Co warto wiedzieć o padaczce genetycznej?
W obecnych czasach padaczka jest najczęściej występującym zaburzeniem neurologicznym na świecie. Choruje na nią około sześćdziesięciu pięciu milionów osób, a w tym około czterystu tysięcy Polaków. Statystycznie rzecz biorąc, co dziesiąta osoba w ciągu całego życia ma przynajmniej jeden napad padaczkowy. Przyczynami padaczki mogą być między innymi genetyka, inne choroby, schorzenia oraz urazy głowy. Warto również wspomnieć, że istnieją również zespoły padaczkowe będące związane silnie z wiekiem chorego.
Czym jest padaczka genetyczna?
W jaki sposób sprawdzić padaczkę genetyczną?
Co wywołuje padaczkę?
Ile kosztuje badanie na padaczkę?
Czym jest padaczka genetyczna?
Padaczka wywołana jest chwilową niesprawnością mózgu. Jest to zespół symptomów psychicznych, somatycznych oraz wegetatywnych. Charakterystycznym objawem są niekontrolowane drgawki. Padaczka genetyczna wynika z mutacji genu albo genów. Najczęściej jednak spotyka się mutacje wielu genów. Padaczkę genetyczną wywołaną jednym wadliwym genem opisano tylko w dwustu przypadkach. Jeżeli jedno z bliźniaków jednojajowych jest chore, to prawdopodobieństwo, że drugi bliźniak będzie chory wynosi około sześćdziesięciu procent.
W jaki sposób sprawdzić padaczkę genetyczną?
Padaczka genetyczna jest rozpoznawana dzięki elektroencefalografii oraz objawom klinicznym. Ponadto wykonuje się w tym zakresie rezonans magnetyczny, tomografię mózgu, badanie krwi oraz moczu.
Co wywołuje padaczkę?
Napad padaczkowy wywołuje zmiana reaktywności części mózgu bądź całości.
- Intensywny wysiłek fizyczny,
- Bardzo silny stres,
- Silne emocje,
- Gorączka,
- Picie alkoholu,
- Zażywanie narkotyków,
- Brak snu,
- Przemęczenie,
- Migające, jaskrawe, intensywne światła,
- Niespodziewane bodźce słuchowe oraz wizualne,
- Niespodziewana zmiana pozycji ciała,
- Hipoglikemia,
- Wahania hormonalne u kobiet.
Ile kosztuje badanie na padaczkę?
Koszt genetycznych badań na padaczkę zależny jest od sposobu badania oraz liczby branych genów pod uwagę podczas analizy. Pobierany materiał to zazwyczaj krew bądź wymaz śliny z wewnętrznej części policzka. Cena waha się od ponad dwóch tysięcy złotych do prawie czterech tysięcy złotych.