Autyzm – najważniejsze informacje

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Ujawnia się on we wczesnym etapie życia, jednak nie zawsze jest on taki łatwy do zdiagnozowania. Autyzm ingeruje we wszelkie sfery życia, ma duży wpływ na uczenie się i kontakty międzyludzkie. Autyzm może mieć różne stopnie głębokości i u każdej osoby może się objawiać w trochę inny sposób.

Czym jest test na autyzm, Jakie badania wchodzą w skład testu na autyzm, Czy test na autyzm jest wiarygodny, Jaka jest cena testu na autyzm

Czym jest test na autyzm?
Jakie badania wchodzą w skład testu na autyzm?
Czy test na autyzm jest wiarygodny?
Jaka jest cena testu na autyzm?

Czym jest test na autyzm?

Jak wspomniano wcześniej, autyzm to zaburzenie rozwoju, które dotyczy mózgu. Nie można go nabyć, dziecko się z nim rodzi. Objawy autyzmu mogą być bardzo różne i mogą się objawiać z różną intensywnością i w różnych odstępach czasowych. Warto zaznaczyć, że autyzm to zaburzenie rozwojowe. Oznacza to, że objawy zmieniają się wraz z wiekiem.

Jakie badania wchodzą w skład testu na autyzm?

Diagnoza autyzmu opiera się na kilku specjalistycznych testach. Mają one charakter biochemiczny, obrazowy, psychologiczny, a także genetyczny. Wyniki badań, a także obszerny i szczegółowy wywiad lekarski może potwierdzić lub zaprzeczyć diagnozie.

W pierwszej kolejności wykonuje się testy genetyczne. Dzięki nim można wykryć przyczynę i zawczasu zareagować. Zazwyczaj wykorzystuje się: badania całoeksomowe, badania FRAX, badania mikromacierzy, panele na autyzm.

Czy test na autyzm jest wiarygodny?

Jak najbardziej można powiedzieć, że testy na autyzm są wiarygodne. W niektórych przypadkach diagnozę trzeba poprzeć innymi badaniami, aby osiągnąć pełniejszy obraz, dzięki temu można w późniejszym czasie zdecydować się na odpowiednią terapię. Z pewnością warto zdecydować się na testy, w skład których wchodzi też analiza mutacji typu CNV. Jest to niezwykle ważne.

Jaka jest cena testu na autyzm?

Testy diagnostyczne na autyzm można wykonać prywatnie. Ich ceny zwykle są dość wysokie i sięgają kilku tysięcy. Można mieć jednak pewność, że wyniki będą rzetelne i pełne. Im bardziej pełny obraz zaburzenia uda się osiągnąć tym lepiej można dopasować późniejsze działania i terapię z dzieckiem. Decydując się na badania na autyzm powinno się wybrać sprawdzone ośrodku, a nie przypadkowe miejsca.