Badania genetyczne na autyzm – na czym polegają i po co je przeprowadzać?

Autyzm to zespół objawów, którego rozpoznania dokonuje się za pomocą obserwacji i analizy zachowań i cech pacjenta. Przyczyny autyzmu nie są znane, jednak szacuje się, że przynajmniej jedna trzecia dzieci z autyzmem cierpi na niezdiagnozowane zaburzenia genetyczne. Właśnie dlatego warto wykonywać badania na autyzm o tym podłożu.

Badania na autyzm - czym są, Badania na autyzm - kiedy je wykonać, Badania na autyzm - dla kogo są przeznaczone, Badania na autyzm - jak interpretować wyniki

Badania na autyzm – czym są?
Badania na autyzm – kiedy je wykonać?
Badania na autyzm – dla kogo są przeznaczone?
Badania na autyzm – jak interpretować wyniki?

Badania na autyzm – czym są?

U osób z różnym spektrum autyzmu warto wykonać specjalne testy, aby potwierdzić lub wykluczyć różnego rodzaju choroby o podłożu genetycznym, które mogą towarzyszyć przypadłości tego zespołu objawowego. Jednym z najbardziej skutecznym jest test NOVA, który pozwala na wykrycie kilkudziesięciu chorób wrodzonych podczas jednej analizy. Jest to bardzo kompleksowe i szerokie badanie.

Badania na autyzm – kiedy je wykonać

Badania genetyczne warto wykonać jak najwcześniej. Rekomenduje się wykonanie ich już w pierwszych dobach życia dziecka, jednak specyfika autyzmu sprawia, że jest on wykrywany często na późniejszych etapach życia. Warto jednak pamiętać, że test NOVA można z powodzeniem wykonywać u dzieci do piątego roku życia. Możemy więc skorzystać z nich nawet jeżeli nasz maluch jest już w wieku przedszkolnym.

Badania na autyzm – dla kogo są przeznaczone?

Wiele osób zastanawia się dla kogo przeznaczone są tego typu badania. Badania genetyczne na autyzm mogą być wykonywane u wszystkich dzieci, u których zostało potwierdzone jakieś spektrum tej choroby. Warto wykonać je jak najwcześniej, najlepiej tuż po postawieniu pierwszej diagnozy stwierdzającej autyzm.

Badania na autyzm – jak interpretować wyniki?

Przyczyną autyzmu u dzieci mogą być zmiany w genach. Panele badań wykonywanych na autyzm zostały dobrane w taki sposób, aby obejmować analizę genów, które według obecnego stanu badań mogą wskazywać na ich wpływ na wystąpienie zaburzeń autystycznych. Wyniki dają nam możliwość opracowania terapii i przynajmniej częściowego łagodzenia objawów autyzmu. Jeżeli zaś taka terapia nie jest możliwa, dają nam one lepsze spektrum zrozumienia patofizjologii choroby.

Przeczytaj także:

  1. Padaczka u dziecka 
  2. Badania przed szczepieniem
  3. Badanie genetyczne autyzmu
  4. Diagnoza genetyczna