Badanie WES w czasie ciąży – czy warto je wykonać?

Badanie WES w ciąży - jak wygląda badanie, Badanie WES w ciąży - po jakim czasie wynikBadanie WES jest najszerszym i najnowocześniejszym spośród wszystkich analiz genetycznych dostępnych na rynku. Warto wykonywać badanie WES w ciąży lub jeszcze na etapie jej planowania. Analiza jest polecana również w przypadku diagnostyki schorzeń, które nie zawsze dają jednoznaczne objawy u dzieci i dorosłych.

Badanie WES w ciąży – jak wygląda badanie?
Badanie WES w ciąży – po jakim czasie wynik?
Gdzie można wykonać badanie WES w ciąży?
Dlaczego warto wykonać badanie WES w ciąży?

Badanie WES w ciąży – jak wygląda badanie?

Badanie WES w ciąży staje się coraz popularniejszą metodą diagnostyki, która ma sprawdzić stan zdrowia jednego lub obojga rodziców. Badanie WES wymaga wcześniejszej konsultacji, która zawarta jest w cenie badania. W przypadku badania WES standard do analizy wymagany jest wymaz z policzka, natomiast do badania WES Premium próbka krwi żylnej. Czas oczekiwania na wynik to 10 tygodni.

Badanie WES w ciąży – po jakim czasie wynik?

Na wynik badania genetycznego WES należy oczekiwać maksymalnie 10 tygodni. Czas ten naliczany jest od dnia, w którym próbka zostanie pobrana od pacjentki i trafi do analizy. Długi czas oczekiwania wynika z tego, że próbka musi zostać poddana specjalistycznej analizie, której nie da się wykonać z dnia na dzień.

Gdzie można wykonać badanie WES w ciąży?

Badanie WES w ciąży poleca się wykonywać wyłącznie w laboratoriach wyspecjalizowanych w analizach genetycznych. Najlepiej wybierać autoryzowane punkty, dzięki którym oferowane pacjentowi badanie ma wysoką jakość. Odpowiednie laboratorium jest nie tylko gwarancją jakości – w autoryzowanej placówce badanie WES cena jest kompletna, bez tzw. ukrytych kosztów. Tanie badania nie zawsze zawierają komplet opłat, dlatego też oszczędność w takim przypadku może być jedynie pozorna.

Dlaczego warto wykonać badanie WES w ciąży?

Badanie WES analizuje 23 tysiące ludzkich genów, dlatego jest nieocenionym badaniem diagnostycznym. W czasie ciąży może dać odpowiedź odnośnie zdrowia genetycznego matki lub obojga rodziców. Dzięki temu istnieje możliwość określenia, jakie jest ryzyko dziedziczenia schorzeń genetycznych przez dziecko. Badanie można wykonać również u samego dziecka, nawet tuż po narodzinach.