Badanie autyzmu u dziecka – kiedy i jak działać?
Autyzm to rodzaj dysfunkcji, którą można zaliczyć do grypy symptomów zwanych wycofaniem, zaburzeniem lub niekiedy pewnego rodzaju ułomnością czy brakiem kontaktu ze światem zewnętrznym – zarówno z ludźmi jak również otoczeniem. Jest to rodzaj schodzenia mózgu, które może mieć podłoże genetyczne. Badania autyzmu trwają od wielu lat, niestety mimo zdiagnozowaniu wielu czynników, które mogą zwiększyć ryzyko występowania autyzmu. Przyczyna autyzmu nie została jeszcze w pełni poznana.
Badania na autyzm – w jakim wieku diagnozuje się autyzm?
Kiedy zdecydować się na wykonanie badania na autyzm u dziecka?
Z kim skonsultować wynik badania na autyzm?
Badania na autyzm a wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem
Badania na autyzm – w jakim wieku diagnozuje się autyzm?
Jak wykazują liczne badania na autyzm, jego typowa postać objawowa pojawia się przed 3 rokiem życia i diagnozę u dzieci można najczęściej uzyskać w wieku 2-5 lat. Zdarza się, że pierwsze symptomy można już dostrzec w wieku niemowlęcym, kiedy to dziecko jest zbyt grzeczne, spokojne i wydaje się, że niczym nie przejmuje się. Dziecko nie pozwala się dotykać, często nie reaguje na ból i przede wszystkim źle znosi zmiany w codziennych czynnościach.
Kiedy zdecydować się na wykonanie badania na autyzm u dziecka?
Nie istnieją jednoznaczne testy medyczne, które od razu dadzą odpowiedź na pytanie, czy dziecko cierpi na autyzm. Specjaliści przede wszystkim skupiają się na obserwacjach dziecka w zakresie jego zachowania i rozwoju. W przypadku łagodnego objawu autyzmu lekarze przeprowadzają krótkie testy, których celem jest wykazanie podstawowych umiejętności dla danego okresu życiu. Wówczas można określić pewnego rodzaju opóźnienia rozwojowe. W takim przypadku dziecko powinno trafić do specjalisty na badania na autyzm, przede wszystkim pod kątem opóźnienia rozwoju i niepełnosprawności w wieku 9 miesięcy, następnie 18 miesięcy, 24 lub 30 miesięcy. Dla podejrzenia autyzmu o wysokim ryzyku zaburzeń rozwojowych, które najczęściej wynikają z zaburzeń genetycznych (np. inne dziecko jest również chore na autyzm) wykonuje się dodatkowe badania przesiewowe, badania genetyczne na autyzm lub całoeksomowe badanie WES w wieku 18 do 24 miesięcy.
Z kim skonsultować wynik badania na autyzm?
W przypadku pozytywnego wyniku badania na autyzm u dziecka lub innych całościowych zaburzeń rozwojowych należy jak najszybciej zgłosić się do ośrodka zajmującego się diagnozą autyzmu. W zasobach specjalistów takiego ośrodka są najczęściej psychiatra, psycholog, logopeda lub pedagog specjalny. Czas oczekiwania na diagnozę jest długi i często wynosi do kilku miesięcy, dlatego w tym czasie warto przygotować się i wykluczyć dodatkowe problemy zdrowotne u dziecka. Dodatkowe badania szczegółowe może zlecić do specjalistów lekarz rodzinny na podstawie wstępnego badania lekarskiego oraz informacji zebranych od rodziców. W dalszej kolejności dziecko kierowane może być do okulisty, laryngologa, neurologa, jak również rehabilitanta.
Badania na autyzm a wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem
Wspomaganie rozwoju u dziecka to ogół działań, które mają przede wszystkim zadanie terapeutyczne w przypadku pozytywnego wyniku badania na autyzm. Takimi pracami wspomagającymi dziecko jest objęte od momentu zdiagnozowania zaburzeń do momentu rozpoczęcia nauki w szkole, czyli najczęściej do 7 roku życia. Celem wspomagania rozwoju u dziecka z autyzmem prowadzone są indywidualnie z dzieckiem i jego rodzicami specjalne zajęcia trwające od 4 do 8 godzin w miesiącu – czasami obecne jest również rodzeństwo.