Drgawki dziecięce – rodzaje, przyczyny, objawy.

Drgawki, inaczej mówiąc konwulsje to mimowolne i niekontrolowane skurcze mięśni, powstające na skutek wielu czynników. Zazwyczaj ich przyczyną jest nieprawidłowy wyładowanie i praca neuronów w mózgu jeszcze nie do końca rozwiniętego organizmu. Czas trwania i siła drgawek może różna, a postepowanie lecznicze zależne od rodzaju zaburzenia. Drgawkom może towarzyszyć szereg dodatkowych objawów takich jak utrata przytomności czy wymioty. Czy drgawki u dziecka są groźne? Skąd się biorą drgawki u dzieci? Czy drgawki u dzieci zawsze oznaczają padaczkę? Jak odróżnić drgawki u dzieci od padaczki?

Czy drgawki u dziecka są groźne, Skąd się biorą drgawki u dzieci, Czy drgawki u dzieci zawsze oznaczają padaczkę, Jak odróżnić drgawki u dzieci od padaczki

Czy drgawki u dziecka są groźne?
Skąd się biorą drgawki u dzieci?
Czy drgawki u dzieci zawsze oznaczają padaczkę?
Jak odróżnić drgawki u dzieci od padaczki?

Czy drgawki u dziecka są groźne?

Drgawki w wieku dziecięcego mogą występować z różnego rodzaju powodów. Najczęściej obserwowane są drgawki gorączkowe, które występują na skutek gwałtownego podniesienia się temperatury w ludzkim organizmie. Chodź konwulsje te wyglądają niekiedy przerażająco i strasznie, to w rzeczywistości nie są niebezpieczne i nie zagrażają bezpośrednio życiu dziecka. Aby w pełni zapanować nad drgawkami i nie doprowadzić do zagrożenia zdrowia, należy wiedzieć jak z nimi postępować oraz co jest ich przyczyną.

Skąd biorą się drgawki u dzieci?

Drgawki pojawiające się podczas rozwoju dziecka zazwyczaj są wynikiem podnoszenia się temperatury ciała – nazywane są drgawkami gorączkowymi. Mogą być one również objawem choroby jakim jest padaczka czy inne poważne zaburzenia. Najczęstszymi przyczynami drgawek dziecięcych są:

Czy drgawki u dziecka zawsze oznaczają padaczkę?

Konwulsje w wieku dziecięcym mogą być objawem padaczki, jednak nie jest to jedyna choroba, która je wywołuje. Drgawki nie musza oznaczać padaczki, a częste ich występowanie nie musi oznaczać poważnej choroby.

Jak odróżnić drgawki u dzieci od padaczki?

Główną cechą napadów drgawek gorączkowych jest towarzysząca wysoka temperatura – powyżej 38 stopni Celsjusza. Drgawki padaczkowe niezależne są od temperatury ciała. Konwulsje padaczkowe trwają do 3 minut, przy czym drgawki dziecięce są dłuższe i mogą utrzymywać się nawet do 15 minut. Choroba padaczkowa wyróżnia się również częstą powtarzalnością i seryjnym występowaniem drgawek. Drgawki gorączkowe występują zazwyczaj raz – w pierwszym dniu podwyższenia temperatury.