Badania genetyczne FRAX – jaka jest ich cena i co wchodzi w jej skład?

Badania genetyczne FRAX – zespołu łamliwego chromosomu X –  umożliwiają sprawdzenie, czy objawy autyzm lub zaburzenia intelektualne u mogą być wynikiem jednego z zaburzeń genetycznych. Ich wynik pozwala na wprowadzenie odpowiedniej terapii, która ułatwi dalszy rozwój dziecka. Co warto wiedzieć o cenie tego badania?

Jaka jest cena badania genetycznego frax, Co wchodzi w skład ceny badania genetycznego frax, Czy cenę badania genetycznego frax można rozłożyć na raty

Jaka jest cena badania genetycznego frax?
Co wchodzi w skład ceny badania genetycznego frax?
Czy cenę badania genetycznego frax można rozłożyć na raty?

Jaka jest cena badania genetycznego frax?

Tak jak w przypadku każdego badania genetycznego, przed podjęciem decyzji o wykonaniu badania FRAX rodzice często zastanawiają się, z jakimi kosztami będzie się ono wiązało. Podobnie jak inne badania genetyczne, FRAX także nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na szczęście w przypadku takim jak badania genetyczne FRAX cena nie jest szczególnie wygórowana i wynosi średnio około trzystu pięćdziesięciu złotych.

Co wchodzi w skład ceny badania genetycznego frax?

Badanie FRAX ma na celu zbadanie jednej z możliwych genetycznych przyczyn autyzmu. Dokonując płatności otrzymujemy dokładne przesiewowe badanie, które ma na celu wykrycie ekspansji powtórzeń (CGG)n w genie FMR1. Pozwala to na potwierdzenie lub wykluczenie jednej z genetycznych przyczyn autyzmu u dziecka. W cenie badania zawarte jest także pobranie próbki potrzebnej do przeprowadzenia testów. Jest to krew żylna dziecka. Na pobranie próbki następuje na terenie placówki wykonującej badanie po wstępnym umówieniu się z rodzicem. Niekiedy zyskujemy także bezpłatną konsultację z lekarzem genetykiem w przypadku kiedy wynik badania jest pozytywny. Warto wiedzieć, że cena badania FRAX jest ostateczna i nie musimy bać się żadnych ukrytych kosztów.

Czy cenę badania genetycznego frax można rozłożyć na raty?

Chociaż w przypadku testów takich jak badania FRAX cena nie jest szczególnie wygórowana, dla wielu rodziców może ona okazać się zaporowa. Właśnie dlatego wiele placówek oferuje rozłożenie płatności na wygodne raty. Daje to możliwość skorzystania z badania nawet osobom niezamożnym oraz takim, dla których choroba dziecka i tak jest już dotkliwym obciążeniem domowego budżetu. O możliwość rozłożenia płatności na raty warto pytać na miejscu w placówkach.