Czy autyzm można wykryć w ciąży?
Dzięki diagnostyce prenatalnej wiele chorób wrodzonych wykryć można już na etapie ciąży. Dzięki temu rodzice mogą lepiej przygotować się na przyjście na świat dziecka z pewnym zaburzeniem. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet wdrożenie leczenia jeszcze przed porodem. A co w przypadku autyzmu? Czy można wykryć autyzm w ciąży? Wyjaśniamy w poniższym artykule!
Umów się ze specjalistą na rozmowę dotyczącą chorób genetycznych:
Autyzm – czym można wykryć w ciąży w badaniu USG?
Najnowsze badania przeprowadzone w Izraelu wykazały, że autyzm można wykryć w ciąży. Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev i Centrum Medycznego Soroki dowiedli, że oznaki autyzmu widoczne są już w trakcie USG połówkowego. Jest to badanie USG, które wykonuje się w drugim trymestrze ciąży.
Wniosek Izraelskich naukowców poprzedziły badania, w których analizowali zdjęcia USG. Do analizy wykorzystano:
- 229 zdjęć dzieci, u których zdiagnozowano autyzm
- 201 zdjęć dzieci zdrowych, u których brata lub siostry zdiagnozowano autyzm
- 229 zdjęć zdrowych dzieci
W pierwszej grupie aż na 30% zdjęć zauważono nieprawidłowości w obrębie budowy serca, nerek i mózgu. W dwóch pozostałych grupach tego typu wad zauważono aż trzy razy mniej. Oznacza to, że autyzm można wykryć przed urodzeniem, ale nie zawsze się to udaje.
Czy można wykryć autyzm w ciąży podczas badania genów?
Autyzm jest zaburzeniem o podłożu wieloczynnikowym. Oznacza to, że nie powoduje go jeden czynnik. Ma on wiele przyczyn, które wzajemnie na siebie oddziałując, prowadzą do rozwoju zaburzenia.
Jednym z czynników, które przyczyniają się do rozwoju autyzmu, są mutacje w genach. Ich wykrycie jednoznacznie potwierdza występowanie zaburzenia. Badanie genetyczne może być więc niezastąpione podczas diagnostyki autyzmu. Musi jednak być to badanie o szerokim zakresie analizy. Najlepiej, aby sprawdzone zostały w nim wszystkie geny. W innym wypadku badanie może nie wykryć istniejącej mutacji.
W ciąży wszystkie geny dziecka możemy przeanalizować w badaniu WES. Jest to genetyczne badanie wykonywane z próbki płynu owodniowego. W jego trakcie wykonywana jest bardzo dokładna analiza materiału genetycznego dziecka. Każdy gen jest sprawdzany za pomocą nowoczesnej technologii NGS. Dzięki temu żadna mutacja podczas analizy nie zostanie przeoczona.
Płyn owodniowy do badania WES pobierany jest podczas amniopunkcji. Jest to zabieg wykonywany bez znieczulenia. Polega on na wbiciu w brzuch pacjentki jałowej igły, przez którą pobierana jest niewielka ilość płynu owodniowego. Całość trwa zaledwie kilka minut. Amniopunkcja wbrew powszechnej opinii jest zabiegiem bardzo bezpiecznym. Ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań jest niewielkie. W trosce o bezpieczeństwo pacjentki i jej dziecka cały zabieg wykonuje się pod kontrolą USG, a pobraniem płynu owodniowego zajmują się tylko doświadczeni lekarze. Nie ma więc powodu do obaw.
Diagnoza autyzmu w ciąży – co dalej?
Autyzm można wykryć w ciąży, ale diagnoza ta musi zostać potwierdzona po porodzie. Noworodek najprawdopodobniej nie będzie jeszcze wykazywał żadnych charakterystycznych objawów. Ze standardową diagnostyką musimy więc jeszcze chwilkę zaczekać. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nic zrobić. Od razu po narodzinach dziecka wykonać możemy badanie genetyczne. Zaleca się to zarówno w przypadku dzieci, które badanie takie miały wykonywane w ciąży, jak i tych, dla których będzie to pierwszy raz.
Polecanym badaniem genetyczny, które możemy wykonać po porodzie, jest WES Profilaktyka. Sprawdza się w nim wszystkie geny pacjenta na podstawie próbki krwi lub wymazu z policzka. Jest on w stanie wykryć nawet zmiany, które mogą zacząć objawiać się dopiero za kilkadziesiąt lat. Podczas badania WES profilaktyka z pewnością zostaną rozpoznane potencjalne wady, które mogą być przyczyną autyzmu. Dzięki temu odpowiednią terapię będziemy mogli wdrożyć od razu po otrzymaniu wyniku. Im szybciej to zrobimy, tym większy będzie jej wpływ na funkcjonowanie dziecka. Lepiej więc nie zwlekać i wykonać test WES Profilaktyka od razu po narodzinach dziecka.
FAQ- najczęściej zadawane pytania
Czasami choroba jeszcze nie jest na tyle aktywna, aby badania biochemiczne pokazały wymierny wynik. Należy również sprawdzić ile chorób metabolicznych w taki sposób zostało wykluczonych. Badanie genetyczne (w sytuacji chorób metabolicznych – badanie WES) jest badaniem rozstrzygającym – sprawdza wszystkie rodzaje tych zaburzeń i pokazuje przyczynę – uszkodzony gen, z którym dziecko przyszło na świat.
Najszerszym badaniem w tym kierunku jest badanie WES (całego egzomu) i to właśnie ono może być w takiej sytuacji badaniem rozstrzygającym. Genów, które mogą odpowiadać za zaburzenia ze spektrum autyzmu jest kilka tysięcy i wszystkie one sprawdzane są w badaniu WES.
Będzie wiadomo jakie parametry z krwi dziecko powinno mieć regularnie sprawdzane, a także jakie badania obrazowe powinny zostać wykonane (dotyczące różnych narządów, które mogą być zagrożone w przebiegu wykrytego schorzenia genetycznego). Specjalista będzie mógł wdrożyć ukierunkowane leczenie i postępowanie.
Będzie można lepiej przewidzieć dalszy rozwój dziecka i postęp lub zahamowanie choroby. Rodzice będą mogli poszukać specjalistycznego wsparcia Fundacji lub Stowarzyszeń, a także innych rodziców z dziećmi, które cierpią na to samo zaburzenie.
Taka konsultacja może zostać przeprowadzona z rodzicem lub lekarzem prowadzącym (np. pediatrą, neurologiem).
Nie można więc wykluczyć genetycznego podłoża autyzmu tylko na podstawie faktu, że do tej pory ta choroba nie objawiała się w rodzinie. Nie wyklucza to też ryzyka, ze wadliwe geny zostaną przekazane kolejnemu pokoleniu.
- WES COMPLEX
- WES PREMIUM
- WES STANDARD
- BADANIE MIKROMACIERZY
- BADANIE FRAX
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.
Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka). Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia. Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla dziecka!