Szczepienie dzieci – co warto wiedzieć
Szczepionki dzieci, to od jakiegoś czasu bardzo kontrowersyjny temat. Niektórzy uważają, że są one nie potrzebne, a wręcz szkodliwe i niebezpieczne dla rozwoju dziecka. Jednak specjaliści uważają, że szczepienie maluchów, to obowiązek każdego rodzica i nie ma ku temu, żadnych medycznych przeciwwskazań.
Jak bezpiecznie szczepić dzieci?
Jak nie szczepić dziecka?
Kiedy szczepić dziecko?
Czy szczepionki dla dzieci są niebezpieczne?
Jak bezpiecznie szczepić dzieci?
Objawy poszczepienne stanowią obawę dla wielu rodziców. Przede wszystkim, nie można niczego robić na własną rękę. Dawki szczepionek oraz zalecane miejsca (w przypadku zastrzyków), są ustalane przez specjalistę na podstawie przeprowadzonych badań. Ponadto, specjalny kalendarz szczepień określa, terminy przeprowadzania szczepionek. Niezwykle ważne jest jego przestrzeganie.
Podanie szczepionki, powinno być poprzedzone badaniami lekarskimi. W przypadku złego stanu zdrowia, pediatra powinien wyznaczyć inny termin zabiegu lub powiadomić o przeciwwskazaniach do szczepień.
Jak nie szczepić dziecka?
Nie szczepimy dzieci, kiedy są chore. Nie można także niczego robić na siłę. Rodzic powinien być obecny podczas wykonywania zastrzyku i powinien zapewnić dziecku jak największe poczucie bezpieczeństwa. Zastrzyk nie jest miłym przeżyciem i dodatkowy stres, jest z pewnością niepotrzebny.
Oczywiście szczepienia powinna dokonywać osoba wykwalifikowana i doświadczona. Przed podaniem, szczepionka powinna znajdować się w lodówce, warto dopilnować, czy była ona odpowiednio przechowywana.
Kiedy szczepić dziecko?
Kwalifikacja do szczepień to zadanie lekarza pediatry. Dzieci powinny być szczepione, zgodnie z kalendarzykiem szczepień. Większość najważniejszych zastrzyków, przypada na okres niemowlęcy. Przed pierwszymi urodzinami, maluchy powinny być szczepione siedem razy, przed: gruźlicą, WZW typu B, tężcem, błonicą, krztuścem, Poliomyelitis i Heamophilus influenzae typu B. Szczepienia te są bezpłatne, jednak lekarze zalecają także przeprowadzenie kilku szczepień, nierefundowanych, które są nieobowiązkowe, ale warto się na nie zdecydować. W późniejszych latach życia, dzieci dostają wezwania na kolejne szczepionki. Problemem może być słaba odporność dziecka ponieważ rodzic może przez dłuższy czas nie móc zaszczepić dziecka ze względu na nawracające infekcje. W takiej sytuacji pediatra dokonuje odroczenia szczepienia aż do czasu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej dziecka.
Czy szczepionki dla dzieci są niebezpieczne?
Wbrew obiegowej opinii, szczepionki nie stanowią zagrożenia dla stanu zdrowia dzieci i ich rozwoju. Nawet szczepionka MMR, która często opisywana jest jako szkodliwa jest bezpieczna, co potwierdzają liczne badania kliniczne. Oczywiście, żadna szczepionka nie jest w 100% wolna od zagrożeń, zawsze mogą się przytrafić jakieś działania niepożądane, jednak zdarza się to naprawdę bardzo rzadko i ma o wiele mniej poważne skutki, niż przejście niektórych chorób, bez szczepienia. Badania nie potwierdzają też, że objawy autyzmu mogą mieć jakikolwiek związek ze szczepionkami (autyzm poszczepienny nie istnieje). Jeśli jednak mamy jakiekolwiek obawy można wykonać kompleksowe badania przed szczepieniem. Decyzja czy szczepić dziecko powinna być zawsze skonsultowana z pediatrą.