Badania na autyzm – dlaczego są tak ważne?

Czy badania na autyzm to szansa na poznanie przyczyny zaburzeniaSpektrum zaburzeń autystycznych to zaburzenie rozwojowe, które może powodować poważne problemy społeczne, komunikacyjne i behawioralne. Wygląd osób z autyzmem często nie odróżnia ich od innych ludzi, ale osoby z tym zaburzeniem mogą komunikować się, wchodzić w interakcje, zachowywać się i uczyć w sposób odmienny od większości innych osób. Zdolności uczenia się, myślenia i rozwiązywania problemów u osób z autyzmem mogą wahać się od uzdolnionych do poważnie zaburzonych. Niektóre osoby potrzebują dużej pomocy w codziennym życiu, inne potrzebują jej mniej. Istnieje wiele badań – takich jak badania wes – które umożliwiają postawienie właściwej diagnozy.

Czy badania na autyzm to szansa na poznanie przyczyny zaburzenia?
Badania na autyzm – jaki lekarz może stwierdzić autyzm?
Badania na autyzm – jak leczyć autyzm u dzieci?
Badania na autyzm – kiedy można wykryć autyzm u dzieci?

Czy badania na autyzm to szansa na poznanie przyczyny zaburzenia?

Lekarze zazwyczaj diagnozują autyzm we wczesnym dzieciństwie. Ponieważ jednak objawy i stopień nasilenia są bardzo zróżnicowane, rozpoznanie spektrum zaburzeń autystycznych może być czasami trudne. Niektóre osoby nie są diagnozowane aż do wieku dorosłego. Obecnie nie ma jednego oficjalnego testu do diagnozowania autyzmu. Rodzic lub lekarz może zauważyć wczesne oznaki autyzmu u małego dziecka i zachowania autystyczne, ale diagnoza musi zostać potwierdzona. Zazwyczaj oficjalną diagnozę stawia zespół specjalistów i ekspertów. W jego skład może wchodzić psycholog lub neuropsycholog, pediatra rozwojowy, neurolog i psychiatra. Kolejnym krokiem w diagnozie autyzmu jest przeprowadzenie pełnego badania dziecka fizycznego i neurologicznego. Ocena może również obejmować narzędzia do badań przesiewowych. Istnieje wiele różnych narzędzi do badań rozwojowych. Żadne pojedyncze narzędzie nie jest w stanie zdiagnozować autyzmu. Do postawienia diagnozy autyzmu potrzebna jest raczej kombinacja wielu narzędzi. Badania genetyczne na autyzm to najskuteczniejsza metoda w diagnozowaniu autyzmu.

Badania na autyzm – jaki lekarz może stwierdzić autyzm?

Twój pediatra lub lekarz rodzinny przeprowadzi wstępne badania przesiewowe jako standardową część regularnych badań kontrolnych Twojego dziecka. Lekarz może ocenić rozwój dziecka w następujących obszarach: języka, zachowania i umiejętności społecznych.
Jeśli lekarz zauważy u dziecka coś nietypowego, może skierować je do specjalisty. Lekarze przeprowadzają testy, aby sprawdzić, czy dzieci uczą się podstawowych umiejętności w odpowiednim czasie, czy też może wystąpić opóźnienie. Ponadto pacjent będzie uczestniczył w szczegółowych wywiadach z rodzicami na temat swojego dziecka. Do specjalistów wykonujących tego rodzaju testy należą: pediatrzy rozwojowi, neurolodzy dziecięcy, psychologowie lub psychiatrzy kliniczni dziecięcy, fizykoterapeuci, logopedzi.

Badania na autyzm – jak leczyć autyzm u dzieci?

Podejścia rozwojowe koncentrują się na poprawie konkretnych umiejętności rozwojowych, takich jak umiejętności językowe czy fizyczne, lub na szerszym zakresie wzajemnie powiązanych zdolności rozwojowych. Podejście rozwojowe jest często łączone z podejściem behawioralnym. Metody behawioralne autyzmu koncentrują się na zmianie zachowań poprzez zrozumienie, co dzieje się przed i po danym zachowaniu. Podejścia behawioralne mają najwięcej dowodów na skuteczność w leczeniu autyzmu. Terapie społeczno-relacyjne koncentrują się na poprawie umiejętności społecznych i budowaniu więzi emocjonalnych. W niektórych metodach społeczno-relacyjnych uczestniczą rodzice lub mentorzy rówieśniczy. Podejście psychologiczne może pomóc osobom z autyzmem w radzeniu sobie z lękiem, depresją i innymi problemami psychicznymi. Jednym z podejść psychologicznych jest terapia poznawczo-behawioralna, która koncentruje się na poznawaniu związków między myślami, uczuciami i zachowaniami.

Badania na autyzm – kiedy można wykryć autyzm u dzieci?

Objawy behawioralne zaburzeń ze spektrum autyzmu często pojawiają się we wczesnym okresie rozwoju. Wiele dzieci wykazuje objawy autyzmu w wieku od 12 do 18 miesięcy lub wcześniej. Większość dzieci z autyzmem jest diagnozowana dopiero po ukończeniu 3 roku życia, mimo że pracownicy służby zdrowia często mogą zauważyć problemy rozwojowe już przed osiągnięciem tego wieku. Badania wykazują, że wczesne wykrywanie i wczesna interwencja znacznie poprawiają wyniki leczenia, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy autyzmu u dziecka, gdy jest jak najmłodsze.