Badania padaczka- kiedy wykonać?
Padaczka, zwana epilepsją, jest chorobą, która obejmuje centralny układ nerwowy. Największe ryzyko jej ujawnienia występuje przed piątym rokiem życia lub po ukończeniu 65 lat. Ma miejsce z powodu zaburzeń w komunikacji między komórkami nerwowymi mózgu. Objawy występują o każdej porze dnia i nocy, zwykle mają postać drgawek.
Badania – padaczka u niemowląt
Badania – padaczka u nastolatków
Badania padaczka – przyczyny padaczki
Badania padaczka – czy można wykonać w każdym wieku?
Badania – padaczka u niemowląt
Jeśli chodzi o badania, padaczka może diagnozowana również u niemowląt. Pierwszym niepokojącym objawem powinny być napady drgawkowe u dziecka, a także utrata kontaktu z otoczeniem. W celu zdiagnozowania padaczki u niemowląt wykonywane są badania genetyczne, które polegają na pobraniu materiału genetycznego. Badania genetyczne dziecka są w pełni bezpieczne.
Badania – padaczka u nastolatków
Jeśli chodzi o genetyczne badania, padaczka jest jedną z chorób, którą można stwierdzić właśnie za pomocą analizowania DNA. Choć najwyższe prawdopodobieństwo pojawienia się objawów padaczki występuje u dzieci do 5. roku życia i osób po 65. roku życia, to zdarza się, że choroba diagnozowana jest również u nastolatków. W tym celu należy wykonać badania genetycznego poddawane później analizie w laboratorium.
Badania padaczka – przyczyny padaczki
Jeśli chodzi o badania, padaczka okazuje się najczęściej mieć podłoże genetyczne. W zdecydowanej większości przypadków (nawet do 60%) epilepsja jest wywołana nieprawidłowościami w genach, co oznacza, że dziecko przychodzi na świat mając predyspozycje genetyczne do pojawienia się padaczki. Przyczyną padaczki mogą być także okołoporodowe komplikacje czy przebyte w czasie ciąży infekcje.
Badania padaczka – czy można wykonać w każdym wieku?
Jeśli chodzi o badania padaczka musi być dobrze zdiagnozowana, najlepiej jak najwcześniej. Ze względu na procedurę wykonywania badania, można je wykonywać w każdym wieku również u najmłodszych pacjentów, ponieważ są całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Badania na padaczkę pozwalają jednak wdrożyć odpowiednie leczenie padaczki, dlatego wczesna diagnostyka może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia.