Czy demencja to choroba psychiczna?
Demencja to podstępna choroba, która zwykle rozwija się u seniorów. Powoduje ona ogólne pogorszenie sprawności umysłowej, co pociąga za sobą cały szereg objawów psychicznych. W konsekwencji chorzy często nie są już w stanie samodzielnie funkcjonować i potrzebują stałej opieki. Jakie są dokładne objawy psychiczne demencji? Jak można je rozpoznać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Demencja – choroba psychiczna
Demencja, inaczej otępienie, to choroba powodująca ogólne pogorszenie sprawności umysłowej. Na skutek jej rozwoju osłabia się działanie wszystkich funkcji poznawczych. Pogarsza się więc pamięć, umiejętność logicznego myślenia, skupiania uwagi czy orientacji w terenie. Wymienione objawy psychiczne demencji nigdy jednak nie są nasilone w równym stopniu. U chorego niektóre funkcje umysłowe będą działać lepiej, a inne gorzej.
Demencja kojarzy nam się głównie z seniorami. Faktycznie na chorobę tę cierpią zwykle osoby po 65 roku życia, ale nie dotyczy ona tylko ich. Demencja może rozwinąć się także u młodszych osób.
Przyczyną demencji najczęściej są genetyczne choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona czy pląsawica Huntingtona. Może ona być również skutkiem padaczki, wodogłowia, chorób tarczycy oraz nerek. Demencja bardzo często zaczyna rozwijać się także po udarze mózgu.
Demencja – objawy psychiczne
Demencja jest chorobą, która rozwija się powoli. Jej objawy powoli się nasilają. Rozwój tej choroby dzieli się na trzy główne etapy:
1. Demencja zaczyna rozwijać się bardzo niepozornie. Jej pierwszym objawem najczęściej są zaburzenia pamięci. Chorzy zaczynają zapominać, gdzie odłożyli dany przedmiot, mylą nazwiska i daty. Mogą także tracić zainteresowania i próbować odizolować się nieco od społeczeństwa. Większość osób na tym etapie nie zauważa jeszcze, że z chorym dzieje się coś nie tak.
2. Z czasem zaburzenia pamięci zaczynają pogłębiać się tak bardzo, że demencja jest już widoczna. Chory zaczyna także mieć problemy z orientacją w terenie, koordynacją wzrokowo-ruchową i logicznym rozumowaniem.
3. W trzecim etapie objawy psychiczne demencji są już bardzo nasilone. Chorzy zaczynają tracić kontakt z rzeczywistością i zachowują się nieadekwatnie do sytuacji. Przestają oni także rozpoznawać swoich najbliższych. Większość osób z demencją na tym etapie wymaga już stałej opieki, ponieważ nie są oni w stanie funkcjonować samodzielnie.
Depresja a demencja
Objawy psychiczne demencji bardzo często są brane za depresję i na odwrót. Schorzenia te są ze sobą mylone głównie w przypadku starszych pacjentów. W obydwu przypadkach zaburzone jest funkcjonowanie poznawcze – chorzy mają problemy z uwagą, pamięcią i logicznym myśleniem. Często też izolują się od innych osób.
Największą różnicą między depresją a demencją jest początek choroby. Demencja rozwija się bardzo powoli, a jej pierwsze objawy są mało charakterystyczne. Trudno jest więc wyłapać, kiedy właściwie choroba się zaczęła. W przypadku depresji początek jest łatwo zauważalny. Rodzina zwykle szybko zauważa, że z chorym dzieje się coś nie tak.
Diagnoza objawów psychicznych demencji
Jeśli wystąpiły u nas objawy demencji, to powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wykona on pacjentowi test MMSE. Jest to standardowy kwestionariusz do diagnozy demencji, który polega na zadawaniu choremu pytań. Drugim wykonywanym badaniem jest test zegara. Polega on na narysowaniu przez chorego tarczy zegara i zaznaczeniu na niej konkretnej godziny.
Demencja nie pojawia się bez przyczyny. Powodować może ją niebezpieczna choroba, dlatego kluczowe jest przeprowadzenie również diagnostyki przyczynowej. Chorym zaleca się przede wszystkim wykonanie badania genetycznego. Może ono wykryć choroby neurodegeneracyjne i padaczkę.
Najlepiej postawić więc na badanie sprawdzające całe DNA, takie jak WES. Dzięki temu nie będziemy musieli wykonywać kilku badań. Pacjentowi w trakcie diagnostyki przyczynowej zleca się także rezonans magnetyczny oraz badania krwi.
Oferujemy trzy rodzaje badań WES:
Badanie WES STANDARD, BADANIE WES PREMIUM oraz badanie WES COMPLEX. Jaka jest różnica między tymi badaniami?
👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.
👉Badania WES PREMIUM oraz WES COMPLEX to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.
Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.
👉Badanie WES COMPLEX to innowacja na rynku badań diagnostycznych. Jest to pierwsze dostępne w Polsce badanie o podejściu tzw. multiomicznym. W trakcie jednej analizy, z jednej pobranej próbki wykonywane jest zarówno bardzo szerokie badanie WES oraz kariotyp molekularny (mikromacierze), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genach, które mogą odpowiadać za chorobę metaboliczną przeprowadzane jest również badanie biochemiczne. To badanie z kolei umożliwia określenie, czy choroba metaboliczna „jest aktywna” i jak bardzo jest zaawansowana. Widzimy to po poziomie metabolitów we krwi pacjenta.
👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Przeczytaj więcej o istotności certyfikatów oraz na jakie zwrócić uwagę na stronie: https://badamydzieci.pl/porady/certyfikaty-badanie-wes/