Autyzm u dzieci – poznaj ciekawe informacje

W ostatnich latach wiele słyszy się o autyzmie u dzieci, szczególnie w kontekście szczepionek. O ile szczepionki autyzmu nie powodują, tak choroba ta jest poważnym problemem i do jej diagnostyki oraz terapii należy przyłożyć dużą wagę.

Czy można zrobić test na autyzm?
Jakie są objawy autyzmu?
Kiedy zrobić test na autyzm?
Czy autyzm można wyleczyć?

Czy można zrobić test na autyzm?

Autyzm jest zaburzeniem, na którego wystąpienie wpływ ma wiele czynników, m.in. środowiskowych czy hormonalnych. Obecnie wiadomo jednak, że choroba może być spowodowana nieprawidłowościami w pracy mózgu oraz mieć podłoże genetyczne. Warto wykonać badania w kierunku mutacji genetycznych występujących u osób z autyzmem. Jeśli twoje dziecko przejawia objawy autyzmu, możesz zrobić np. testNOVA – badanie to sprawdza kilkanaście tysięcy mutacji genetycznych i prawie 100 różnych chorób m.in. metabolicznych, także dających objawy ze spektrum autyzmu.

Jakie są objawy autyzmu?

Objawy autyzmu pojawiają się u dzieci zwykle przed 3 rokiem życia, nierzadko dużo wcześniej. Objawy te mogą być różne u każdego dziecka, jednak zawsze są związane z trudnościami w odnajdowaniu się w społeczeństwie – nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, zabawą z nimi, mową, komunikacją, utrzymywaniem kontaktu wzrokowego. Dzieci autystyczne wykonują też mimowolnie charakterystyczne ruchy czy kiwają się w miejscu. W początkowym okresie, nawet w pierwszym roku życia, można zauważyć u dziecka objawy takie, jak: wpatrywanie się w jeden punkt, nie skupianie wzroku na rodzicach, brak reakcji na hałas, niechęć do przebywania na rękach, dziecko może być również zbyt spokojne.

Kiedy zrobić test na autyzm?

Jeśli posiadasz już jedno lub dwójkę dzieci autystycznych, istnieje zwiększone ryzyko autyzmu i kolejnego dziecka – nawet 20-30%. Warto wykonać u takiego dziecka badanie genetyczne, by wykluczyć tę możliwość. Niektóre leki przyjmowane przez kobietę w ciąży również mogą zwiększać ryzyko autyzmu. Przede wszystkim jednak ważna jest dokładna obserwacja swojego dziecka i wybranie się do specjalisty, gdy zauważymy niepokojące objawy.

Czy autyzm można wyleczyć?

Niestety autyzm jest schorzeniem, które trwa całe życie. Nie ma obecnie skutecznego leku na autyzm, jednak dzięki coraz to nowym terapiom osoby z autyzmem są w stanie w miarę komfortowo funkcjonować w społeczeństwie, pracować i prowadzić normalne życie.