Padaczka – Jak ważne jest odpowiednie badanie
Padaczka jest schorzeniem neurologicznym spowodowaną nieprawidłową komunikacja między neuronami. Niestety liczba chorych na tą przypadłość wciąż rośnie. Najczęściej kojarzonym objawem padaczki u dziecka są gwałtowne ruchy oraz drgawki jednak cześć chorych zamiast tego doświadczać może omamów słuchowych lub węchowych, czasowej utraty przytomność lub doznawać swego rodzaju dziwny skurczy. Powoduje to, iż niektórzy dotknięci epilepsją chorzy nie zdają sobie sprawy z jej istnienia. Stąd tak ważne jest, aby „badania padaczka” przeprowadzić, jeżeli tylko przypuszczamy, iż problem ten dotyczyć może również nas.
Badania – padaczka – jakie informacje dają?
Badania – padaczka – dla kogo?
Badania – padaczka – gdzie wykonać?
Badania – padaczka – ile się czeka na wynik
Badania – padaczka – jakie informacje dają?
Badania na padaczkę mają za zadanie przede wszystkim znaleźć przyczynę padaczki, tak aby w przyszłości moc ograniczyć ataki do minimum lub całkowicie ja wyeliminować. Równie ważnym jest sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz tego jak choroba wpłynęła na funkcjonowanie całego organizm.
Badania – padaczka – dla kogo?
Badania genetyczne na padaczkę powinniśmy wykonać, gdy tylko zaobserwujemy u siebie lub swoich bliskich jakiekolwiek niepokojące objawy mogące świadczyć o tej chorobie. Szczególnie istotna jest obserwacja dzieci, gdyż w ich przypadku może dochodzić do jedynie chwilowych utrat kontaktu z otoczeniem czy swego rodzaju powtarzające się „tików nerwowe” jak mlaskanie lub cmokanie.
Badania – padaczka – gdzie wykonać?
Jako iż do badania padaczki potrzebny jest specjalny sprzęt neurologiczny, odbywa się ono zwykle w wyspecjalizowanym laboratorium. Podstawą takiego badania jest rejestracja czynności bioelektrycznej mózgu. Co ważne jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne dla pacjenta. Czasem musi być ono rozszerzone o inne badania neuroobrazowe (takie jak badanie EEG u dzieci) lub rezonans magnetyczny.
Badania – padaczka – ile się czeka na wynik
Czas oczekiwania zwykle zależny jest od rodzaju prowadzonego badania, co istotne o terminie, w jakim otrzymamy wynik dowiemy się zwykle już w czasie wykonywania samego testu. Okres ten wahać się może od około 4 do maksymalnie 10 tygodni w przypadku najbardziej rozbudowanych badań, takich jak badanie wes.