzyma dostęp do Panelu Klienta on-line.  Wynik zostanie opublikowany w Panelu Klienta w wersji PDF (taki wynik jest w pełni wartościowy, ponieważ zawiera podpis elektroniczny).  O terminie publikacji wyniku Pacjent zostanie poinformowany SMSem. Dzięki Panelowi, zarówno dane osobowe pacjenta jak i wyniki badań są odpowiednio zabezpieczone.
Kiedy odbędzie się konsultacja wyniku z lekarzem?

Terminy oczekiwania na konsultacje z naszymi lekarzami genetykami to od kilku dni do dwóch tygodni.

Termin konsultacji można wybrać samodzielnie korzystając z dostępu do Panelu Klienta.

Czy jest możliwość płatności ratalnej?
Tak – wystarczy się z nami skontaktować, a wyjaśnimy jak uzyskać możliwość płatności ratalnej.

Istnieje również możliwość płatności odroczonej do 54 dni – PayPo.

Mieszkam za granicą, jak mogę wykonać badanie WES?

Badania WES PROFILAKTYKA, WES COMPLEX, WES PREMIUM oraz WES STANDARD wykonuje się z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.

Czy choroby genetyczne zawsze są dziedziczone po rodzicach?

Nie. Wiele chorób genetycznych powstaje 'spontanicznie’ – podczas podziałów komórek zarodka po zapłodnieniu. Na ich powstanie nie można mieć wpływu – jest to sytuacja zupełnie losowa.

Aby zachorować na większość chorób dziedzicznych dziecko musi odziedziczyć 'komplet’ wadliwych genów – od mamy i taty. W przypadku niektórych chorób wystarczy wadliwa kopia genu tylko jednego rodzica. Rodzice jednak nie muszą wiedzieć, że są 'nosicielami’ – mogą być zupełnie zdrowi. Jest to więc również kwestia losowa – nie wolno obwiniać się za chorobę dziecka, na którą nie miało się żadnego wpływu.


 

Przeczytaj także: