Metoda Vojty – na czym polega, ćwiczenia Vojty dla niemowląt

Metoda Vojty (terapia metodą Vojty) została wynaleziona przez czeskiego neurologa dziecięcego. Profesor Václav Vojta zauważył, że uszkodzenia układu nerwowego mogą skutkować utrwalaniem się błędnych wzorców ruchowych. Na czym polegają ćwiczenia Vojty i jakie są wskazania do ich stosowania? Podpowiadamy.

Terapia metodą Vojty – co to takiego?

vojta Profesor Václav Vojta odkrył, że uszkodzenia w obrębie układu nerwowego mają związek z zaburzeniami napięcia mięśniowego, co z kolei powoduje utrwalanie się nieprawidłowych wzorców ruchowych. Badacz odkrył, że ucisk określonych partii ciała prowadzi do stymulacji układu nerwowego i tym samym, skierowania rozwoju motorycznego z powrotem na właściwe tory.

Terapia metodą Vojty ma na celu utrwalenie wzorców odruchów bliskich prawidłowym odruchom na danym etapie rozwoju dziecka. Czym wyróżnia się metoda Vojty? Na czym polega? Fizjoterapia Vojta opiera się na uciskaniu różnych punktów ciała i obserwowaniu reakcji. Na tej podstawie fizjoterapeuta może dobrać odpowiedni dla danego dziecka sposób stymulacji układu nerwowego.

Metoda Vojty – wskazania

terapia vojtyFizjoterapia metodą Vojty jest stosowana u niemowląt oraz starszych dzieci. O jej rozpoczęciu decyduje lekarz. Wskazania do stosowania rehabilitacji metodą Vojty stanowią:

 • nieprawidłowe napięcie mięśniowe;
 • asymetria ułożenia ciała;
 • czynnościowe przykurcze w stawach;
 • dysplazja stawu biodrowego;
 • dziecięce porażenie mózgowe;
 • kręcz szyi;
 • nabyte uszkodzenia mózgu;
 • niedowłady;
 • przepuklina oponowo-rdzeniowa;
 • rozszczep kręgosłupa;
 • wady postawy;
 • wodogłowie;
 • wrodzone miopatie;
 • zaburzenie ośrodkowej koordynacji nerwowej.

Ćwiczenia Vojty dla niemowląt mogą przynieść pozytywne rezultaty także w leczeniu dorosłych. Metoda Vojty pozwala bowiem odzyskać prawidłowe wzorce motoryczne, które zostały utracone przez pacjenta w następstwie choroby lub wypadku.

Metoda Vojty – przeciwwskazania

vojta metodaJakie są przeciwwskazania do stosowania rehabilitacji Vojta? Metoda nie może zostać zastosowana w przypadkach ostrych stanów chorobowych, którym towarzyszy gorączka, stan zapalny, biegunka lub wymioty. Ćwiczeń Vojty nie należy stosować także po zaszczepieniu szczepionką żywą. U osób dorosłych przeciwwskazaniem do terapii Vojty jest ciążą, choroba nowotworowa, a także problemy z układem krążenia lub układem oddechowym.

Ćwiczenia Vojty dla niemowląt

Ćwiczenia Vojty są prowadzone częściowo w gabinecie fizjoterapeuty, a częściowo w domu. Czas jednorazowej sesji zależy od wieku dziecka oraz jego wydolności. W przypadku dwu lub trzymiesięcznych niemowlaków fizjoterapia metodą Vojty nie powinna trwać dłużej niż kilka minut. Ćwiczenia Vojty dla niemowląt półrocznych mogą trwać kilkanaście minut, natomiast w przypadku dzieci starszych terapia Vojty może trwać nawet do 35 minut.

Terapia metodą Vojty jest bezbolesna. Stymulacja układu nerwowego może być jednak niekomfortowa dla dziecka, w związku z czym maluch może reagować na nią płaczem. Istotną rolę dla sukcesu fizjoterapeutycznego odgrywają rodzice – ich zadaniem jest uspokajanie dziecka. Z czasem, poinstruowani przez fizjoterapeutę, będą oni także zobowiązani do tego, aby wykonywać z dzieckiem odpowiednie ćwiczenia.

Terapia Vojty – jak pomóc dziecku z zaburzeniami układu nerwowego?

terapia metodą vojtyProfesor Vojta zauważył, że objawy nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego są widoczne już w okresie noworodkowym. Zwrócił on uwagę na charakterystyczne symptomy, takie jak np. wzmożone napięcie mięśniowe, obniżone napięcie mięśniowe czy też asymetryczne ułożenie ciała. Odpowiednio wcześnie wdrożona fizjoterapia pozwala uratować rozwój motoryczny takiego dziecka, nie zawsze jednak rodzice są w stanie wychwycić zawczasu objawy, które mogą wskazywać na poważną chorobę.

Zaburzenia układu nerwowego u dziecka mogą wynikać z różnych czynników. Wśród nich istotną rolę odgrywają przyczyny genetyczne. Uwarunkowane genetycznie schorzenia, takie jak np. wrodzone choroby metaboliczne, zespół Cri du Chat, stwardnienie guzowate czy też zespół łamliwego chromosomu X, wymagają leczenia już od pierwszych dni życia. Jeśli choroba nie zostanie zawczasu zdiagnozowana, może ona poważnie upośledzić rozwój dziecka.

W sytuacji, gdy rodzice lub lekarz podejrzewają uszkodzenie układu nerwowego u niemowlaka, warto zareagować od razu i dokładnie zbadać dziecko. Badania obrazowe takie jak MRI nie wskażą genetycznych przyczyn zaburzeń – uda się ją zidentyfikować jedynie z pomocą badań genetycznych dziecka. Na szczęście w Polsce są już dostępne nowoczesne testy DNA, które potrafią wykryć szereg groźnych chorób genetycznych, zanim na dobre się one rozwiną. Im szerszy zakres badania genetycznego, tym większe są szanse na to, że uda się szybko poznać przyczynę zaburzeń i u dziecka będzie można wdrożyć zawczasu odpowiednie leczenie, które poprawi jego funkcjonowanie.

Często zadawane pytania

Co jeżeli wynik badania genetycznego pokaże gen choroby wrodzonej?

W takiej sytuacji, podczas konsultacji genetycznej, która odbywa się po wydaniu wyniku badania (zawarta jest w cenie) Lekarz Genetyk wskaże dalsze kroki postępowania.

Dzięki szybkiemu wykryciu choroby, która ma negatywny wpływ na organizm dziecka, w większości przypadków można dziecku skutecznie pomóc, wprowadzając indywidualnie dopasowaną terapię. W niektórych przypadkach terapia ta polega np. na wprowadzeniu odpowiedniej diety lub suplementacji.

Co jeżeli wynik badania genetycznego nie pokaże genu choroby wrodzonej?

Jest to bardzo dobra i cenna informacja! Oznacza to wykluczenie badanych chorób wrodzonych. Taka informacja pokazuje np. że dziecko może być bezpiecznie szczepione, a także, że w przyszłości nie rozwinie się u niego żadna choroba, która została sprawdzona.

Jak długo muszę czekać na wynik badania?

Wynik badania WES PROFILAKTYKA otrzymasz w czasie 7 tygodni.

Wynik badania WES COMPLEX otrzymasz w czasie 7-10 tygodni, wynik testu WES STANDARD otrzymujesz w 10 tygodni, wynik badania WES PREMIUM otrzymasz w czasie 7 tygodni. Od razu po otrzymaniu wyniku, umawiamy Cię na telefoniczną konsultacją z lekarzem genetykiem.

Moje dziecko miało wykonywane badania przesiewowe na NFZ, które nie wykazały nic niepokojącego czy jest sens je rozszerzać?

Tak, gdyż badanie przesiewowe (NFZ) wykrywa  29 chorób, a test WES kilkaset tego typu chorób! Poza tym badanie przesiewowe jest badaniem biochemicznym (sprawdza zawartość danej substancji w krwi) i może czasami dawać wynik fałszywie negatywny.

Badanie biochemiczne nie mówi nic o przyczynie choroby, gdyż sprawdza tylko jeden z objawów choroby. Test WES jest badaniem genetycznym, które sprawdza występowanie choroby na poziomie genów i dają jednoznaczną odpowiedź. Dlatego jeśli rodzic ma taką możliwość – warto wykonać dodatkowo badanie genetyczne o szerokim zakresie.

Gdzie można wykonać badanie WES?

W DOMU:

 • Próbkę do badania (krew żylną, suchą kroplę krwi lub wymaz z policzka) może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta.
 • Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
 • W przypadku WYMAZU Z POLICZKA oraz SUCHEJ KROPLI KRWI próbką można pobrać samodzielnie, bez pomocy personelu medycznego.

W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

 • Współpracujemy z ponad 300 placówkami medycznymi na terenie całek Polski, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Co w sytuacji jeżeli pobrana próbka nie będzie się nadawać do analizy?
W rzadkich przypadkach może być konieczne ponowne pobranie próbki do badania, np. na skutek uszkodzenia mechanicznego, niewystarczającej jakości materiału, zanieczyszczenia materiału, problemów technicznych itp. W takiej sytuacji organizujemy ponowne pobranie bez dodatkowych opłat.

Dotyczy to zarówno próbki krwi, wymazu z policzka i suchej kropli krwi.

Jak należy przygotować pacjenta do pobrania krwi?
Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo, natomiast wskazane jest, aby na kilka godzin przed pobraniem pacjent dużo pił i był nawodniony.

Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.

Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka).  Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia.  Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.

Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków.  Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i  przyjazny dla małego pacjenta.  Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

Jak otrzymam wynik badania WES?
Po pobraniu próbki do badania, Pacjent otrzyma dostęp do Panelu Klienta on-line.  Wynik zostanie opublikowany w Panelu Klienta w wersji PDF (taki wynik jest w pełni wartościowy, ponieważ zawiera podpis elektroniczny).  O terminie publikacji wyniku Pacjent zostanie poinformowany SMSem. Dzięki Panelowi, zarówno dane osobowe pacjenta jak i wyniki badań są odpowiednio zabezpieczone.
Kiedy odbędzie się konsultacja wyniku z lekarzem?

Terminy oczekiwania na konsultacje z naszymi lekarzami genetykami to od kilku dni do dwóch tygodni.

Termin konsultacji można wybrać samodzielnie korzystając z dostępu do Panelu Klienta.

Czy jest możliwość płatności ratalnej?
Tak – wystarczy się z nami skontaktować, a wyjaśnimy jak uzyskać możliwość płatności ratalnej.

Istnieje również możliwość płatności odroczonej do 54 dni – PayPo.

Mieszkam za granicą, jak mogę wykonać badanie WES?

Badania WES PROFILAKTYKA, WES COMPLEX, WES PREMIUM oraz WES STANDARD wykonuje się z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.

Czy choroby genetyczne zawsze są dziedziczone po rodzicach?

Nie. Wiele chorób genetycznych powstaje 'spontanicznie’ – podczas podziałów komórek zarodka po zapłodnieniu. Na ich powstanie nie można mieć wpływu – jest to sytuacja zupełnie losowa.

Aby zachorować na większość chorób dziedzicznych dziecko musi odziedziczyć 'komplet’ wadliwych genów – od mamy i taty. W przypadku niektórych chorób wystarczy wadliwa kopia genu tylko jednego rodzica. Rodzice jednak nie muszą wiedzieć, że są 'nosicielami’ – mogą być zupełnie zdrowi. Jest to więc również kwestia losowa – nie wolno obwiniać się za chorobę dziecka, na którą nie miało się żadnego wpływu.


 

Porozmawiaj o badaniu genetycznym dla Twojego dziecka:


Zobacz też:

💜 Badania genetyczne na padaczkę

💜 Autyzm badania genetyczne

💜 Badania na odporność

💜 Zespół napięcia mięśniowego – badania

💜 Przyczyny padaczki u dzieci