Badanie WES – ile kosztuje test WES? Gdzie można go zrobić?

Badanie WES to badanie genetyczne, które pozwala na rozczytanie wszystkich 23 000 znanych nauce ludzkich genów. Test WES znajduje zastosowanie między innymi w diagnozie objawów ze spektrum autyzmu oraz w diagnostyce ataków padaczki.

Gdzie można zrobić badanie genetyczne WES

Gdzie można zrobić badanie genetyczne WES u dziecka?
Badanie NGS w wersji badania WES – jak wygląda cena badania?
Badanie WES – badaniem w kierunku przyczyn autyzmu
Badanie WES – badaniem w kierunku genetycznych przyczyn padaczek

Gdzie można zrobić badanie genetyczne WES u dziecka?

Badanie genetyczne WES można zrobić w renomowanych laboratoriach genetycznych. Rodzice, którzy zdecydowali się na badanie, powinni wybierać test WES z jak najszerszym zakresem raportowanych zmian w genach. Przy wyborze laboratorium warto kierować się także prestiżem placówki oraz uzyskanymi certyfikatami jakości.

Badanie NGS w wersji badania WES – jak wygląda cena badania?

Badanie WES kosztuje około 5 – 6 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę szeroki zakres badania, fakt, że wynik testu DNA jest ważny na całe życie oraz liczne korzyści diagnostyczne, cena ta nie jest wygórowana.
Renomowane laboratoria genetyczne oferują w cenie badania dodatkowo bezpłatną wysyłkę próbki kurierem oraz darmową konsultację nieprawidłowego wyniku testu DNA z genetykiem. W pakiecie z badaniem WES mogą się znaleźć także – badanie FRAX (test w kierunku łamliwego chromosomu X) oraz badanie mikromacierzy (analiza genów pod kątem niewielkich zmian w chromosomach – mikrodelecji i mikroduplikacji).

Badanie WES – badaniem w kierunku przyczyn autyzmu

Badanie WES warto wykonać, gdy u pacjenta zaobserwowano objawy ze spektrum autyzmu lub zespołu Aspergera. Test identyfikuje wszystkie znane genetyczne przyczyny autyzmu, takie jak np. zespół Retta czy choroby metaboliczne. Rozszerzony o badanie genetyczne FRAX, wykrywa także łamliwy chromosom X.

Badanie WES – badaniem w kierunku genetycznych przyczyn padaczek

Badanie WES to złoty standard w diagnostyce wielu chorób o podłożu genetycznym, których wykrywalność jeszcze kilka lat temu była niska. Test WES może pomóc odkryć przyczyny zaburzeń neurologicznych, których podłoże jest niejasne, takich jak np. ataki padaczki i cykliczne drgawki.