Autyzm cyfrowy, czyli wpływ smartfonów na mózg dziecka
Smartfony, laptopy czy tablety to nieodłączna część życia współczesnego człowieka. Większość osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji spędzania czasu przed ekranem. Jedną z nich jest tzw. autyzm cyfrowy. Co to takiego? Czy to jest to samo co prawdziwy autyzm? Sprawdź poniżej!
Czym jest autyzm cyfrowy?
Autyzm cyfrowy jest bardzo potocznym pojęciem. Nie ma on nic wspólnego z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nie jest to zaburzenie neurorozwojowe, a pogorszenie stanu psychicznego spowodowane nadmiernym korzystaniem ze smartfonów, laptopów czy tabletów. Problemy zaczynają się pojawiać u osób, które przed ekranem spędzają kilka godzin dziennie i przez to przyswajają ogromne ilości informacji, z którymi mózg sobie nie radzi.
Tendencja do nadmiernego korzystania ze smartfonów, laptopów czy tabletów może mieć różne przyczyny. Może ona być skutkiem:
• Problemów w nawiązaniu relacji z innymi ludźmi – nieśmiałe osoby często szukają kontaktów w internecie, przez co spędzają przed ekranem więcej czasu
• Pracy przed komputerem
• Używaniem telefonu już od wieku niemowlęcego – uszkadza to mózg i przebodźcowuje dziecko już od najmłodszych lat
• Nawyku częstego korzystania ze smartfona czy innego urządzenia bez konkretnego powodu
• Lęku przed samotnością
• Brakiem zainteresowań skutkujący nadmiarem czasu wolnego.
Jak objawia się autyzm cyfrowy?
Główne objawy autyzmu cyfrowego to:
• Uczucie przemęczenia spowodowane nadmiarem odbieranych bodźców
• Problemy z kreatywnym myśleniem – korzystając ze smartfonów analizujemy głównie obrazy, a nie tekst. W konsekwencji nasza zdolność twórczej analizy nowych informacji się pogarsza.
• Trudności z koncentracją – przyswojenie informacji z internetu nie wymaga zbyt dużego wysiłku poznawczego, dlatego osłabia to naszą zdolność skupienia uwagi.
• Osłabienie więzi z bliskimi osobami, a nawet izolacja.
• Trudności z nauką.
• Opóźnienie rozwoju.
• Nadpobudliwość.
• Drażliwość.
Wszystko to wpływa na neuroplastyczność mózgu, czyli zdolność do tworzenia się nowych połączeń nerwowych między neuronami. Skutkuje to pogorszeniem się pamięci, myślenia i innych zdolności poznawczych. Zmienić może się również sposób odczuwania i wyrażania emocji. Osoby cierpiące na autyzm cyfrowy często czują się kilka lat starsze, niż są w rzeczywistości.
Autyzm cyfrowy a zaburzenia ze spektrum autyzmu
Autyzm cyfrowy i zaburzenia ze spektrum autyzmu to dwa zupełnie inne stany. Mogą one jednak być mylone, ponieważ ich niektóre objawy są podobne. W obu przypadkach pojawić mogą się opóźnienia rozwojowe oraz osłabienie więzi z bliskimi.
Jak rozróżnić autyzm cyfrowy od zaburzeń ze spektrum autyzmu? Niestety nie jest to takie proste, dlatego z dzieckiem najlepiej udać się do pediatry. Oceni on stan dziecka i w razie potrzeby skieruje je do psychiatry, który zajmie się diagnostyką zaburzeń ze spektrum autyzmu. Porozmawia on z dzieckiem i jego rodzicami oraz zleci wykonanie odpowiednich badań dziecku. Jednym z nich powinno być badanie genetyczne WES. Może ono znacznie skrócić diagnostykę autyzmu, dzięki czemu szybciej dowiemy się, z jakim problemem mamy do czynienia. Pozwoli to wdrożyć odpowiednią terapię, która złagodzi pojawiające się dolegliwości.
Oferujemy trzy rodzaje badań WES:
Badanie WES STANDARD, BADANIE WES PREMIUM oraz badanie WES COMPLEX. Jaka jest różnica między tymi badaniami?
👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.
👉Badania WES PREMIUM oraz WES COMPLEX to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.
Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.
👉Badanie WES COMPLEX to innowacja na rynku badań diagnostycznych. Jest to pierwsze dostępne w Polsce badanie o podejściu tzw. multiomicznym. W trakcie jednej analizy, z jednej pobranej próbki wykonywane jest zarówno bardzo szerokie badanie WES oraz kariotyp molekularny (mikromacierze), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genach, które mogą odpowiadać za chorobę metaboliczną przeprowadzane jest również badanie biochemiczne. To badanie z kolei umożliwia określenie, czy choroba metaboliczna „jest aktywna” i jak bardzo jest zaawansowana. Widzimy to po poziomie metabolitów we krwi pacjenta.
Jeśli Twoje dziecko ma objawy autystyczne zachęcamy do bezpłatnej konsultacji. Przeprowadzimy z Tobą dokładny wywiad zdrowotny i zaproponujemy najlepsze badania:
Czy autyzmu cyfrowego można się pozbyć?
Autyzmu cyfrowego możemy się pozbyć dzięki spędzaniu jak najmniejszej ilości czasu przed ekranem. Wymaga to wytrwałości, siły i dużo wyrozumiałości dla samego siebie. W tym celu możemy:
• Skupić się na rozwijaniu swojego hobby lub znaleźć sobie zajęcie, które nas zainteresuje
• Często spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu
• Spędzać więcej czasu z bliskimi
• Udać się na konsultację psychologiczną
• Spędzać czas w sposób kreatywny i stymulujący mózg np. na rozwiązywaniu sudoku, łamigłówek, układaniu puzzli czy czytaniu książek
• Usunąć aplikacje pochłaniające nasz czas
• Ustalić dzienny limit czasu przed ekranem
Do owych zaleceń stosować powinien się każdy. Dzięki nim możemy uniknąć negatywnych skutków korzystania z urządzeń elektronicznych.
FAQ- najczęściej zadawane pytania
Czasami choroba jeszcze nie jest na tyle aktywna, aby badania biochemiczne pokazały wymierny wynik. Należy również sprawdzić ile chorób metabolicznych w taki sposób zostało wykluczonych. Badanie genetyczne (w sytuacji chorób metabolicznych – badanie WES) jest badaniem rozstrzygającym – sprawdza wszystkie rodzaje tych zaburzeń i pokazuje przyczynę – uszkodzony gen, z którym dziecko przyszło na świat.
Najszerszym badaniem w tym kierunku jest badanie WES (całego egzomu) i to właśnie ono może być w takiej sytuacji badaniem rozstrzygającym. Genów, które mogą odpowiadać za zaburzenia ze spektrum autyzmu jest kilka tysięcy i wszystkie one sprawdzane są w badaniu WES.
Będzie wiadomo jakie parametry z krwi dziecko powinno mieć regularnie sprawdzane, a także jakie badania obrazowe powinny zostać wykonane (dotyczące różnych narządów, które mogą być zagrożone w przebiegu wykrytego schorzenia genetycznego). Specjalista będzie mógł wdrożyć ukierunkowane leczenie i postępowanie.
Będzie można lepiej przewidzieć dalszy rozwój dziecka i postęp lub zahamowanie choroby. Rodzice będą mogli poszukać specjalistycznego wsparcia Fundacji lub Stowarzyszeń, a także innych rodziców z dziećmi, które cierpią na to samo zaburzenie.
Taka konsultacja może zostać przeprowadzona z rodzicem lub lekarzem prowadzącym (np. pediatrą, neurologiem).
Nie można więc wykluczyć genetycznego podłoża autyzmu tylko na podstawie faktu, że do tej pory ta choroba nie objawiała się w rodzinie. Nie wyklucza to też ryzyka, ze wadliwe geny zostaną przekazane kolejnemu pokoleniu.
- WES COMPLEX
- WES PREMIUM
- WES STANDARD
- BADANIE MIKROMACIERZY
- BADANIE FRAX
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
WES COMPLEX: sucha kropla krwi
WES PREMIUM: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
WES STANDARD: sucha kropla krwi, wymaz z policzka, krew żylna
BADANIE MIKROMACIERZY: krew żylna
BADANIE FRAX: krew żylna
Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.
Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka). Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia. Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.
Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków. Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i przyjazny dla małego pacjenta. Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.
Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla dziecka!
WES COMPLEX – 5297zł
WES PREMIUM – 6297zł
WES STANDARD – 5997zł
BADANIE MIKROMACIERZY – 2600zł
BADANIE FRAX – 347zł