Badanie WES – od czego zależy jego cena?

Badanie WES to sekwencjonowanie całego genomu człowieka. Obecnie jest do najszersze dostępne na rynku badanie genetyczne, które pozwala na poznanie funkcji i sekwencji genów, a także identyfikacji ewentualnych mutacji, które mogą się przyczyniać do występowania chorób. Badanie WES mówi całościowo o funkcjonowaniu organizmu i jego kondycji.

Od czego zależy cena badania WES, Co wchodzi w cenę badania WES, Badanie WES cena - czy zależy od metody badania, Cena badania WES - gdzie jest najbardziej korzystna

Od czego zależy cena badania WES?
Co wchodzi w cenę badania WES?
Badanie WES cena – czy zależy od metody badania?
Cena badania WES – gdzie jest najbardziej korzystna?

Od czego zależy cena badania WES?

Cena badania WES przede wszystkim zależy od ilości zbadanych genów. Zwykle jest to 23000 genów, które są wyznaczane przez lekarza w zależności od dolegliwości zdrowotnych, na które cierpi pacjent. Do analizy można jednak powrócić w dowolnym momencie. W cenę badania wchodzi nie tylko samo badanie genów, ale również precyzyjna diagnoza genetyczna.

Co wchodzi w cenę badania WES?

Cena badania WES jest stosunkowo wysoka. Wynika to z wykorzystywania do analizy metody NGS, która jest jedną z najnowocześniejszych w zakresie biologii molekularnej. Wymaga posiadania przez laboratorium odpowiedniego sprzetu oraz wykwalifikowanej kadry medycznej, która wykonuje analizę. Dodatkowo w cenę badania wchodzi precyzyjna analiza 200 genów, które są odpowiedzialne za najczęstsze schorzenia genetyczne. Wynik można wykorzystać w diagnostyce wielu chorób, nawet w kilkanaście czy kilkadziesiąt lat po wykonaniu badania.

Badanie WES cena – czy zależy od metody badania?

Cena Badania WES w dużej mierze zależy od metody badania, czyli NGS. Jedynie zaawansowane laboratoria genetyczne są w stanie wykonać taką analizę przy pomocy wykwalifikowanego personelu. Badanie pełnego genomu człowieka wymaga analizy ogromnej ilości genów, co wiąże się z dużym zaangażowaniem sprzętu oraz samego personelu. Z tego też powodu cena badania jest wysoka i faktycznie, nowoczesna metoda ma na to wpływ.

Cena badania WES – gdzie jest najbardziej korzystna?

Cena badania WES może być korzystna w wielu laboratoriach, najlepiej porównać oferty kilku placówek. W ten sposób można wybrać odpowiednie badanie, które zapewni wiarygodne wyniki oraz zadowoli klienta. Warto również zwracać uwagę na czas,w którym będą dostępne wyniki badania.

Przeczytaj także:

  1. Padaczka u dziecka 
  2. Badania przed szczepieniem
  3. Badanie genetyczne autyzmu
  4. Diagnoza genetyczna