Dlaczego warto wykonać badanie genetyczne u noworodków?

Badanie genetyczne noworodków jest działaniem, które daje możliwości wykrycia w DNA zmian, które mogą przyczynić się do rozwoju poważnych nieprawidłowości i schorzeń. W związku z tym warto przeprowadzić taki test jak najwcześniej. Pozwoli to na wykrycie ewentualnego ryzyka choroby, a w konsekwencji szybkie wprowadzenie leczenia. Takie badanie można wykonać jeszcze w czasie ciąży bądź po urodzeniu dziecka. Bez wątpienia jest to niezwykle korzystne rozwiązanie.

Po co robi się badania genetyczne u noworodków, Kiedy zdecydować się na badania genetyczne u noworodków, Czy badania genetyczne u noworodków są drogie, Gdzie można zrobić badania genetyczne u noworodków

Po co robi się badania genetyczne u noworodków?
Kiedy zdecydować się na badania genetyczne u noworodków?
Czy badania genetyczne u noworodków są drogie?
Gdzie można zrobić badania genetyczne u noworodków?

Po co robi się badanie genetyczne u noworodków?

Badania genetyczne u noworodka przeprowadza się w sytuacji, gdy podejrzewa się możliwość wystąpienia choroby genetycznej w okresie późniejszym. Wskazać należy, że tylko takie działanie zapewnia ostateczne potwierdzenie diagnozy, a także określenie biologicznej przyczyny schorzenia. Dzięki temu możliwe będzie zastosowanie odpowiedniej profilaktyki czy skutecznego leczenia.

Test wykonuje się z próbki krwi bądź śliny noworodka. Drugi sposób jest oczywiście bardziej wygodny i mniej inwazyjny. Choroby genetyczne, które możemy odkryć przeprowadzając tego typu badanie to na przykład zespół Dravet, Nijmegen, Mukowiscydozę, a ponadto różnego rodzaju choroby metaboliczne czy immunologiczne.

Kiedy zdecydować się na badanie genetyczne u noworodków?

Badanie genetyczne warto przeprowadzić jak najwcześniej. Test można wykonać praktycznie zaraz po urodzeniu dziecka. Możemy także zdecydować się na to działanie trochę później. U noworodków badanie ma charakter prognostyczny, gdyż w tym przypadku staramy się wykryć mutacje zwiększające niebezpieczeństwo ukształtowania się choroby w późniejszym czasie.

Czy badania genetyczne noworodków są drogie?

Badania genetyczne noworodków to dość drogie rozwiązanie. Cena testu osiąga wartości do 4000 tysięcy złotych. Jednakże istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty. Gdyby jednak każde z badań chciało się wykonać oddzielnie wówczas całościowa cena badań opiewałaby o kilkanaście tysięcy.

Gdzie można zrobić badania genetyczne u noworodków?

Badania genetyczne noworodków można wykonać w każdym laboratorium badań genetycznych DNA w Polsce. Próbkę można także pobrać samodzielnie w domu z wykorzystaniem specjalnego zestawu pobraniowego i przesłać do centrum medycznego do analizy.