Metoda Bobath – na czym polega, jakie ćwiczenia?

Metoda Bobath (terapia Bobath) to bardzo popularna forma rehabilitacji stosowana u dzieci z różnymi zaburzeniami, w tym z nieprawidłowym napięciem mięśniowym, czy wadami genetycznymi. Na czym polega rehabilitacja metodą Bobath? Jak wyglądają przykładowe ćwiczenia i na co uważać? Podpowiadamy.

Metoda Bobath – co to takiego?

Metoda Bobath (inaczej Bobath concept – koncepcja Bobath, usprawnianie neurorozwojowe lub terapia Bobath) powstała w latach 40. XX wieku, w Londynie. Autorami Bobath są Karel (lekarz neurolog) oraz Berta (fizjoterapeutka) Bobath. Małżeństwo czeskiego pochodzenia opracowało szereg ćwiczeń, które pomagają skorygować nieprawidłowe wzorce ruchu u dzieci i dorosłych i tym samym, usprawniają one rozwój motoryczny.

Bobath – terapia – ćwiczenia

Metoda BobathĆwiczenia metodą Bobath opierają się o tzw. motor learning (nauczanie poprzez ruch). Ich głównym celem jest stymulacja mięśni i układu nerwowego tak, aby wykształcić właściwe wzorce ruchowe.

Terapia Bobath powinna być prowadzona w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych, ćwiczenia są dobierane indywidualnie, w zależności od rozwoju oraz potrzeb pacjenta. Przykładowe z nich to:

  • głaskanie kończyn pacjenta;
  • poklepywanie pacjenta po wybranych obszarach ciała;
  • przenoszenie ciężaru ciała na piłce;
  • przekręcanie się z boku na bok na stole rehabilitacyjnym;
  • szarpanie kończyn pacjenta z odpowiednią siłą.

W sesjach Bobath muszą brać udział rodzice. Wiele ćwiczeń jest bowiem wykonywanych także podczas codziennych czynności takich jak karmienie czy też ubieranie.

Terapia Bobath – wskazania

Metoda BobathRehabilitacja metodą Bobath jest stosowana u niemowląt, dzieci oraz dorosłych. Wskazania do rozpoczęcia terapii Bobath stanowią:

  • asymetrie ułożeniowe;
  • choroby nerwowo-mięśniowe;
  • dysfunkcje będące następstwem wcześniactwa;
  • mózgowe porażenie dziecięce;
  • porażenia obwodowe;
  • uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego;
  • wady genetyczne i choroby genetyczne (np. zespół Downa lub zespół łamliwego chromosomu X);
  • wady rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • zaburzenia napięcia mięśniowego: obniżone napięcie mięśniowe lub wzmożone napięcie mięśniowe

Rehabilitacja metodą Bobath – przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do rehabilitacji metodą Bobath? Terapia nie może zostać zastosowana w przypadku, gdy wystąpił ostry stan gorączkowy i choroba infekcyjna. Koncepcja Bobath nie jest zalecana również po zaszczepieniu szczepionką żywą oraz u osób z wrodzoną łamliwością kości. Pozostałe przeciwwskazania to:

  • ciąża;
  • wady serca u dziecka;
  • choroby wykluczające u pacjenta możliwość leczenia fizjoterapeutycznego.

Metoda Bobath dla dzieci

Metoda BobathKoncepcja Bobath ma na celu zminimalizowanie deficytów występujących u dziecka, tak, aby mogło ono cieszyć się lepszym funkcjonowaniem we wszystkich sferach życia. Rehabilitacji podlega całe ciało. Terapię Bobath można zacząć już od urodzenia (także w przypadku wcześniaków). Im wcześniej zostanie wdrożona metoda Bobath dla dzieci, tym większe są szanse, że uda się zahamować nieprawidłowe wzorce ruchowe i przywrócić rozwój malucha na właściwe tory. Obecnie możliwe jest wczesne rozpoznanie zaburzeń i uszkodzeń układu nerwowego oraz wdrożenie odpowiedniej terapii. W tym celu wykonuje się badania obrazowe (np. MRI) oraz badania genetyczne dziecka. Testy DNA potrafią wykryć u dziecka groźną chorobę genetyczną, zanim rozwiną się jej objawy, dzięki czemu można wdrożyć na bardzo wczesnym etapie odpowiednie leczenie.

Metoda rehabilitacji Bobath dla dorosłych

Terapia Bobath jest stosowana również w leczeniu osób dorosłych. Metoda Bobath jest pomocna przy udarach niedokrwiennych oraz urazach mózgowo-czaszkowych, ćwiczenia pozwalają odzyskać funkcje, które zostały utracone na skutek choroby lub wypadku. Ich szybkie wdrożenie pozwala zapobiec utrwaleniu się patologicznych wzorców, dzięki czemu pacjent może odzyskać sprawność w wielu obszarach.

Koncepcja Bobath czy metoda Vojty? Co wybrać?

Metoda BobathMetoda Bobath oraz terapia Vojty odgrywają ważną rolę w rehabilitacji małych dzieci, ponieważ pozwalają one skierować rozwój motoryki na właściwe tory. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom udaje się poprawić dystrybucję napięcia mięśniowego i utrwalić prawidłowe schematy odruchów, możliwa jest także poprawa przebiegu innych mechanizmów związanych z poruszaniem się.

Co jest lepsze? Metodą Bobath dla dzieci czy terapia Vojty? Terapia Bobath i terapia Vojty wykorzystują inne mechanizmy fizjologii dziecka, a ich skuteczność zależy od indywidualnych cech pacjenta. Zdarza się nawet, że w toku rozwoju trzeba łączyć obie metody, w zależności od etapu, na którym znajduje się pacjent. Wybierając odpowiednią metodę rehabilitacji, Bobath lub Vojty, warto rozważyć, które ćwiczenia są przyjemniejsze dla pacjenta oraz czy da się je wprowadzić do codziennych aktywności – dzięki temu dziecko będzie bardziej chętne do współpracy z rodzicami i fizjoterapeutą.

Często zadawane pytania

Co jeżeli wynik badania genetycznego pokaże gen choroby wrodzonej?

W takiej sytuacji, podczas konsultacji genetycznej, która odbywa się po wydaniu wyniku badania (zawarta jest w cenie) Lekarz Genetyk wskaże dalsze kroki postępowania.

Dzięki szybkiemu wykryciu choroby, która ma negatywny wpływ na organizm dziecka, w większości przypadków można dziecku skutecznie pomóc, wprowadzając indywidualnie dopasowaną terapię. W niektórych przypadkach terapia ta polega np. na wprowadzeniu odpowiedniej diety lub suplementacji.

Co jeżeli wynik badania genetycznego nie pokaże genu choroby wrodzonej?

Jest to bardzo dobra i cenna informacja! Oznacza to wykluczenie badanych chorób wrodzonych. Taka informacja pokazuje np. że dziecko może być bezpiecznie szczepione, a także, że w przyszłości nie rozwinie się u niego żadna choroba, która została sprawdzona.

Jak długo muszę czekać na wynik badania?

Wynik badania WES PROFILAKTYKA otrzymasz w czasie 7 tygodni.

Wynik badania WES COMPLEX otrzymasz w czasie 7-10 tygodni, wynik testu WES STANDARD otrzymujesz w 10 tygodni, wynik badania WES PREMIUM otrzymasz w czasie 7 tygodni. Od razu po otrzymaniu wyniku, umawiamy Cię na telefoniczną konsultacją z lekarzem genetykiem.

Moje dziecko miało wykonywane badania przesiewowe na NFZ, które nie wykazały nic niepokojącego czy jest sens je rozszerzać?

Tak, gdyż badanie przesiewowe (NFZ) wykrywa  29 chorób, a test WES kilkaset tego typu chorób! Poza tym badanie przesiewowe jest badaniem biochemicznym (sprawdza zawartość danej substancji w krwi) i może czasami dawać wynik fałszywie negatywny.

Badanie biochemiczne nie mówi nic o przyczynie choroby, gdyż sprawdza tylko jeden z objawów choroby. Test WES jest badaniem genetycznym, które sprawdza występowanie choroby na poziomie genów i dają jednoznaczną odpowiedź. Dlatego jeśli rodzic ma taką możliwość – warto wykonać dodatkowo badanie genetyczne o szerokim zakresie.

Gdzie można wykonać badanie WES?

W DOMU:

  • Próbkę do badania (krew żylną, suchą kroplę krwi lub wymaz z policzka) może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta.
  • Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
  • W przypadku WYMAZU Z POLICZKA oraz SUCHEJ KROPLI KRWI próbką można pobrać samodzielnie, bez pomocy personelu medycznego.

W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

  • Współpracujemy z ponad 300 placówkami medycznymi na terenie całek Polski, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Co w sytuacji jeżeli pobrana próbka nie będzie się nadawać do analizy?
W rzadkich przypadkach może być konieczne ponowne pobranie próbki do badania, np. na skutek uszkodzenia mechanicznego, niewystarczającej jakości materiału, zanieczyszczenia materiału, problemów technicznych itp. W takiej sytuacji organizujemy ponowne pobranie bez dodatkowych opłat.

Dotyczy to zarówno próbki krwi, wymazu z policzka i suchej kropli krwi.

Jak należy przygotować pacjenta do pobrania krwi?
Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo, natomiast wskazane jest, aby na kilka godzin przed pobraniem pacjent dużo pił i był nawodniony.

Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.

Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka).  Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia.  Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.

Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków.  Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i  przyjazny dla małego pacjenta.  Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

Jak otrzymam wynik badania WES?
Po pobraniu próbki do badania, Pacjent otrzyma dostęp do Panelu Klienta on-line.  Wynik zostanie opublikowany w Panelu Klienta w wersji PDF (taki wynik jest w pełni wartościowy, ponieważ zawiera podpis elektroniczny).  O terminie publikacji wyniku Pacjent zostanie poinformowany SMSem. Dzięki Panelowi, zarówno dane osobowe pacjenta jak i wyniki badań są odpowiednio zabezpieczone.
Kiedy odbędzie się konsultacja wyniku z lekarzem?

Terminy oczekiwania na konsultacje z naszymi lekarzami genetykami to od kilku dni do dwóch tygodni.

Termin konsultacji można wybrać samodzielnie korzystając z dostępu do Panelu Klienta.

Czy jest możliwość płatności ratalnej?
Tak – wystarczy się z nami skontaktować, a wyjaśnimy jak uzyskać możliwość płatności ratalnej.

Istnieje również możliwość płatności odroczonej do 54 dni – PayPo.

Mieszkam za granicą, jak mogę wykonać badanie WES?

Badania WES PROFILAKTYKA, WES COMPLEX, WES PREMIUM oraz WES STANDARD wykonuje się z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.

Czy choroby genetyczne zawsze są dziedziczone po rodzicach?

Nie. Wiele chorób genetycznych powstaje 'spontanicznie’ – podczas podziałów komórek zarodka po zapłodnieniu. Na ich powstanie nie można mieć wpływu – jest to sytuacja zupełnie losowa.

Aby zachorować na większość chorób dziedzicznych dziecko musi odziedziczyć 'komplet’ wadliwych genów – od mamy i taty. W przypadku niektórych chorób wystarczy wadliwa kopia genu tylko jednego rodzica. Rodzice jednak nie muszą wiedzieć, że są 'nosicielami’ – mogą być zupełnie zdrowi. Jest to więc również kwestia losowa – nie wolno obwiniać się za chorobę dziecka, na którą nie miało się żadnego wpływu.