Badania na autyzm – co warto o nich wiedzieć?

Rozwój technologii sprawia, że współczesny świat ma coraz większe możliwości, jeśli chodzi o leczenie różnych schorzeń. Z drugiej jednak strony ludzie mają do czynienia z nowymi nieprawidłowościami. Jedną z nich jest autyzm. Dotyka on coraz większą liczbę dzieci. Dlatego też, gdy dostrzeże się jakiekolwiek symptomy, które mogą świadczyć o tej chorobie, warto wykonać badanie na autyzm. Dzięki temu można wdrożyć rozwiązanie, które podniesie komfort życia dziecka. Co więcej, nieprawidłowości nie będą tak bardzo odczuwalne. Rodzice coraz darzą coraz większym zaufaniem takie testy. Dowiedz się więcej na ich temat.

 Badanie na autyzm - jakie są wskaznia do badania, Badanie na autyzm - ile kosztują, Badanie na autyzm - gdzie można je zrobić, Badanie na autyzm - ile się czeka na wynik

Badanie na autyzm – jakie są wskaznia do badania?
Badanie na autyzm – ile kosztują?
Badanie na autyzm – gdzie można je zrobić?
Badanie na autyzm – ile się czeka na wynik?

Badania na autyzm – jakie są wskazania do badania?

Wskazaniem do wykonania badania na autyzm jest dostrzeżenie u swojego dziecka podstawowych objawów. Najczęściej pojawiają się one między 2 a 3 rokiem życia. Jednakże nie zawsze tak jest. Rodzice widzą przede wszystkim u pociech niechęć do zabawy zarówno z rówieśnikami, jak i dorosłymi. Co więcej, takie maluchy mają kłopoty z koncentracją i mową. Zauważa się także dziwne zachowania, na przykład układanie zabawek w określony sposób. Dzieci unikają również kontaktu wzrokowego. Dziecko dotknięte autyzmem bardzo często nie nawiązuje relacji emocjonalnej. Takie zachowania powinny skłonić rodziców do wykonania badania na autyzm.

W trakcie takich testów przeprowadza się między innymi badanie neurologiczne, poszukiwanie cech chorób skórno-nerowowych, tak zwanej dysmorfii, badanie lampą Wooda. Podstawowe badania obejmują także teksty psychologiczne pozwalające zaobserwować zachowanie dzieci wśród rówieśników. Wykonuje się również testy genetyczne. Dzięki nim możliwe jest poznanie przyczyny objawów ze spektrum autyzmu.

Badania na autyzm – ile kosztują?

Najlepszym badaniem na autyzm jest test genetyczny. W tym przypadku trafionym wyborem będzie test NOVA. Bada on wiele genów równocześnie. Co więcej, dzięki niemu możliwe są do wykrycia ewentualne nieprawidłowości. Cena takiego testu kształtuje się na poziomie 4 tysięcy złotych. Istotne jest to, że jest to badanie kompleksowe. Pozwala na całkowite przebadanie dziecka, jeśli chodzi o choroby genetyczne.

Badania na autyzm – gdzie można je zrobić?

Badanie genetyczne na autyzm można wykonać przez nawiązanie współpracy z firmą TESTDNA Laboratorium Sp. z o. o., która jest dystrybutorem testu NOVA w Polsce. Placówka wykonuje także inne kompleksowe badania dla dzieci i rodziców. Takie badanie można wykonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy zamówić zestaw do pobrania, z którym otrzyma się szczegółową instrukcję i komplet dokumentów. Po pobraniu wymazu przesyła się paczkę w celu zbadania wyniku.

Badanie na autyzm – ile się czeka na wynik?

Na wynik testu na autyzm – testu NOVA czeka się około 5 tygodni. Badanie na autyzm wykonuje się w Laboratorium BGI, jednym z największych, światowych ośrodków, które zajmują się genomiką.

Przeczytaj także: