Testy alergiczne u dziecka – Diagnostyka alergii Max – nowość!

Szukasz pewnych testów alergicznych dla swoich dzieci? Właśnie dodaliśmy do zakresu naszych badań test na alergię z myślą o najmłodszych, ale i nie tylko! Molekularny test na alergię – diagnostyka alergii MAX to test, który wykonasz nawet u najmłodszych dzieci. Analiza aż 295 alergenów umożliwia uzyskanie precyzyjnej informacji na temat nadwrażliwości na zdecydowaną większość dostępnych w życiu codziennym alergenów. Badanie jest proste i bezbolesne, a ponadto pozwala odróżnić alergie pierwotne od alergii krzyżowych. Dowiedz się więcej.

Podstawowe zalety pakietu „Diagnostyka alergii MAX” to:

  •  Najszersza ilość dostępnych alergenów – aż 295!
  • Największa dokładność kliniczna – zastosowanie techniki molekularnej sprawia, że test ten odznacza się znacznie większą skutecznością niż klasyczne testy alergiczne dla dzieci np. testy pediatryczne wykrywające podwyższone miano przeciwciał IgE.
  • Jako jedyny umożliwia odróżnienie reakcji pierwotnej od reakcji krzyżowej, co pozwala zwiększyć skuteczność działań profilaktycznych ale również dobrać odpowiednio immunoterapię (odczulanie).
  • Umożliwia przewidzenie stopnia nasilenia objawów – czy mamy do czynienia z łagodną alergią, która być może z wiekiem minie czy też istnieje ryzyko wystąpienia u dziecka wstrząsu anafilaktycznego
  • Dzięki temu, że wiemy, jaki konkretnie komponent uczula pacjenta możemy sprawdzić, gdzie jeszcze go znajdziemy i tym samym przewidzieć, co jeszcze może wywoływać uczulenie
  • Pozwala uzyskać informację, czy uczulający dziecko komponent podlega rozkładowi pod wpływem obróbki termicznej – czasem pokarm po ugotowaniu przestaje uczulać.

Dowiedz się więcej na temat tego, dlaczego warto wykonać pakiet „Diagnostyka alergii MAX” >>


Molekularne testy alergiczne dla dzieci – na czym polegają i czym różnią się od zwykłych testów IgE?

Klasyczne testy alergiczne dla dzieci (np. popularne panele pediatryczne) oparte są na wykorzystaniu tak zwanych pełnych ekstraktów alergenów, które są mieszaniną różnych białek. Jest to wystarczające do tego, aby zidentyfikować źródło alergii np. takie jak roztocza kurzu domowego, pyłek brzozy, jad pszczoły, orzeszki ziemne, tymotka łąkowa itp. Z kolei molekularne testy alergiczne dla dzieci pozwalają nam iść o krok dalej. Już nie tylko wskazują źródło alergii ale precyzyjnie określają również, który dokładnie komponent tego źródła (białko) wywołuje uczulenie, który odpowiada za reakcję krzyżową z innymi alergenami, a który nie wywołuje żadnej reakcji organizmu. Dokładnie różnicę tę obrazuje poniższy rysunek.

Jakie to ma znaczenie? Otóż ogromne! Po pierwsze daje bardziej precyzyjny wynik – np. w standardowych badaniach na alergie dla dzieci może brakować komponentu uczulającego i wtedy wynik będzie fałszywie negatywny. Z drugiej strony ten sam komponent może znajdować się w różnych alergenach uczulających i dlatego dzięki takiej wiedzy możemy precyzyjnie określić, które produkty nas uczulają.

testy alergiczne dzieci

W praktyce alergologicznej molekularne testy na alergie u dzieci pozwalają na postawienie prawidłowej diagnozy. Ułatwiają również ocenę ryzyka wystąpienia ciężkiej reakcji anafilaktycznej oraz pozwalają na dobór właściwych alergenów do immunoterapii swoistej (popularnie odczulania).

Dlaczego warto wykonać molekularne testy alergiczne dla dzieci?

  Większa dokładność kliniczna wynikająca z wyższej czułości molekularnych testów alergicznych dla dzieci zapewnia wiarygodny wynik.

Dzięki temu, że uzyskujemy wiarygodny wynik wskazujący na alergię możemy skrócić ścieżkę diagnostyczną i od razu zastosować odpowiednie leczenie i tym samym uniknąć uciążliwych objawów. Należy też pamiętać, że nieleczona alergia prowadzi do groźnych powikłań takich jak chociażby astma. Dlatego też ważne jest, aby diagnoza została postawiona szybko i aby była ona trafna. Im szybciej postawimy diagnozę, tym szybciej pacjent będzie mógł wrócić do normalnego życia – bez objawów uczulenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci.

Ważne!
Poszczególne alergeny składają się z różnych komponentów (białek). Innymi słowy to nie cały alergen wywołuje u nas objawy uczulenia, a jedynie poszczególne białka. Czasem jest to tylko jedno białko, a czasem jest ich więcej. W przypadku klasycznych testów alergicznych wykorzystywane są ekstrakty będące mieszaniną białek. Nie można w ich przypadku odróżnić, które konkretnie białko uczula pacjenta. Co ważne jednak, badania pokazały, że ekstrakty poszczególnych producentów różnią się między sobą zawartością komponentów. Może to być związane z metodą obróbki ekstraktu przez producenta a także z właściwościami fizykochemicznych alergenu. Skutkiem tego niektóre ekstrakty alergenowe nie zawierają istotnych klinicznie komponentów lub zawierają ich śladowe ilości. To skutkuje wynikiem fałszywie negatywnym np. brak Der p 10 (tropiomozyny) w diagnostyce utrudnia rozpoznanie alergii krzyżowej na krewetki i owoce morza. Wyniki skórnych testów na alergie u dzieci poszczególnych producentów często różnią się między sobą na skutek innego składu komponentów alergenu. Zatem możliwe jest uzyskanie wyniku pozytywnego i negatywnego jednocześnie przy wykonywaniu skórnego testu na alergię u dzieci dwóch różnych producentów.

  Możliwość odróżnienia reakcji krzyżowych występujących po spożyciu pokarmów u osób pierwotnie uczulonych na pyłki drzew od współwystępowania alergii wziewnej i pokarmowej (odróżnienie prawdziwego uczulenia od reakcji krzyżowej).

  Dobór skutecznej immunoterapii, a co za tym idzie szansa na skuteczne odczulenie i ustąpienie uciążliwych objawów – dobór szczepionki jest uzależniony od właściwej identyfikacji alergenu. Jeśli pacjent jest pierwotnie uczulony na pyłek brzozy, to skuteczna immunoterapia polega na podaniu mu preparatu przeznaczonego dla tego alergenu. W wynikach testów większości pacjentów uczulonych na brzozę uzyskuje się informacje o równoczesnym uczuleniu m.in. na pyłki olszy, leszczyny, dębu, grabu, buku a także alergeny pokarmowe jak np. jabłko, marchew, brzoskwinia. Test molekularny daje możliwość rozróżnienia, która z tych alergii jest alergią pierwotną i tym samym lekarz może właściwie dobrać szczepionkę.

  Możliwość przewidzenia stopnia nasilenia objawów w tym przewidzenia ryzyka wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego – dzięki temu, że wiemy, jaki dokładnie komponent alergenu uczula pacjenta, wiemy też jakie jest prawdopodobieństwo dużego nasilenia objawów (różne komponenty oddziaływają z różną siłą na organizm). To z kolei pozwala uniknąć ciężkich reakcji anafilaktycznych zagrażających życiu pacjenta. Innymi słowy mogą ocalić życie pacjenta.

  Dzięki informacji, że dany komponent alergenu, na który jesteśmy uczuleni podlega rozpadowi na skutek obróbki termicznej, nie musimy rezygnować ze spożycia uczulającego nas pokarmu, a wystarczy, że poddamy go obróbce termicznej.

  Dzięki możliwości zbadania za jednym razem aż 295 alergenów możemy dokonać kompleksowej diagnostyki i tym samym skrócić czas. To bardzo ważne ponieważ szybsza diagnostyka = szybsze wdrożenie leczenia i ustąpienie objawów.

Jak wykonać kompleksowe molekularne testy na alergię dla dzieci?

Do molekularnych testów alergicznych dla dzieci wykorzystywana jest próbka krwi – podobnie jak do klasycznych testów IgE. Zaletą testówmolekularnych jest także brak konieczności odstawiania leków antyhistaminowych przed wykonaniem testu. Test można wykonać w całej Polsce w jednej z naszych 200 przychodni. Istnieje również możliwość przyjazdu do domu pielęgniarki, która pobierze próbkę (w cenie badania).


Poznaj zakres testu – jakie alergeny sprawdzisz?

  1. PYŁKI:
    • Pyłki traw: trawa bermudzka, pyłek życicy, paspalum notatum, trzcina pospolita, pyłek żyta Sec
    • Pyłki drzew: akacja, bożodrzew gruczołowaty, olsza czarna, brzoza brodawkowata, morwa papierowa, pyłek leszczyny, kryptomeria japońska, cyprys, buk zwyczajny, jesion wyniosły, jesion wyniosły, pyłek orzecha włoskiego, jałowiec, morwa czerwona, oliwka, palma daktylowa, platan klonolistny, topola czarna, wiąz pospolity
    • Pyłki chwastów: szarłat szorstki, ambrozja bylicolistna, bylica pospolita, konopie, komosa biała, szczyr roczny, pomurnik, babka lancetowata, solanka kolczysta, pokrzywa zwyczajna
  2. ROZTOCZE
    • Roztocze kurzu domowego: dermatophagoides farinae, dermatophagoides pteronyssinus
    • Roztocze spichrzowe: acarus siro, blomia tropicalis, glycyphagus domesticus, lepidoglyphus destructor, tyrophagus putrescentiae
  3. MIKROORGANIZMY I ZARODNIKI PLEŚNI
    • Drożdże: malassezia sympodialis
    • Pleśnie: alternaria alternata, aspergillus fumigatus, cladosporium herbarum, penicillium chrysogenum
  4. POKARMY POCHODZENIA ROŚLINNEGO
    • Rośliny strączkowe: orzech arachidowy, ciecierzyca, soja, soczewica, fasola biała, groch
    • Zboża: owies, komosa ryżowa, gryka zwyczajna, jęczmień, nasiona łubinu, ryż, proso, żyto, pszenica zwyczajna, pszenica orkisz, kukurydza
    • Przyprawy: papryka, kminek, oregano, pietruszka, anyż, gorczyca
    • Owoce: kiwi, papaja, melon, figa, truskawka, jabłko, mango, banan, wiśnia, brzoskwinia, gruszka, borówka czarna, winogrona
    • Warzywa: cebula, czosnek, seler, marchew, awokado, ziemniak, pomidor
    • Orzechy: orzech nerkowca, orzech brazylijski, orzech pekan, orzech laskowy, orzech włoski, makadamia, pistacja, migdał
    • Nasiona: nasiona dyni, nasiona słonecznika, nasiona maku, sezam, nasiona kozieradki pospolitej
  5. POKARMY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO
    • Mleko: mleko krowie, mleko wielbłądzie, mleko kozie, mleko końskie, mleko owcze
    • Jaja: białko jaja kurzego, żółtko jaja kurzego
    • Ryby, pasożyty ryb i owoce morza: nicienie, krab, śledź, garnela pospolita, dorsz atlantycki, homar, krewetka, kałamarnica, omułek jadalny, ostryga, małż, płaszczka kolczasta, łosoś, makrela atlantycka, tuńczyk, miecznik
    • Mięso: świerszcz domowy, wołowina, mięso końskie, mięso kurze, szarańcza wędrowna, mięso indycze, mięso królicze, mięso owcze, wieprzowina, mącznik młynarek
  6. JADY OWADÓW: jad mrówki ognistej, jad pszczeli, jad osy, jad szerszenia, jad klecanki rdzaworożnej, jad osy pospolitej
  7. KARALUCHY: karaluch, karaluch amerykański
  8. ALERGENY ZWIERZĘCE
    • Zwierzęta domowe: pies, świnka morska, kot, mysz domowa, królik, chomik dżungarski, szczur
    • Zwierzęta hodowlane: krowa, koza, koń, owca, świnia
  9. INNE: lateks, fikus
  10. CCD: homolog ludzkiej laktoferyny
  11. PASOŻYTY: europejski obrzeżek gołębi

Zobacz też: