Dziecięca padaczka – badania genetyczne
Padaczka to choroba, którą coraz częściej można spotkać. Są różne rodzaje padaczki, która nie zawsze objawia się trzęsieniem się ciała. Jednak czy warto robić badania genetyczne u dzieci? Czy dają jakąkolwiek odpowiedź?
Badania – padaczka – podejrzenie u dziecka
Badania – padaczka – czy jest dziedziczna?
Badania – padaczka – co wywołuje padaczkę u dziecka?
Badania – padaczka – jak zapobiegać atakom?
Badania – padaczka – podejrzenie u dziecka
Padaczka u dziecka, inaczej epilepsja, to choroba centralnego układu nerwowego. Najpierw trzeba odwiedzić neurologa, który wykona bardzo szczegółowy wywiad z rodzicami. Wykonuje się również badanie EEG, rezonans magnetyczny albo tomografię komputerową. Czy są jakieś badania genetyczne, które można wykonać u dziecka, żeby wykluczyć padaczkę? Jest to badanie WES, który za pomocą jednej analizy sprawdza setki genetycznych przyczyn padaczki.
Badania – padaczka – czy jest dziedziczna?
Okazuje się, że padaczka może być choroba dziedziczną. Aż 60% padaczek są dziedziczne. Jednak żeby dowiedzieć się o tym, to trzeba wykonać badania genetyczne. Padaczka może również być nabyta, dlatego ważne jest wykonanie testów DNA, żeby zorientować się jaka jest jej przyczyna. Warto robić badania genetyczne dziecka, żeby dowiedzieć się czy padaczka jest dziedziczna. To uchroni kolejne dziecko przed tą chorobą.
Badania – padaczka – co wywołuje padaczkę u dziecka?
Badania wykazują, że u niektórych osób chorych na padaczkę są znane przyczyny napadów padaczkowych. Są to bodźce podchodzenia zewnętrznego. Takie jak migające światło, bodźce świetlne, nagłe pojawienie się dźwięku, zmęczenie. Jednak często ataki są nagle i nie mają żadnej przyczyny z zewnątrz.
Badania – padaczka – jak zapobiegać atakom
Jeśli są znane przyczyny ataków padaczki, to żeby powstrzymać ataki, to trzeba wykluczyć znane nam bodźce, które ją powodują. Trzeba również być pod kontrolą lekarza, który podpowie jak unikać ataków padaczki. Lekarz może przepisać leki przeciwnapadowe, które niestety nie wyleczą padaczki zupełnie, ale zminimalizują napady. Szacuje się , że około 60% nieleczonych osób nie ma ataku od 24 miesięcy po pierwszym ataku.
Niestety padaczki nie da się wyleczyć całkowice. Epilepsja zostaje z człowiekiem do końca życia. Jednak będąc pod kontrolą lekarza można normalnie żyć, z pewnymi ograniczeniami. Ważne jest, żeby szybko zdiagnozować padaczkę i pozostawać pod opieką lekarza.