Badania padaczka – rodzaje i wczesne objawy padaczki!

Badania padaczka - jakie są rodzaje padaczkiPadaczka jest chorobą o charakterze neurologicznym, a także o podłożu genetycznym. Zupełnie inaczej może przejawiać się u dorosłych, niż u dzieci. Niestety, jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem, dlatego też będąc rodzicem należy bacznie obserwować swoją pociechę. Na szczęście, badania padaczka pomogą wykryć problem we wczesnym stadium, dając szansę na wprowadzenie leczenia. Jakie są objawy i rodzaje padaczki? Czy badania na padaczkę pomogą dobrać terapię?

Badania padaczka – jakie są rodzaje padaczki?
Badania padaczka – jakie są wczesne objawy padaczki?
Badania padaczka – czy pomogą dobrać odpowiednią terapię?
Badania padaczka – do czego może doprowadzić nieleczona padaczka?

Badania padaczka – jakie są rodzaje padaczki ?

Jest wiele rodzajów padaczki. Do jednych z nich można zaliczyć:

  1. Zespół Westa – epilepsja wywołana czynnikami o podłożu genetycznym, a jej początkowe symptomy zauważalne są w pierwszym roku życia dziecka. Zazwyczaj zespołowi Westa towarzyszy niepełnosprawność intelektualna. Padaczka wiąże się z atakami, które mogą przejawiać się od 3 roku życia, są to tzw. ataki zgięciowe, które powodują skłon ciała do przodu.
  2. Zespół Dravet – ta spowodowana nieprawidłowościami w genach choroba, wykazuje niebezpieczne formy ataków. Mniej więcej w pierwszym roku życia dziecka mogą występować epizody obejmujące drgawki, a nawet utratę przytomności.
  3. Nocna padaczka czołowabadania na padaczkę wykazują, że ten rodzaj epilepsji także ma podłoże genetyczne, co więcej może być dziedziczone po rodzicach. Charakterystyczne ataki mają miejsce podczas snu i dotyczą płaczu, zaciskania dłoni i zginania kolan.
  4. Dziecięce napady nieświadomości – symptomy pojawiają się między 4 a 12 rokiem życia i przejawiają się nieoczekiwaną utratą świadomości, której mogą towarzyszyć ruchy żucia.
  5. Padaczka Rolanda – schorzenie rozpoznaje się u dzieci między 3 a 13 rokiem życia. Jest jednak przykładem łagodniejszego rodzaju padaczki. Choroba przejawia ataki, które mają częściową formę, a objawiają się mrowieniem okolic ust i uczuciem dławienia się, a niekiedy zatrzymaniem mowy.

Badania padaczka – jakie są wczesne objawy padaczki?

Pierwsze objawy padaczki u dzieci mogą pojawić się na różnym etapie rozwoju, najwcześniej nawet w pierwszym roku życia. Kiedy należy zachować czujność? W momencie, gdy zatroskany rodzic zauważy drżenia rączek lub drgawki konkretnych części ciała, przykładowo kończyny, bądź jednego palca. Innym niebezpiecznym symptomem jest nagłe przyciąganie głowy do klatki piersiowej, a także rozchylanie rąk na boki. W trakcie takiego napadu zgięciowego może dojść do nawet 30 szarpnięć mięśniowych. Innym niepokojącym przejawem jest brak reakcji dziecka na jakiekolwiek bodźce, maluch wydaje się być wtedy całkowicie zamyślonym. W takim przypadku, pomocne w diagnostyce mogą być badania genetyczne dziecka, gdyż padaczka nawet w 30% wiąże się z podłożem genetycznym.

Badania padaczka – czy pomogą dobrać odpowiednią terapię?

Badania na padaczkę są pierwszym krokiem do postawienia właściwej diagnozy! Określają genetyczne przyczyny choroby i wyszczególniają konkretne mutacje, które są odpowiedzialne za epilepsje. Decydując się na badania padaczka oraz jej objawy mogą zostać zminimalizowane, a nawet częściowo cofnięte! A to wszystko za sprawą postawienia właściwiej diagnozy i wprowadzenia odpowiedniej ścieżki leczenia.

Badania padaczka – do czego może doprowadzić nieleczona padaczka?

Objawów epilepsji u dzieci nie można bagatelizować! Nieleczona padaczka może pogłębić zaburzenia ze strony układu nerwowego, a nawet doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Szczególnie jeśli pierwsze objawy zauważalne są w okresie niemowlęcym. Brak przeprowadzenia badania na padaczkę oraz podjęcia leczenia może skutkować poważnymi problemami rozwojowymi, w tym kłopoty z mową.