Najlepsza szkoła dla dzieci z autyzmem – jaką wybrać?
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które ma wpływ na wiele sfer życia dziecka. Jedną z nich jest edukacja. Dziecko z autyzmem może uczęszczać zarówno do szkoły masowej, jak i specjalnej. Jest to indywidualna decyzja rodziców. Co wybrać? Czy szkoła specjalna dla dzieci z autyzmem to dobry pomysł? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!
Umów się na darmową rozmowę ze specjalistą dotycząca badań na autyzm:
Jaka szkoła dla autystów?
Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogą uczęszczać do szkoły masowej i specjalnej. Jest to tak zróżnicowane zaburzenie, że wybór placówki jest zależny od indywidualnego przypadku. Niektóre dzieci autystyczne znakomicie odnajdą się w masowej edukacji, a inne będą potrzebowały placówki specjalnej. Szkoła dla dzieci z zespołem Aspergera zwykle będzie szkołą publiczną, ponieważ funkcjonują one nieco lepiej.
W poradni zajmującej się diagnozowaniem autyzmu dziecko powinno otrzymać pewne zalecenia dotyczące wyboru szkoły. Nie narzucają one jednak formy edukacji, a jedynie sugerują. Ostateczna decyzja zawsze należy do rodziców. Powinni oni zwrócić uwagę na to, jak funkcjonuje ich dziecko. Istotne jest także to, jak daleko od miejsca zamieszkania znajduje się szkoła. Długie dojazdy mogą być kłopotliwe dla dziecka i rodziców. Szkoła dla dzieci z autyzmem powinna być więc względnie blisko.
Szkoła podstawowa dla dzieci z autyzmem – publiczna czy prywatna?
Rodzice często zastanawiają się, czy lepsza będzie placówka publiczna, czy prywatna. Niepubliczna szkoła dla dzieci z autyzmem nie zawsze będzie lepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy tutaj od konkretnej placówki. Nie każda szkoła niepubliczna jest równa innej. Sprawdź więc, czy prywatna szkoła dla dzieci z autyzmem rzeczywiście oferuje więcej od państwowej. Wybierając placówkę, uwagę powinniście zwrócić na następujące czynniki:
- Nauczyciele – to głównie od nich zależy atmosfera panująca w szkole. Istotne jest nie tylko ich wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, ale także usposobienie. Dowiedzmy się więc, jak pracują z dziećmi i jakie stosują metody w kontakcie z dzieckiem autystycznym.
- Oferta szkoły – edukacja to nie tylko zajęcia lekcyjne. Sprawdźmy, czy dana szkoła oferuje pomoc psychologa, pedagoga czy logopedy. Warto rzucić okiem także na ofertę kół zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych.
- Infrastruktura – każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko i wie, czego potrzebuje. Sprawdź więc, jak wygląda dana szkoła, czy dziecko będzie miało, gdzie się wyciszyć i spędzić miło czas.
- Wyżywienie – niektórzy rodzice decydują się na zakup obiadów dla dziecka w szkole. Część szkół posiada własną kuchnię, a inne korzystają z ofert firm cateringowych. Jeśli planujemy zdecydować się na wyżywienie w szkole, to warto to wcześniej sprawdzić.
- Bezpieczeństwo – sprawdź, czy budynek szkoły jest dobrze dostosowany do dzieci, czy klasy nie są przepełnione, a nauczycieli zbyt mało. To wszystko ma wpływ na edukację Twojego dziecka.
- Czesne – szkoły prywatne wiążą się z opłatami. Sprawdźmy, jakie to są koszty i czy bez problemu będziemy w stanie je ponosić co miesiąc.
- Wyniki uczniów – nie jest to najważniejszy czynnik na tej liście, ale również jest istotny. Sprawdźcie, jakie Wasza wybrana szkoła osiągnęła wyniki na egzaminach końcowych w ostatnich latach. Ważne, aby nie brać pod uwagę jedynie ostatniego roku, ale przynajmniej trzy ostatnie egzaminy.
Szkoła średnia dla dzieci z autyzmem
Do szkoły średniej nie idzie już dziecko, a nastolatek. Ma on więc trochę więcej do powiedzenia na temat swojej edukacji. Może wybrać liceum, technikum czy szkołę zawodową. W każdym z wymienionych rodzajów szkół do wyboru mamy różne kierunki. Nastolatek może więc wybrać placówkę zgodną z jego zainteresowaniami. Rodzic powinien towarzyszyć mu w tym wyborze, ale nie podejmować go za niego.
Chociaż wolność wyboru w wyborze szkoły ponadpodstawowej dla dzieci z autyzmem jest bardzo ważna, to wciąż musimy sprawdzić kilka rzeczy. Tak samo, jak w przypadku szkoły podstawowej, warto dowiedzieć się o kwalifikacjach nauczycieli, ofercie szkoły czy infrastrukturze. Dzięki temu będziemy mogli nieco lepiej doradzić swojemu dziecku.
Jak otrzymać diagnozę autyzmu?
Autyzm niestety nie jest zaburzeniem, które prosto się diagnozuje. Zwykle nastręcza on lekarzom wielu trudności. Warto więc ułatwić im nieco pracę i poszukać autyzmu w genach dziecka. Badanie genetyczne WES może wykryć mutację w genach, która wywołała zaburzenie. Dzięki temu diagnoza zostanie szybciej postawiona, a dziecko będzie mogło rozpocząć terapię.
Oferujemy trzy rodzaje badań WES:
Badanie WES STANDARD, BADANIE WES PREMIUM oraz badanie WES COMPLEX. Jaka jest różnica między tymi badaniami?
👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.
👉Badania WES PREMIUM oraz WES COMPLEX to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.
Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.
👉Badanie WES COMPLEX to innowacja na rynku badań diagnostycznych. Jest to pierwsze dostępne w Polsce badanie o podejściu tzw. multiomicznym. W trakcie jednej analizy, z jednej pobranej próbki wykonywane jest zarówno bardzo szerokie badanie WES oraz kariotyp molekularny (mikromacierze), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genach, które mogą odpowiadać za chorobę metaboliczną przeprowadzane jest również badanie biochemiczne. To badanie z kolei umożliwia określenie, czy choroba metaboliczna „jest aktywna” i jak bardzo jest zaawansowana. Widzimy to po poziomie metabolitów we krwi pacjenta.
👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Przeczytaj więcej o istotności certyfikatów oraz na jakie zwrócić uwagę na stronie: https://badamydzieci.pl/porady/certyfikaty-badanie-wes/
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czasami choroba jeszcze nie jest na tyle aktywna, aby badania biochemiczne pokazały wymierny wynik. Należy również sprawdzić ile chorób metabolicznych w taki sposób zostało wykluczonych. Badanie genetyczne (w sytuacji chorób metabolicznych – badanie WES) jest badaniem rozstrzygającym – sprawdza wszystkie rodzaje tych zaburzeń i pokazuje przyczynę – uszkodzony gen, z którym dziecko przyszło na świat.
Najszerszym badaniem w tym kierunku jest badanie WES (całego egzomu) i to właśnie ono może być w takiej sytuacji badaniem rozstrzygającym. Genów, które mogą odpowiadać za zaburzenia ze spektrum autyzmu jest kilka tysięcy i wszystkie one sprawdzane są w badaniu WES.
Będzie wiadomo jakie parametry z krwi dziecko powinno mieć regularnie sprawdzane, a także jakie badania obrazowe powinny zostać wykonane (dotyczące różnych narządów, które mogą być zagrożone w przebiegu wykrytego schorzenia genetycznego). Specjalista będzie mógł wdrożyć ukierunkowane leczenie i postępowanie.
Będzie można lepiej przewidzieć dalszy rozwój dziecka i postęp lub zahamowanie choroby. Rodzice będą mogli poszukać specjalistycznego wsparcia Fundacji lub Stowarzyszeń, a także innych rodziców z dziećmi, które cierpią na to samo zaburzenie.
Taka konsultacja może zostać przeprowadzona z rodzicem lub lekarzem prowadzącym (np. pediatrą, neurologiem).
Nie można więc wykluczyć genetycznego podłoża autyzmu tylko na podstawie faktu, że do tej pory ta choroba nie objawiała się w rodzinie. Nie wyklucza to też ryzyka, ze wadliwe geny zostaną przekazane kolejnemu pokoleniu.
- WES COMPLEX
- WES PREMIUM
- WES STANDARD
- BADANIE MIKROMACIERZY
- BADANIE FRAX
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.
Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka). Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia. Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla dziecka!