Autyzm u dzieci – jakie są przyczyny i co warto wiedzieć

Autyzm to zaburzenie rozwoju, które może się ujawnić już we wczesnym dzieciństwie. Jednak jego objawy, mogą nie być do końca jednoznaczne i łatwe do rozpoznania. Problemy mogą dotyczyć różnych sfer rozwoju i występować w bardziej lub mniej głębokich stadiach.

Kiedy można zauważyć objawy autyzmu u dzieci, Jakie są przyczyny autyzmu u dzieci, Jak można pomóc dziecku z autyzmem, Co wywołuje autyzm u dzieci

Kiedy można zauważyć objawy autyzmu u dzieci?
Jakie są przyczyny autyzmu u dzieci?
Jak można pomóc dziecku z autyzmem?
Co wywołuje autyzm u dzieci?

Kiedy można zauważyć objawy autyzmu u dzieci?

Autyzm można stwierdzić na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Dzięki odpowiednim badaniom rozwojowym, które można przeprowadzić w 9, 18, 24 lub 30 miesiącu życia, specjalista ma możliwość dostrzeżenia wszelkich cech świadczyć o nieprawidłowościach. Jeżeli istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia autyzmu, warto zdecydować się także na badania przesiewowe, które można przeprowadzić w wieku od 1,5 do 2 lat. Niekiedy zaburzenie nie zostaje zdiagnozowane, we wczesnym dzieciństwie i objawy dostrzegają dopiero nauczyciele w poszczególnych etapach edukacji.

Jakie są przyczyny autyzmu u dzieci?

Przyczyny autyzmu to kwestie nie do końca jednoznaczne. Liczne badania wykazały, że jest to zaburzenie, które powoduje nieprawidłowy rozwój mózgu. Może to być spowodowane licznymi czynnikami genetycznymi, infekcjami lub zaburzeniami, które nastąpiły w okresie ciąży lub przy porodzie.

Jak można pomóc dziecku z autyzmem?

Nie istnieje leczenie autyzmu, które mogłoby w 100% wyeliminować ten problem. Jednak dzięki niektórym środkom farmakologicznym, podawanym pod czujnym okiem specjalisty, można zmniejszyć niektóre jego objawy. Jednak w przypadku tego zaburzenia, najważniejsza jest odpowiednia terapia. Dzieciom można pomóc, poprzez indywidualne działania, dostosowane do danego przypadku.

Co wywołuje autyzm u dzieci?

Badania wykazały, że autyzm u dzieci przede wszystkim jest wywołany mutacją genetyczną. Jeżeli jedno dziecko w danej rodzinie ma już autyzm, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że kolejna pociecha, także będzie miała to zaburzenie. Niektóre badania sugerują (ale nie stwierdzają w stu procentach), że autyzm może być spowodowany zanieczyszczeniami środowiska. Znaczenie ma także wiek rodziców. Jeżeli matka jest starsza, ryzyko znacznie wzrasta, to samo można powiedzieć o matce małoletniej. Do wywołania autyzmu mogą także przyczynić się niektóre leki. Częste są też zaburzenia metaboliczne u dzieci z autyzmem.  Warto też podkreślić, że sam autyzm nie stanowi przeciwwskazania do szczepień i nie istnieją dowody na to, że szczepienia mają jakikolwiek związek z objawami autyzmu.