Badania na autyzm – najczęściej zadawane pytania
Zaburzenia ze spektrum autyzmu dotyczą coraz większej ilości dzieci. Dlatego badania na autyzm, który poruszany jest coraz częściej wśród rodziców. Sprawdź, jakie są najczęściej zadawane pytania dotyczące tego zagadnienia.
- Co to są zaburzenia ze spektrum autyzmu?
- Jak rozpoznać autyzm?
- Czy autyzm może się pogłębiać?
- Jakie badania na autyzm dostępne są na rynku?
- Kto wystawia diagnozę autyzmu?
Co to są zaburzenia ze spektrum autyzmu?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu są to zaburzenia rozwoju dziecka, które objawiają się poprzez ograniczone zachowania i zainteresowania, problemy z komunikacją i mową oraz problemy w relacjach międzyludzkich.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu powodowane są przez nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.
Jak rozpoznać autyzm?
Objawy autyzmu zazwyczaj pojawiają się przed 2 – 3 rokiem życia (jednak nie jest to regułą) i mogą dotyczyć różnych sfer rozwoju dziecka. Najczęściej do objawów autyzmu zalicza się:
- niechęć do zabawy z rówieśnikami i dorosłymi (unikanie nawiązywania relacji),
- unikanie dotyku, nawet rodziców,
- problemy z koncentracją uwagi,
- problemy z mową,
- ‘dziwne’ zachowania: ciągłe układanie zabawek w jeden określony sposób (np. kolorami), używanie nietypowych przedmiotów do zabawy, machanie rączkami, uporczywe powtarzanie czynności, czy słów,
- unikanie kontaktu wzrokowego,
- nie nawiązywanie relacji emocjonalnej (dziecko nie chce się przytulać, nie okazuje uczuć, nie odwzajemnia uczuć).
Jeśli takie objawy Cię niepokoją, koniecznie sprawdź czym mogą być spowodowane.
Czy autyzm może się pogłębiać?
U dzieci, u których występują zaburzenia ze spektrum autyzmu objawy mogą się pogłębiać lub maleć. Wszystko uzależnione jest od terapii jakiej poddawany jest pacjent, a także od przyczyny zaburzeń.
Aby możliwe było wprowadzenie skutecznego leczenia autyzmu, niezbędne jest poznanie przyczyny leżącej u podstaw tych zaburzeń. Diagnoza autyzmu rozpoczyna się zwykle od skierowania dziecka na badania logopedyczne, neurologiczne i psychiatryczne. Badania neurologiczne mają wykluczyć uszkodzenia mózgu i układu nerwowego, spowodowane na przykład powikłaniami podczas porodu. Rzadko jednak wyniki tych badań wiążą się z jasną informacją dla rodzica – skąd takie objawy? Co je spowodowało? Jaka jest przyczyna autyzmu? Tym samym – nie do końca wiadomo jak leczyć autyzm i jakie są szanse na poprawę stanu zdrowia dziecka. Rodzice korzystają z terapii wspomagających rozwój, terapii psychologicznych, czy różnego rodzaju terapii eksperymentalnych. W przypadku niektórych przyczyn autyzmu można jednak wdrożyć jeszcze dodatkowe postępowanie.
Warto zatem poszukać dodatkowych badań, które mogą pomóc w poznaniu przyczyny, tak aby mieć możliwość leczenia bezpośrednio źródła problemu, a nie tylko jego objawów. Najnowsze rekomendacje wskazują na konieczność wykonania badań genetycznych, które sprawdzą czy przyczyna objawów autyzmu nie leży właśnie w genach.
Jakie badania na autyzm dostępne są na rynku?
Podstawą zdiagnozowania autyzmu są m.in badania lekarskie. Takie badania na autyzm w zależności od przypadku mogą obejmować m.in:
- badania neurologiczne (EEG, tomografia komputerowa, rezonans) – w celu wykluczenia uszkodzeń mózgu,
- badania dermatologiczne w poszukiwaniu cech chorób skórno-nerwowych, badanie lampą Wooda (urządzeniem do wstępnej diagnozy dermatologicznej różnego rodzaju zmian skórnych)
- poszukiwanie cech tzw. dysmorfii (zmieniony wygląd narządów zewnętrznych)
- badanie krwi i moczu, np. w kierunku obecności bakterii lub nieprawidłowych metabolitów,
- badania laryngologiczne – w celu sprawdzenia słuchu,
- badania okulistyczne – aby wykluczyć problemy ze wzrokiem,
- badanie genetyczne na autyzm.
👉 Podstawowe badania na autyzm obejmują także testy psychologiczne polegające na obserwacji zachowania dziecka w różnych miejscach: w domu, w przedszkolu lub żłobku, w grupie rówieśniczej. Dzięki temu można ocenić, w jaki sposób dziecko komunikuje się z otoczeniem, jaka jest jego interakcja z rówieśnikami oraz osobami dorosłymi a także jak przystosowuje się do różnego typu sytuacji. Na podstawie uzyskanych wyników zespół specjalistów najczęściej jest w stanie postawić diagnozę autyzmu.
Możesz umówić pobranie korzystając z formularza on-line Rejestracja 24h/dobę
Kto wystawia diagnozę autyzmu?
W Polsce diagnozę autyzmu stawia zespół specjalistów: neurolog, psychiatra i psycholog dziecięcy. Rodzic może się zwrócić o pomoc do wyspecjalizowanych ośrodków i centrów terapeutycznych. Postawienie diagnozy autyzmu nie odbywa się podczas jednej wizyty lekarskiej, konieczne są zróżnicowane badania na autyzm. Przed postawieniem diagnozy autyzmu dziecko musi zostać poddane obserwacji specjalistów. Wykonuje się wyspecjalizowane testy do badania osób z autyzmem: ocenia się jego rozwój intelektualny, emocjonalny, umiejętność budowania relacji z dorosłymi i rówieśnikami (np. w trakcie zabawy). Neurolog z kolei podczas podstawowego badania stwierdza, czy u dziecka nie występują nieprawidłowości związane z układem nerwowym.
W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami: