Dieta sensoryczna – na czym polega i jaki ma związek z zaburzeniami integracji sensorycznej?

Zwrot 'dieta sensoryczna’ kojarzy się z odżywianiem, ale tak naprawdę nie ma z nim nic wspólnego. W rzeczywistości są to różnego rodzaju ćwiczenia i zabawy, które mają poprawić funkcjonowanie zmysłów dziecka, u którego wystąpiły zaburzenia integracji sensorycznej. Na czym dokładnie polega dieta sensoryczna? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Na czym polega dieta sensoryczna?

Dieta sensoryczna

Dieta sensoryczna to różne ćwiczenia i zabawy ruchowe. Stosuje się je u dzieci, które mają zaburzenia integracji sensorycznej (nieprawidłowości w przetwarzaniu bodźców zmysłowych), aby poprawić funkcjonowanie ich zmysłów. Zadaniem diety sensorycznej jest także chronienie systemu nerwowego przed dostarczeniem zbyt dużej ilości bodźców. Niektóre dzieci potrzebują ćwiczeń hamujących pobudzenie i wyciszających, a inne wręcz przeciwnie – ćwiczeń pobudzających. Dieta sensoryczna wpływa na:

  • Dotyk
  • Równowagę
  • Wzrok
  • Słuch
  • Pozycję ciała (zmysł proprioceptywny)
  • Węch

Ćwiczenia i zabawy z reguły nie są zbyt trudne. Można wykonywać je w domu. Dobrać ćwiczenia i zabawy powinien jednak terapeuta integracji sensorycznej, aby były one dopasowane odpowiednio do problemów dziecka.

Dieta sensoryczna a wybiórczość pokarmowa

Dieta sensoryczna

Zaburzenia integracji sensorycznej w wielu przypadkach wywołują wybiórczość pokarmową, czyli jedzenie przez dziecko tylko kilku wybranych produktów np. w jednym kolorze lub o takiej samej konsystencji. W przypadku niezaakceptowanych artykułów dziecko może reagować odruchem wymiotnym, wypluwaniem lub dławieniem się. Z kolei, jeśli poda się dziecku nieznajomy produkt, to pojawi się u niego niepokój. Wynika to z tego, że dzieci bardzo intensywnie odczuwają smak lub zapach artykułów spożywczych lub zupełnie odwrotnie – ich wrażliwość na bodźce zmysłowe jest obniżona. W takim wypadku należy szczególnie zadbać o ćwiczenie zmysłu zapachu oraz smaku.

Dieta sensoryczna – przykłady ćwiczeń

Dieta sensoryczna

Zabawy i ćwiczenia wchodzące w skład diety sensorycznej są bardzo różnorodne. Należą do nich m.in.:

  • “Niby-farba”– jest to zabawa, która wpływa na zmysł dotyku. Jako “farby” możemy w niej użyć np. pianki do golenia lub płynu do naczyń. “Niby-farbą” dziecko może malować czy próbować stworzyć różne kształty.
  • Przechodzenie przez kładkę – to proste ćwiczenie wpływa doskonale na zmysł równowagi. Wystarczy, że znajdziemy kładkę i będziemy po niej przechodzić, starając się utrzymać równowagę. Można również chodzić po kładce do tyłu.
  • Zbieranie rozsypanych, drobnych kamyczków – czynność ta wydaje się dość banalna, ale świetnie ćwiczy ona zmysł wzroku.
  • Dopasowywanie dźwięku – ćwiczenie to bardzo dobrze rozwija zmysł słuchu. Szczególnie ważne jest to ćwiczenie u dzieci z nadwrażliwością na dźwięki. Wystarczy, że do zamykanych pojemniczków wrzucimy różne przedmioty np. kamienie, ryż czy fasolę i zaczniemy nimi potrząsać. Zadaniem dziecka będzie rozpoznanie, co jest w potrząsanym słoiczku bez użycia wzroku.
  • Posmakuj i powąchaj – zabawa ta rozwija zmysł węchu oraz smaku. Dziecku należy zasłonić oczy i dawać mu do spróbowania i powąchania różne artykuły spożywcze np. czekoladę, jabłko czy ser. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, jakiego produktu właśnie spróbowało. W tej zabawie warto użyć produktów, które dziecko lubi jeść.

Dieta sensoryczna w domu – jak ćwiczyć?

Dieta sensoryczna

Stosując w domu ćwiczenia sensoryczne, należy pamiętać o kilku zasadach. Należy zadbać o to, żeby ćwiczenia dla dziecka były atrakcyjne, więc warto wykorzystać jego zainteresowania. Zabawy powinny także być dostosowane indywidualnie do wieku i możliwości malucha, więc na początku najlepiej jest wykonywać proste ćwiczenia i stopniowo zwiększać ich trudność. Jeśli macie taką możliwość to ćwiczcie i bawcie się na zewnątrz. Pozytywnie wpłynie to na Wasze samopoczucie, a przy okazji się dotlenicie.

Dieta sensoryczna – czy moje dziecko powinno ją stosować?

Dietę sensoryczną powinny stosować dzieci, u których wystąpiły zaburzenia integracji sensorycznej. Jeśli u nasze dziecko nie wodzi wzrokiem za zabawką, jest drażliwe, nie wkłada przedmiotów do buzi oraz nie lubi bliskości np. przytulania, to powinniśmy udać się do specjalisty. Oceni on czy u dziecka wystąpiły zaburzenia integracji sensorycznej.

Dieta sensoryczna

Zaburzenia integracji sensorycznej często są jednym z objawów autyzmu. Jeśli więc zostaną zdiagnozowane, to warto wykonać badania genetyczne dziecka. Mogą one wskazać, czy w genach dziecka znajdują się nieprawidłowości, które mogły przyczynić się do zaburzeń integracji sensorycznej.

W przypadku zaburzeń integracji sensorycznej można wykonać kompleksowe badanie genetyczne dzieci i dorosłych  – test WES. Jest to  najnowocześniejsze i najdokładniejsze badanie na rynku testów DNA. Daje szansę na poznanie przyczyny objawów i wdrożenie ukierunkowanego leczenia.

Często zadawane pytania

Co jeżeli wynik badania genetycznego pokaże gen choroby wrodzonej?

W takiej sytuacji, podczas konsultacji genetycznej, która odbywa się po wydaniu wyniku badania (zawarta jest w cenie) Lekarz Genetyk wskaże dalsze kroki postępowania.

Dzięki szybkiemu wykryciu choroby, która ma negatywny wpływ na organizm dziecka, w większości przypadków można dziecku skutecznie pomóc, wprowadzając indywidualnie dopasowaną terapię. W niektórych przypadkach terapia ta polega np. na wprowadzeniu odpowiedniej diety lub suplementacji.

Co jeżeli wynik badania genetycznego nie pokaże genu choroby wrodzonej?

Jest to bardzo dobra i cenna informacja! Oznacza to wykluczenie badanych chorób wrodzonych. Taka informacja pokazuje np. że dziecko może być bezpiecznie szczepione, a także, że w przyszłości nie rozwinie się u niego żadna choroba, która została sprawdzona.

Jak długo muszę czekać na wynik badania?

Wynik badania WES PROFILAKTYKA otrzymasz w czasie 7 tygodni.

Wynik badania WES COMPLEX otrzymasz w czasie 7-10 tygodni, wynik testu WES STANDARD otrzymujesz w 10 tygodni, wynik badania WES PREMIUM otrzymasz w czasie 7 tygodni. Od razu po otrzymaniu wyniku, umawiamy Cię na telefoniczną konsultacją z lekarzem genetykiem.

Moje dziecko miało wykonywane badania przesiewowe na NFZ, które nie wykazały nic niepokojącego czy jest sens je rozszerzać?

Tak, gdyż badanie przesiewowe (NFZ) wykrywa  29 chorób, a test WES kilkaset tego typu chorób! Poza tym badanie przesiewowe jest badaniem biochemicznym (sprawdza zawartość danej substancji w krwi) i może czasami dawać wynik fałszywie negatywny.

Badanie biochemiczne nie mówi nic o przyczynie choroby, gdyż sprawdza tylko jeden z objawów choroby. Test WES jest badaniem genetycznym, które sprawdza występowanie choroby na poziomie genów i dają jednoznaczną odpowiedź. Dlatego jeśli rodzic ma taką możliwość – warto wykonać dodatkowo badanie genetyczne o szerokim zakresie.

Gdzie można wykonać badanie WES?

W DOMU:

  • Próbkę do badania (krew żylną, suchą kroplę krwi lub wymaz z policzka) może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta.
  • Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
  • W przypadku WYMAZU Z POLICZKA oraz SUCHEJ KROPLI KRWI próbką można pobrać samodzielnie, bez pomocy personelu medycznego.

W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

  • Współpracujemy z ponad 300 placówkami medycznymi na terenie całek Polski, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Co w sytuacji jeżeli pobrana próbka nie będzie się nadawać do analizy?
W rzadkich przypadkach może być konieczne ponowne pobranie próbki do badania, np. na skutek uszkodzenia mechanicznego, niewystarczającej jakości materiału, zanieczyszczenia materiału, problemów technicznych itp. W takiej sytuacji organizujemy ponowne pobranie bez dodatkowych opłat.

Dotyczy to zarówno próbki krwi, wymazu z policzka i suchej kropli krwi.

Jak należy przygotować pacjenta do pobrania krwi?
Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo, natomiast wskazane jest, aby na kilka godzin przed pobraniem pacjent dużo pił i był nawodniony.

Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.

Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka).  Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia.  Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.

Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków.  Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i  przyjazny dla małego pacjenta.  Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

Jak otrzymam wynik badania WES?
Po pobraniu próbki do badania, Pacjent otrzyma dostęp do Panelu Klienta on-line.  Wynik zostanie opublikowany w Panelu Klienta w wersji PDF (taki wynik jest w pełni wartościowy, ponieważ zawiera podpis elektroniczny).  O terminie publikacji wyniku Pacjent zostanie poinformowany SMSem. Dzięki Panelowi, zarówno dane osobowe pacjenta jak i wyniki badań są odpowiednio zabezpieczone.
Kiedy odbędzie się konsultacja wyniku z lekarzem?

Terminy oczekiwania na konsultacje z naszymi lekarzami genetykami to od kilku dni do dwóch tygodni.

Termin konsultacji można wybrać samodzielnie korzystając z dostępu do Panelu Klienta.

Czy jest możliwość płatności ratalnej?
Tak – wystarczy się z nami skontaktować, a wyjaśnimy jak uzyskać możliwość płatności ratalnej.

Istnieje również możliwość płatności odroczonej do 54 dni – PayPo.

Mieszkam za granicą, jak mogę wykonać badanie WES?

Badania WES PROFILAKTYKA, WES COMPLEX, WES PREMIUM oraz WES STANDARD wykonuje się z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.

Czy choroby genetyczne zawsze są dziedziczone po rodzicach?

Nie. Wiele chorób genetycznych powstaje 'spontanicznie’ – podczas podziałów komórek zarodka po zapłodnieniu. Na ich powstanie nie można mieć wpływu – jest to sytuacja zupełnie losowa.

Aby zachorować na większość chorób dziedzicznych dziecko musi odziedziczyć 'komplet’ wadliwych genów – od mamy i taty. W przypadku niektórych chorób wystarczy wadliwa kopia genu tylko jednego rodzica. Rodzice jednak nie muszą wiedzieć, że są 'nosicielami’ – mogą być zupełnie zdrowi. Jest to więc również kwestia losowa – nie wolno obwiniać się za chorobę dziecka, na którą nie miało się żadnego wpływu.


Porozmawiaj o badaniu genetycznym dla Twojego dziecka:


Zobacz też:

💜 Badania genetyczne na padaczkę

💜 Autyzm badania genetyczne

💜 Badania na odporność

💜 Zespół napięcia mięśniowego – badania

💜 Przyczyny padaczki u dzieci